در روزهای سرد پاییزی از گرمای کویری جندق لذت ببرید

در روزهای سرد پاییزی از گرمای کویری جندق لذت ببرید

مصر - در روزهای سرد پاییزی از گرمای کویری جندق لذت ببرید

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]در فصل پاییز از مناطق کویری و با آب و هوای نسبتا گرم استقبال بیشتری می شود. به همین دلیل به معرفی دیدنی های شهر جندق می پردازیم که در حاشیه جنوبی دشت کویر ایران قرار دارد و از توابع بخش خور و بیابانک شهرستان نایین است.[/box]

به گزارش موسسه خانواده سلامت بنیان، “اکوسایکولوژی” علم نوظهوری است که توسط تئودور روسزاک پایه‌گذاری شده است و بر رابطه انسان با طبیعت و نقش طبیعت در سلامت روان انسان تأکید دارد. در این رابطه تکنیک‌های اکوتراپی یا طبیعت‌ درمانی نیز وجود دارند که می‌توانند به سلامت روحی و روانی افراد به ویژه‌ شهرنشینانی که بیشتر از طبیعت دور هستند کمک کنند.

از آن‌جایی که سفر کردن به طبیعت یکی از تکنیک‌های اکوتراپی است در سلسله گزارش‌هایی به معرفی مناطق طبیعی در دسترس عموم می‌پردازیم.

در فصل پاییز از مناطق کویری و با آب و هوای نسبتا گرم استقبال بیشتری می شود. به همین دلیل به معرفی دیدنی های شهر جندق می پردازیم که در حاشیه جنوبی دشت کویر ایران قرار دارد و از توابع بخش خور و بیابانک شهرستان نایین است.

قلعه انوشیروان

جندق در حاشیه مسیر جاده ابریشم قرار داشته و به عنوان بندرگاه کویر محل استراحت کاروان های عبوری بوده است. در جندق قلعه انوشیروان وجود دارد که در زمان ساسانیان بنا شده و تنها قلعه‌ای در کشورمان محسوب می‌شود که هنوز هم مردم در آن سکونت دارند. این قلعه دارای خانه‌های بسیار زیبا و قدیمی است که هنوز هم مردم جندق در آن ساکن هستند.

قلعه 300x96 - در روزهای سرد پاییزی از گرمای کویری جندق لذت ببرید

 

در قلعه انوشیروان مسجد جامع جندق و خانه تاریخی یغمای جندقی شاعر و مدیحه سرای ایران قرار دارد و این خانه در بین خانه‌های قلعه انوشیروان منزل یغمای جندقی دارای معماری خاصی است.

روستای مصر

در ۴۰ کیلومتری جندق روستای توریستی مصر قرار دارد که جزو جاذبه های کویری معروف کشورمان به شمار می آید. این روستا حدود ۱۵۰ سال پیش توسط شخصی به نام یوسف بنا شده است. روستای مصر به علت موقعیت جغرافیایی و وجود تپه‌های ماسه بادی زیبا مورد توجه طبیعت گردان و بیابانگردان قرار گرفته است.

مصر 300x139 - در روزهای سرد پاییزی از گرمای کویری جندق لذت ببرید

 

در این روستا کاروان های شتر سواری برای استفاده گردشگران مهیاست. همچنین کاروان های توریستی مصر شب را در میان بیابان می‌گذرانند تا گردشگران، پرستاره ترین شب ها را تجربه کنند چرا که ستاره‌ها در شب های کویر بسیار زیبا و نزدیک به نظر می‌رسند.

محصولات شهر جندق

شهر جندق محصولات مختلفی دارد که از مهمترین آنها می توان به زعفران اشاره کرد. این شهر دارای مرغوب ترین زعفران کشور است اما به علت کمبود آب در این منطقه این محصول تنها برای استفاده بومی برداشت می‌شود. به غیر از زعفران، سیر، نعناع و انار از دیگر محصولات کشاورزی این ناحیه هستند. فرش جندق نیز در زمان قدیم از معروف ترین قالی های ایران به شمار می‌رفت.

زعفران 300x225 - در روزهای سرد پاییزی از گرمای کویری جندق لذت ببرید

 

تجربه شترسواری

 وقتی به جندق سفر می‌کنید فرصت دارید تا شترسواری را تجربه کنید. علاوه بر این، حیات‌وحش جندق هم با کل و بز، قوچ و میش، خرگوش، قمری، کبک و تیهو و پاقرقره، انواع روباه معمولی و روباه شنی، گرگ، عقاب و البته پلنگ و یوزپلنگ جذابیت‌های خاصی را در این منطقه ایجاد کرده است.

 

شتر 300x225 - در روزهای سرد پاییزی از گرمای کویری جندق لذت ببرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.