خانه » کارگروه ها » روانشناسی » خیانت در روابط زناشویی؛ علل و عوامل
treason 1 - خیانت در روابط زناشویی؛ علل و عوامل

خیانت در روابط زناشویی؛ علل و عوامل

متن زیر مطلبی جهت بررسی علل و عوامل خیانت در زندگی زناشویی است که توسط سرکار خانم فاطمه رمضانی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی به رشته تحریر درآمده است:
کانون خانواده از زمان شکل¬گیری همواره با مشکلاتی دست به گریبان بوده است. از جمله مسائلی که این روزها حیات خانواده ها را تهدید کرده و گاهاً سبب ازهم پاشیدگی آن می¬شود، پدیده ایست به نام خیانت. خیانت یا بی وفایی زناشویی به داشتن هرگونه رابطه صمیمانه یا جنسی با فرد دیگری غیر از همسر گفته می¬شود. برخی معتقدند هر نوع پنهان کاری از همسر در روابط خارج از چهارچوب ازدواج نوعی خیانت محسوب می¬شود. در طی چند سال اخیر بحث خیانت به یکی از مشکلات جدی خانواده ها تبدیل شده و روز به روز در حال گسترش است. با نگاهی به آمار خیانت در جامعه این سؤال در ذهن ایجاد می شود که علت بروز و گسترش خیانت چیست و چه مسائلی می¬توانند زمینه ساز شکل¬گیری این پدیده باشند. به طور قطع می¬توان گفت عوامل متعددی در بروز خیانت مؤثر است و تک بعدی دیدن این مسئله بسیار ساده انگارانه بوده و نه تنها نشانه ی کج فهمی ما از این مسئله است بلکه سبب بروز راهکارهای نه چندان مؤثر برای مقابله با این مشکل می¬شود. در زمینه بررسی عوامل مؤثر در بروز خیانت می توان به سه دسته از عوامل اشاره کرد: عوامل فردی، عوامل عاطفی و رفتاری در روابط زناشویی و عوامل فرهنگی و اجتماعی.
در بحث از عوامل فردی ما با مسائلی از قبیل ویژگی های شخصیتی فرد خیانت کننده روبه رو هستیم. افرادی که مرتکب خیانت های متعدد می¬شوند غالباً میل زیادی به تنوع طلبی داشته و در کنترل تکانه¬های جنسی خود ناتوان هستند. فرد تنوع طلب توانایی پای بندی به قوانین و چهارچوب¬های زندگی زناشویی را نداشته و علاقه زیادی به داشتن روابط با افراد دیگر دارد. روابطی که این دسته افراد برقرار می¬کنند غالباً سطحی و کوتاه مدت بوده و نشانه¬ای مبنی بر تعهد و پای بندی در آنها به چشم نمی¬خورد. بررسی ها نشان داده افرادی که قبل از ازدواج سابقه¬ی روابط دوستی متعدد داشته¬اند، غالباً بعد از ازدواج نیز تمایل به ادامه این روند داشته و نمی¬توانند پای بند به زندگی زناشویی باشند . بنابراین مرتکب خیانت می¬شوند.
دسته¬ی دیگری از عوامل دخیل در خیانت که عوامل عاطفی و رفتاری در روابط زناشویی است که از جمله مهمترین عوامل نیز به شمار می¬رود. وجود خلاء عاطفی یکی از عوامل بسیار شایع در بروز خیانت است. خلاء عاطفی به دلایل مختلفی می¬تواند در وجود زن و مرد و در روابطشان با هم ایجاد شود. بی توجهی به همسر و گذراندن وقت زیاد با دوستان یا خانواده یا مشغولیات کاری و همچنین عدم ابراز علاقه و محبت به همسر به تدریج سبب ایجاد فاصله¬ی عاطفی در طرفین شده و از آنجا که نیازهای عاطفی زن و مرد ارضا نمی¬شود، هرکدام از آنها به منظور تأمین این خواسته¬ها ممکن است وارد روابط خارج از چهارچوب زناشویی شده یا به اصطلاح مرتکب خیانت شوند. خشونت و پرخاشگری نسبت به همسر، کنترل زیاد وی و حساسیت بیش از حد داشتن نسبت به رفتارها و روابط همسر نیز یکی دیگر از عوامل زمینه ساز خیانت است. گاهاً دیده شده زن یا مرد بدون دلیل روشن و کافی، همسر را متهم به خیانت کرده و همین امر نه تنها سبب ایجاد اختلاف بین زن و شوهر می¬شود، بلکه حتی اگر همسر تابحال هیچ قصد و اندیشه¬ای برای خیانت نداشته، با این رفتار بذر خیانت در ذهن او کاشته شده و چه بسا به تلافی تهمت¬های ناروای همسر به سمت خیانت سوق پیدا کند. یکی دیگر از مسایل بسیار مهم در روابط زناشویی که سبب بروز خیانت می¬شود، مسائل جنسی است. روابط جنسی از جمله حساس¬ترین و مهمترین روابط فی مابین زن و شوهر بوده و وجود مشکل در این زمینه سب بروز اختلال در سراسر زندگی زناشویی می¬شود. عدم ارضاء زوجین در رابطه جنسی ( بنا به دلایلی از جمله ناتوانی جنسی زوجین، نداشتن مهارت¬های جنسی، سرد مزاج بودن همسر)، کیفیت پایین رابطه جنسی (به دلیل مواردی چون یکنواخت بودن رابطه یا انجام رابطه زناشویی صرفا به عنوان یک وظیفه)، کم شدن میزان رابطه جنسی (به دلیل مواردی چون محدودیت فضا، وجود فرزندان در خانه و یا قهر و مشاجرات طولانی مدت) و همچنین مواردی چون از بین رفتن عشق و علاقه میان زن و شوهر و عدم جذابیت جنسی همسر (برای مثال به دلیل بی توجهی همسر به وضع ظاهری¬اش) همه و همه سبب بروز مشکلات جنسی در روابط زوجین شده و همین امر سبب می¬شود تا زن و مرد برای رفع نیازهای جنسی¬شان وارد ورابط خارج از چهارچوب زناشویی شوند.
آخرین دسته از عوامل مؤثر بر خیانت ، عوامل فرهنگی و اجتماعی است. در جامعه¬ی فعلی ما بنا به وجود دلایلی از جمله امکان صیغه کردن و یا داشتن حق شرعی چهار زن برای مردان، اغماض¬هایی در زمینه خیانت مردان صورت گرفته است. بدین ترتیب مردان غالباً بدون احساس گناه و بی¬توجه به پیامدهای رفتاری¬شان اقدام به برقراری ارتباط خارج از چهارچوب زناشویی کرده و آن را حق مسلم خود می¬دانند و از سوی دوستان و همکاران نیز مورد تشویق قرار گرفته و به عنوان مرد توانمند (یا به اصطلاح زرنگ) شناخته می¬شوند. از سوی دیگر پیشرفت تکنولوژی (اینترنت و موبایل و ماهواره) و عدم استفاده صحیح از آنها باعث گسترش بیش از پیش خیانت در جامعه می¬شود. تماشای فیلمهای ماهواره ای که مضمون بسیاری از آنها ترویج خیانت و داشتن روابط متعدد و عدم پای بندی به حریم خانواده است، سبب شده نوعی آمادگی ذهنی و نگرش مثبت نسبت به این قضیه در اذهان مردم شکل گرفته و رفته رفته قبح این مسئله از بین برود. همچنین در اثر مشاهده فیلم¬های ماهواره¬ای و مستهجن کم کم ارزشهایی چون حیا، عفاف، غیرت و پای بندی به خانواده جای خود را به ضد ارزشهایی چون مانکن بودن، زیبا و دلفریب بودن، جذاب جنسی بودن، مدگرایی و… داده و امروزه ما شاهد حضور افرادی (بخصوص جوانان) با ظاهر و پوششی نامناسب و بعضاً غریب در سطح اجتماع هستیم که این خود زمینه ساز شکل¬گیری هرچه بیشتر خیانت در جامعه می¬شود. سهولت در دسترسی به موبایل و وجود شبکه¬های اجتماعی متعدد (مجدداً خاطرنشان می¬شود در صورت استفاده نادرست) سبب شده نوعی بی مرزی در روابط شکل بگیرد که همین مسئله نیز به تدریج موجب بروز خیانت می¬شود.
با توجه به مطالب عنوان شده می¬توان گفت خیانت مسئله¬ای بسیار جدی و چند بعدی است و برای رفع این معضل نیاز به اقدام همه جانبه در سطح فردی و اجتماعی میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.