اکوسایکولوژی

اکوسایکولوژی/// زیبایی های تالاب کردخورد در فصل مهاجرت پرندگان

تالاب کردخورد در فصل پاییز بسیار زیباست چون فصل مهاجرت پرندگان است و پرندگانی از مناطق سردسیر روسیه و قفقاز به این منطقه پرواز می‌کنند.

 

به گزارش موسسه خانواده سلامت بنیان، تالاب کردخورد که با نام تالاب آق‌گل هم آن را می‌شناسند حد فاصل استان‌های مرکزی و همدان در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی ملایر و یک کیلومتری جنوب شرقی روستای کردخورد قرار دارد.

 

این تالاب در فصل پاییز بسیار زیباست چون فصل مهاجرت پرندگان است و پرندگانی از مناطق سردسیر روسیه و قفقاز به این منطقه پرواز می‌کنند. این تالاب با نزولات جوی و ذوب برف در ارتفاعات پر می‌شود. تالاب کردخورد در اواخر فصل بهار خشک شده ولی در طول پاییز و زمستان آب‌ دارد و در فصل بهار از میزان آب آن کاسته می‌شود.

 

عمیق ترین نقطه تالاب در فصل پرآبی 80 سانتی متر است. پوشش گیاهی دل انگیز و همجواری آن با کوه کت که بیش از 2000 متر ارتفاع دارد، منظره زیبایی را به ویژه در اواخر زمستان و اوایل بهار ایجاد می کند. این زمان، فصل مهاجرت پرندگان است که از نقاط دور دست وبسیار سرد روسیه و قفقاز و کشورهای اسکاندیناوی به آنجا پرواز می کنند.

 

بررسی‌ها نشان‌ می‌دهند ۴۶ گونه از پرندگان ایران ازجمله انواع اردک، غار، فلامینگو، مرغ باران، حواصیل، آب چلیک و کاکایى در این تالاب وجود دارند و شما همه آنها را می‌توانید یک‌جا ببینید. این تالاب از لحاظ وجود مواد غذایی مناسب برای پرندگان، یکی از غنی‌ترین آبگیرهای منطقه غرب ایران محسوب می‌شود.

 

ارتفاعات اطراف این تالاب به نامهای وصال در شرق، با ارتفاع حداکثر 1856 متر، رومیه در شمال غرب که با ارتفاع حداکثر2019 متر و چراخون در جنوب با ارتفاع 2357 متر از سطح دریا هستند.

 

آب این تالاب از حوضه آبریز رودخانه قره چای در جنوب دشت کمیجان تامین می شود. ساحت تالاب حدود وسعت 830 هکتار و متغیرتخمین زده می شود و آن را در گروه تالاب های Floodplains با آب شیرین طبقه بندی می کند.

 

777676 660 300x188 - اکوسایکولوژی/// زیبایی های تالاب کردخورد در فصل مهاجرت پرندگان

 

Malayer 3 300x188 - اکوسایکولوژی/// زیبایی های تالاب کردخورد در فصل مهاجرت پرندگان

 

کردخورد 300x209 - اکوسایکولوژی/// زیبایی های تالاب کردخورد در فصل مهاجرت پرندگان

 

20170831094308MQbMo2 300x182 - اکوسایکولوژی/// زیبایی های تالاب کردخورد در فصل مهاجرت پرندگان

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن