4 مدل شخصیتی که بیشتر از دیگران خیانت می کنند؛ همسر خیانتکار را ببخشیم؟

خیانت

در مورد ویژگی های شخصیتی افراد خیانتکار هم باید بگویم که همه افراد نمی توانند دست به خیانت یا بی وفایی بزنند بلکه در 4 مدل شخصیتی احتمال انجام خیانت بیشتر است.

موسسه خانواده سلامت بنیان- تا همین چند سال پیش این که زن یا مرد به همسر خود بی وفایی کنند یکی از تابوها و خط قرمزهای جامعه بود که کمتر کسی جرأت می کرد مرتکب این کار شود چون آدم خیانتکار می دانست که از سوی جامعه طرد می شود و دیگر کسی به او دید خوشی نخواهد داشت.

اما چند سالی است که هر کسی در میان اطرافیان خود نمونه های زیادی را می بیند که بعضی از همسران از خیانت همسر خود شکایت دارند و چه بسا زندگی های بسیاری به این دلیل به جدایی کشیده است. همین چند روز پیش هم بود که آمارهای رسمی نشان داد خیانت یکی از علت های اصلی طلاق در کلان شهرهاست.

خیانت هم مثل هر آسیب دیگری نیاز به بررسی و تحلیل و موشکافی دارد. این مساله هم که بعد از خیانت چه باید کرد و آیا می توان آن رابطه را بازسازی کرد یا خیر، جزو دلمشغولی های این روزهای خیلی از مردم است.

برای بررسی چند و چون موضوع خیانت، راه های پیشگیری از آن و کارهایی که باید بعد از این اتفاق تلخ انجام شود با مینا ایوبی، روانشناس، مشاور و کارشناس موسسه خانواده سلامت بنیان گفتگو کردیم. شما هم اگر در این زمینه دغدغه دارید می توانید گفتگوی زیر را بخوانید و از آن استفاده کنید.

این 4 مدل شخصیتی بیشتر از دیگران به همسر خود خیانت می کنند

 • خانم ایوبی، به نظر شما چه افرادی و با چه ویژگی های شخصیتی بیشتر مستعد هستند که به همسرشان خیانت کنند؟

طبق مطالعاتی که اخیرا انجام شده استفاده از واژه های بی وفایی و روابط فرازناشویی به جای واژه ی خیانت از بار بسیار منفی آن می کاهد. تحقیقات اخیر نشان میدهد احتمال بی وفایی در افراد با مدل های شخصیت مختلف متفاوت است و در بعضی تیپ های شخصیتی احتمال انجام بی وفایی بیشتر است. تیپهای شخصیتی خودشیفته، دو قطبی، مرزی و به ویژه شخصیت نمایشی بیشتر از سایر شخصیت ها مستعد انجام روابط فرازناشویی هستند.

تنها عامل خیانت مردان رفتار همسرانشان نیست

 •  در جامعه ما اگر مردی خیانت کند بلافاصله انگشت اتهام به سمت همسر او می رود و می گویند زنش برایش کم گذاشته. نظر شما در این باره چیست؟

جامعه ما تقریبا یک جامعه سنتی و مردسالار است. در این جامعه بیشتر ایرادات را به زن وارد می دانند و می گویند اگر زن درست رفتار کند احتمال این که مرد او بی وفا باشد کمتر است. شاید بعضی از رفتارهای زنان باعث شود که عزم فرد برای بی وفایی جزم شود  اما تنها عامل خیانت مردان رفتار همسرانشان نیست.

 بهتر است به این مساله هم اشاره کنم که به نظر می رسد به همان میزانی که مردها بی وفایی و خیانت می کنند زنان نیز دچار این مساله هستند در غیر اینصورت مردها با چه کسانی ارتباط دارند؟

 از این عوامل پیشگیری کنید تا خیانت نبینید و خیانت نکنید

 • چه عواملی از عوامل داخل خانه و روابط زناشویی گرفته تا عوامل بیرونی، احتمال خیانت زوجین را به هم بیشتر می کند؟

اولین عامل خیانت از دیدگاه بنده عدم اراده می باشد، وقتی اراده ضعیف باشد فرد می تواند به هر سمتی برود. دومین عامل، افزایش توقعات جنسی در افراد به ویژه مردان می باشد. بی وفایی در خانم ها به صورت عاطفی شروع می شود و می تواند منجر به بی وفایی جنسی شود اما در مورد آقایان این مساله شاید از بعد جنسی آغاز شود اما می تواند به بی وفایی عاطفی ختم شود. بعضی می گویند ما رابطه عاطفی با غیرهمسر داریم اما رابطه جنسی نداریم در اصل مسئله تفاوتی ایجاد نمی کند چون در صورت ادامه دار بودن رابطه جنسی ایجاد می شود.

1 - 4 مدل شخصیتی که بیشتر از دیگران خیانت می کنند؛ همسر خیانتکار را ببخشیم؟

خانم ها به یاد داشته باشند که مردی که با خانم متاهل ارتباط دوستی برقرار می کند تنها هدفش تنوع و  ارضای جنسی است چون می داند که این رابطه نوعی رابطه ممنوعه است. آقایان هم در نظر داشته باشند که وقتی با یک خانم وارد رابطه می شوید آن خانم از بعد عاطفی خود وارد می شود و خانم هایی که با مرد متاهل ارتباط میگیرند و وارد زندگی طرف مقابل می شوند مطمئنا حذف کردنشان  کار بسیار سختی است.  بسیاری اوقات در میان مراجعانم دیده ام که نفر دومی که وارد رابطه شده خیلی سخت تر و پیگیرتر از شخص قربانی می باشد و آن زندگی را حق خود میداند.

مهمترین مسئله از دیدگاه بنده عدم رعایت حریم ها بین افراد است در برخی روابط دوستانه که بیش از حد صمیمیت ایجاد شده حریم های اخلاقی کمرنگ تر شده و گاهی مسایلی در جمع ها باب مزاح مطرح می شود که طرح آن جایز نیست چه بسا زنگ خطریست برای افراد. شوخی های جنسی، استفاده از مشروبات و موادمخدر که در برخی از روابط  دوستانه شاهدش هستیم میتواند مرز حیا را از بین ببرد و روابطی ایجاد شود که در نهایت منجر به بی وفایی شود.

روابط دوستانه ای که افراد با هم درددل میکنند و از روابط جنسی و خلاهای زندگی خود میگویند نیز بستری مناسب است برای بی وفایی. چه بسا در مراجعین بنده پیش آمده خانمی برای میانجیگری بین دوستش و همسرش وارد شده که متاسفانه خود این خانم در باتلاق عاطفی همسر آن خانم گرفتار شده است. در روابط بیش از حد صمیمی احتمال مقایسه ی افراد با یکدیگر وجود دارد که میتواند عاملی در جهت واپاشی زندگی زناشویی باشد.

2 - 4 مدل شخصیتی که بیشتر از دیگران خیانت می کنند؛ همسر خیانتکار را ببخشیم؟

بعضی از افراد هنوز به بلوغ فکری و عاطفی لازم برای ازدواج نرسیده اند و گمان میکنند که  ازدواج میتواند مجوزی برای روابط جنسی دیگر غیر از رابطه با همسر باشد  این باور غلط می تواند بسیار آسیب زا باشد.

بعضی از خانم ها و آقایان هم ازدواج می کنند تا بعد از ازدواج از قید و بندهای قبلی خانواده خود آزاد باشند و بتوانند آزادانه با افراد دیگر ارتباط برقرار کنند. بعضی افراد نیز چون در ارتباط قبلی دچار شکست عاطفی شدند و برای فرار با کسی ازدواج کردن که علاقه ای به وی نداشتن بعدها درگیر بی وفایی شدند و با شخص قبلی ارتباط گرفته اند.

فیلم ها و سریال هایی که خیانت را عادی جلوه می دهند

دیدن فیلم های پورنو نیز توقعات جنسی زنان و مردان را افزایش داده و باعث شده برخی از افراد تنها به همسرشان اکتفا نکنند. دیدن فیلم هایی که در شبکه های ماهواره ای پخش می شود بسیار آسیب زاست. البته، باید به این نکته اشاره کنم که شبکه های ماهواره ای مطالب مفید و آموزنده ای دارند و می توانیم از آنها استفاده کنیم اما متأسفانه فیلم ها و سریال هایی که در این شبکه ها پخش می شود با موضوع خیانت و بدون تصاویر مستهجن هستند و به همین دلیل خانواده ها آن را می بینند.

نگرش و فکری که پشت این فیلم ها وجود دارد مستهجن است و باعث تغییر نگرش و سبک زندگی خانواده ها می شود. تکرار بیش از حد این فیلم ها خاصیت تلقینی دارد و نگرش افراد را به موضوع خیانت تغییر می دهد و این اتفاق را تسهیل می کند.

 یا طلاق بگیرید یا بی وفایی نکنید

یکی دیگر از مهمترین مسایلی که وجود دارد این است که افرادی که مشکلات بسیاری با هم دارند و نباید با هم ادامه زندگی دهند چون شرایط را برای جدایی مهیا نمی بینند دچار طلاق عاطفی می شوند. از آن جایی که در طلاق عاطفی هم تعهدی وجود ندارد افراد به هم خیانت می کنند و فکر می کنند این آسیب خاصی نیست در حالی که آسیب طلاق قانونی بسیار کمتر است.

اگر شرایط بعد از طلاق بهتر از قبل از طلاق نیست و انتخاب می کنیم که در آن زندگی بمانیم باید پیامد تمام نداشته هایمان را بپذیریم و بدانیم اجازه نداریم برای تأمین نیازهای عاطفی و جنسی خود بی وفایی کنیم.

ارتباط با زن شوهردار و مرد متأهل هنوز هم باید جزو خط قرمزها باشد

 بی اعتقادی دلیل دیگر بی وفایی است. در گذشته ارتباط با زن همسردار یا مرد متأهل جزو خط قرمزها محسوب می شد اما متأسفانه این اعتقادات کمرنگ شده است. به طوری که من مراجعان پسری داشتم که می گفتند اگر من با این خانم شوهر دار ارتباط نداشته باشم فرد دیگری با او وارد ارتباط می شود پس چه بهتر که من لذت خود را ببرم. چون خانم شوهردار خطر کمتری دارد ومیتوانم رابطه ی کامل داشته باشم همچنین از من نمی خواهد که با او ازدواج کنم و نسبت به یک دختر رابطه جنسی بهتری دارد و با تجربه تر است.

امیدوارم اگر جوان ها نمی خواهند رفتارهای مذهبی را انجام دهند حداقل تیشه به ریشه های اعتقادی و باورهای معنوی خود نزنند چون این باورها موجب انسجام زندگی می شود.

 • زن و شوهر بهتر است چه نکاتی را رعایت کنند تا هم خودشان و هم همسرشان کمتر در معرض خیانت قرار بگیرند؟

تقویت اراده، ایمان و باورهای معنوی بهترین راه پیشگیری از این مشکلات است و این که بدانیم اگر پایمان را کج بگذاریم این اتفاق برای همسر یا فرزندان خودمان هم خواهد افتاد.

قرار نیست در زندگی زناشویی تمام نیازهای ما برآورده شود

بهتر است برخی از نگرش هایمان را هم تغییر دهیم مثلا این نگرش که در زندگی زناشویی باید تمام نیازهای ما برآورده شود باید تغییر کند. قرار نیست در زندگی زناشویی تمام نیازهای ما اعم از نیاز به تفریح، نیاز به سکس، نیاز به امنیت و … به طور کامل برآورده شود.

به هر حال، زندگی هر کس دچار خلأهایی است اما اگر منافع آن زندگی به مضررات آن می چربد باید به آن زندگی ادامه داد. اما اگر یک زندگی دچار مشکلات فراوانی است یا با کمک مشاور آن زندگی را ترمیم می کنیم یا آن را به پایان می رسانیم. اما این که در آن زندگی بمانیم و در عین حال با مردها یا زن های متعدد ارتباط داشته باشیم پذیرفته شده نیست.

اگر می خواهید دچار خیانت نشوید از این جمع ها پرهیز کنید

 باید در رفت و آمدهایتان مراعات کنید و با هر کسی ارتباط نگیرید وقتی با افراد وارد ارتباط می شوید ببینید که چقدر به باورها و نگرش هایتان  نزدیک هستند. باید از معاشرت با زوجینی که زیاد حاشیه دارند، از هم گلایه می کنند یا  برای آنها خیانت عادی است و صحبت از مسایل جنسی در بحث های آنها زیاد است و حریم ها رعایت نمی شود پرهیز کنید.

اگر مردی در برطرف کردن نیازهای جنسی خود با همسرش دچار مشکل است باید با او حرف بزند، به مشاور مراجعه کند و تلاش کند مشکل حل شود. اما این که مرد تصمیم بگیرد که چون زنم نیاز جنسی مرا برآورده نمی کند پس من حق بی وفایی دارم این مساله اصلا پذیرفته نیست.

 تأثیر بی وفایی پدر و مادر در روابط جنسی دخترها و پسرهایشان

باید به این نکته توجه داشته باشیم که روابط فرازناشویی آسیب وحشتناکی برای بچه ها در پی خواهد داشت. برخی از مراجعان بنده افرادی بودند که روابط فرازناشویی ‌آنها آشکار شده نوجوانشان متوجه شده، حرمت از بین رفته و فرزندان نیز روابط جنسی را امتحان کردند.

در مورد مسایل جنسی خود با دوستانتان صحبت نکنید

اگر نیازهای جنسی بسیار بالایی داریم در پی درمان و مدیریت آن باشیم. خانم ها در مورد مسایل جنسی خود با دوستانشان صحبت نکنند. شاید مساله ای که در رابطه جنسی برای شما عادی باشد برای دیگری آرزو باشد و این مساله پای آنها را به زندگی شما باز می کند.

با دوستان جنس مخالفتان ارتباط پنهانی نداشته باشید. خیانت هرگونه رابطه ای است که از طرف مقابل پنهان شود. اگر کسی یک بار به شما پیام نامناسب داد و جواب ندادید و دوباره تکرار شد به همسرتان اطلاع دهید و از برخورد او نترسید چون همین پنهان کاری ها به مرور زمان باعث ایجاد خیانت  می شود.

بهترین راه برخورد با فرد خیانتکار

 • اگر زن یا مردی مرتکب خیانت شد بهترین راه برخورد همسرش با او چیست؟

اگر یکی از طرفین مرتکب بی وفایی شد اولین کار این است که خانم یا آقا تصمیم عجولانه نگیرد چون شوک بزرگی است. من مراجعینی داشتم که در نتیجه این شوک خودکشی کردند یا افسرده شدند یا پا جای پای همسرشان گذاشتند و خودشان هم مرتکب بی وفایی شدند. شاید خیلی از این واکنش ها ناخواسته باشد چون این اتفاق شوک بسیار بزرگی است.

فردی که به او خیانت شده نباید این مساله را با دیگران در میان بگذارد. باید حتما به مشاور یا فردی امین مراجعه کند اما اگر به مشاور اعتقاد ندارد به ریش سفید فامیل یا کسی که بتوان به او اعتماد کرد و اسرار را مطرح کرد مراجعه کند.

 در این شرایط می توانید همسر خیانتکار را ببخشید

 • تحت چه شرایطی بهتر است همسر خیانتکار بخشیده شود؟

نمیتوانم در این مورد قاطع نظر بدهم ولی تنها طبق تجربه ۱۱ سال کار مشاوره ام نظر میدهم. اگر اولین بار است که همسر خیانت کار (چه زن و چه مرد) دست به این عمل زده جای بخشش وجود دارد  یا فرد به علت میل جنسی خیلی بالا که از سمت همسرش ارضا نشده دست به این عمل زده یا آقایی که  هرزه نیست و به این مساله عادت ندارد و غیرعمدی دچار این مشکل شده یا خانمی که از بی توجهی همسرش به ستوه آمده و برای صحبت کردن وارد رابطه دیگری شده جای بخشش دارد. البته در بخشش طرفی که بی وفایی کرده اراده و نیت و عزم راسخ جهت جبران ، جز شروط اساسی بخشش می باشد.

به همسر - 4 مدل شخصیتی که بیشتر از دیگران خیانت می کنند؛ همسر خیانتکار را ببخشیم؟

اما خیانت هایی که جای بخشش ندارد فردی است که  کلا از زندگی عاطفی خود بریده است و تلاش هیچ نتیجه ای ندارد یا فردی که فقط با یک نفر نیست و مرتب با افراد مختلف در ارتباط است. همچنین افرادی که دچار انحراف های جنسی هستند یا فردی که از ابتدای زندگی همیشه دچار بی وفایی بوده قابل اعتماد نیستن مگر این که درمان شودند و به این نکته هم توجه داشته باشید که درمان این افراد بسیار بسیار سخت است.

بهترین راه بازسازی رابطه پس از خیانت

 • چه راهکارهایی برای بازسازی رابطه پس از خیانت وجود دارد؟

برای بازسازی رابطه حتما استفاده از مشاوره لازم است و حتی شاید ۶ ماه تا یک سال طول بکشد که خانم یا آقا بتواند با این مساله کنار بیاید. فردی که بی وفایی کرده باید بسیار صبور باشد. مرد یا زن باید شفاف سازی کند و مثلا موبایلش باید در دسترس باشد یا در مقابل بی قراری ها و شک و تردیدهای همسرش صبور باشد. با هم صحبت کنند و نقاط مثبت و منفی هم را بدانند و فرد خیانتکار صادقانه اعلام کند که اشتباه کرده است.

2 - 4 مدل شخصیتی که بیشتر از دیگران خیانت می کنند؛ همسر خیانتکار را ببخشیم؟

بازسازی رابطه از طریق صحبت کردن و برقراری رابطه جنسی خوب اتفاق می افتد. کسی که بی وفایی می کند فکر نکند که بی وفایی او هیچ وقت مشخص نمی شود. همسرشان خیلی راحت این مساله را می فهمند. اگر کسی که خیانت می کند زن است باید به خاطر داشته باشد که آسیبی که فرزند او از این مساله می بیند به  مراتب بیشتر از لذتی است که او از رابطه اش می برد.

بهتر است قبل از این که دچار بی وفایی شویم یا بی وفایی ببینیم از آن پیشگیری کنیم. تمام کسانی که بی وفایی کردند باور نمی کردند که دچار این مساله شوند اما یک اشتباه می تواند ما را دچار این بلای خانمان سوز کند.

مطالب مرتبط: 

چرا بعضی از زنان و مردان به همسرشان خیانت می کنند؟

حس می کنم همسرم به من خیانت می کند، چه کنم؟

‫3 نظر

 • Vahid گفت:

  عالی بود

 • Sepideh گفت:

  عالی بودممنون ازنکته ها

 • دکتر صید گفت:

  عالی است

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *