همه آنچه که خانم‌ها باید درباره کاپ قاعدگی بدانند

کاپ-قاعدگی

آیا دختر خانم‌های باکره می‌توانند از کاپ قاعدگی استفاده کنند یا خیر؟ از منظر پزشکی بله، اما از نظر فرهنگی بستگی به این دارد که بکارت برای آنها مهم است یا خیر.

 

موسسه خانواده سلامت بنیان – یکی از محصولات بهداشتی ویژه خانم‌ها که در سال‌های اخیر رواج زیادی پیدا کرده و بسیاری از خانم‌ها در دوران قاعدگی به جای نوار بهداشتی از آن استفاده می‌کنند، “کاپ قاعدگی” است که به آن، “فنجان قاعدگی” هم گفته می‌شود. این کاپ نوعی قیف کوچک است که داخل واژن قرار می‌گیرد و در زمان پریود، خون داخل آن جمع می‌شود. سپس فرد می‌تواند این خون را تخلیه و دوباره از آن استفاده کند. جنس این کاپ از سیلیکون یا پلاستیک است و فرمی قابل انعطاف دارد.

مزایای استفاده از کاپ قاعدگی

استفاده از کاپ قاعدگی مزایای مختلفی دارد که در سال‌های اخیر، خانم‌های زیادی را ترغیب به استفاده از آن کرده است. در ادامه، به برخی از این مزایا اشاره می‌شود.

  • سازگاری با محیط زیست

ویژگی مثبت کاپ‌های قاعدگی این است که این کاپ‌ها یک‌بار مصرف نیستند و زباله چندانی تولید نمی‌کنند. این در حالی است که هر خانم در هر ماه پریود، تعداد زیادی نوار بهداشتی مصرف می‌کند. به این ترتیب، با استفاده از کاپ، میزان زباله‌ای که هر ماه به طبیعت وارد می‌شود، به طرز چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.

  • تمیزی و بهداشت بیشتر

یکی از مشکلاتی که خانم‌ها با نوار بهداشتی دارند این است که وقتی خونریزی آنها زیاد می‌شود یا زمانی که میزان فعالیت خانم افزایش می‌یابد، مقداری از خون به بیرون نشت پیدا می‌کند و موجب کثیف شدن لباس‌ها می‌شود. این وضعیت در شرایطی که بیرون از خانه اتفاق بیافتد و خانم لباس‌های روشن هم به تن داشته باشد، وضعیت بسیار دشوار و تلخی است. استفاده از کاپ قاعدگی این مشکل را حل می‌کند و اگر کاپ به شکل درست داخل واژن قرار گیرد، حتی در زمان شنا، ورزش یا دوش گرفتن نیز، خون به بیرون نشت پیدا نمی‌کند.

  • صرفه‌جویی مالی

خانم‌ها معمولا بسته به میزان خونریزی خود، در هر ماه چند بسته نوار بهداشتی مصرف می‌کنند. این در حالی است که یک کاپ قاعدگی بسته به کیفیت و نوع برند آن می‌تواند برای ماه‌ها و حتی سال‌ها مورد استفاده قرار گیرد. به این ترتیب، استفاده از کاپ در درازمدت باعث صرفه‌جویی مالی قابل توجهی خواهد شد.

  • عدم نیاز به تعویض در مدت کوتاه

کسانی که از نوار بهداشتی استفاده می‌کنند، مجبور هستند هر دو ساعت یک بار پد خود را عوض کنند تا از نشت کردن، ایجاد بوی بد و همچنین، عفونت جلوگیری کنند. این در حالی است که کاپ‌های قاعدگی ظرفیت بالایی دارند و می‌توانند حدود 25 تا 50 گرم خون را در خود حفظ کنند. به همین دلیل، استفاده از آنها برای خانم‌هایی که زمان زیادی را خارج از خانه می‌گذرانند راحت‌تر است. بسته به شدت خونریزی می‌توان بین 4 تا 8 ساعت از کاپ استفاده کرد. برای همین، شب‌ها بدون نگرانی از کثیف شدن لباس‌های‌تان می‌توانید به راحتی بخوابید.

  • کاهش احتمال عفونت واژن

بسیاری از خانم‌ها در دوران پریود، دچار عفونت‌های قارچی واژن می‌شوند. اما استفاده درست از کاپ قاعدگی و شستشوی مکرر آن می‌تواند احتمال ابتلا به این عفونت‌ها را کاهش دهد.  

.jpeg - همه آنچه که خانم‌ها باید درباره کاپ قاعدگی بدانند

معایب استفاده از کاپ قاعدگی

مانند تمام وسایل دیگر، استفاده از کاپ نیز در کنار مزایایی که دارد می‌تواند معایبی هم داشته باشد. البته، بیشتر این معایب در دفعات اول استفاده احساس می‌شوند و پس از مدتی مشکل برطرف خواهد شد. در ادامه، می‌توانید با برخی از معایب کاپ‌های قاعدگی آشنا شوید.

  • سخت بودن جای‌گذاری و برداشتن آن

وقتی برای دفعات اول از کاپ قاعدگی استفاده می‌کنید، احتمالا جای‌گذاری آن برای‌تان مشکل خواهد بود و حتی ممکن است از خیر استفاده از آن بگذرید. با این حال، توصیه می‌شود کمی صبور باشید و نحوه استفاده صحیح از کاپ را یاد بگیرید تا این کار به مرور برای‌تان راحت‌تر شود.

  • احتمال ابتلا به عفونت

کاپ‌های قاعدگی به‌طور کلی، جلوی ابتلا به عفونت را می‌گیرند، اما این به شرطی است که بهداشت و ضد عفونی کردن آن به درستی رعایت شود. برای جلوگیری از عفونت باید برای گذاشتن و برداشت کاپ، دست‌های خود را به خوبی بشویید. همچنین، لازم است کاپ را خیلی خوب شسته و آن را خشک کنید.

  • تحریک واژن

اگر از کاپ به صورت خشک استفاده کنید و آن را روغن‌کاری نکنید، احتمال دارد دچار التهاب و زخم در واژن شوید. برای جلوگیری از این مساله، حتما کاپ را ضد عفونی کنید و قبل از استفاده، به آن ژل لوبریکانت بزنید. کار دیگری که می‌توانید انجام دهید، نگهداری کاپ در کیسه نخی است. 

  • دشواری پیدا کردن سایز مناسب

کاپ‌های قاعدگی بسته به سن خانم‌ها، میزان خونریزی آنها و این که آیا تجربه زایمان داشته‌اند یا خیر، در سایزهای مختلفی ساخته می‌شوند. به همین دلیل، پیدا کردن سایز مناسب کاپ می‌تواند کار دشواری باشد. برای این که دهانه واژن و رحم خود را به درستی اندازه‌گیری کنید، می‌توانید از یک متخصص زنان و زایمان کمک بگیرید.

نحوه صحیح استفاده از کاپ قاعدگی

حالا می‌رسیم به قسمت دشوار ماجرا یعنی جای‌گذاری و خارج کردن کاپ. البته، این قسمت خیلی هم دشوار نیست و با کمی صبوری و تمرین کردن، مشکل برطرف می‌شود.

قبل از این که به کاپ قاعدگی دست بزنید، حتما باید دست‌های خود را با آب و صابون بشویید. سپس قسمت جام کاپ را تا کنید و در حالتی که نشسته‌اید یا ایستاده‌اید، آن را داخل مجرای واژن فشار دهید، به طوری که کل کاپ و پایه آن داخل مجرای واژن قرار بگیرد.  

کاپ قاعدگی - همه آنچه که خانم‌ها باید درباره کاپ قاعدگی بدانند

وقتی کاپ را در واژن قرار دادید، کمی آن را بچرخانید یا انتهای آن را فشار دهید تا کاپ در واژن باز شود و جلوی ریزش خون را بگیرد.   

برخی از خانم‌ها تصور می‌کنند اگر کاپ داخل واژن آنها قرار بگیرد، اذیت خواهند شد یا مجبورند به نحو خاصی بنشینند یا راه برود. در حالی که این طور نیست و اگر کاپ به درستی در مجرا قرار بگیرد، شما اصلا آن را حس نخواهید کرد و فراموش می‌کنید که چیزی داخل واژن‌تان قرار دارد.   

وقتی هم که می‌خواهید کاپ قاعدگی را بردارید، انگشت اشاره و شست خود را داخل واژن فرو ببرید و پایه کاپ را گرفته و به آرامی آن را بیرون بکشید. در این مرحله، برای این که از بیرون ریخته شدن خون جلوگیری کنید، باید کاپ را به صورت عمودی نگه دارید. پس از آن، کاپ پر از خون را در توالت تخلیه کنید. سپس کاپ و همچنین، دست‌های‌تان را به خوبی بشویید.

کاپ قاعدگی - همه آنچه که خانم‌ها باید درباره کاپ قاعدگی بدانند

آیا دخترهای باکره می‌توانند از کاپ قاعدگی استفاده کنند؟

سوالی که بسیاری از خانم‌ها دارند این است که آیا دختر خانم‌های باکره نیز می‌توانند از کاپ قاعدگی استفاده کنند یا خیر. از منظر پزشکی هر خانمی که پریود می‌شود، امکان استفاده از کاپ را دارد و این مساله ربطی به وضعیت تاهل یا تجرد او ندارد. حتی کاپ‌هایی وجود دارد که برای نوجوانان تهیه شده است. با این حال، از منظر فرهنگی، به دلیل این که کاپ قاعدگی کاملا داخل واژن قرار می‌گیرد، به پرده بکارت آسیب می‌رساند. به همین دلیل، اگر از نظر فرهنگی، آسیب ندیدن پرده بکارت قبل از ازدواج برای‌تان اهمیت دارد، بهتر است استفاده از کاپ را به بعد از ازدواج موکول کنید.

مطالب مرتبط: 

مهمترین چیزهایی که زنان باید در مورد رعایت بهداشت خود در دوران قاعدگی بدانند 

تاثیر رژیم غذایی در کاهش دردهای دوران پریود  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *