روانشناسی

۱۰ نشانه جالب که شاید باورتان نشود اما نشان می دهد استرس شدید دارید

استرس ضرورتا حس و حال بدی نیست و اتفاقا خیلی وقت ها می تواند به کمکمان هم بیاید اما مشکل از زمانی شروع می شود که استرس تبدیل به حالتی مخرب می شود و در بسیاری از عرصه های زندگی روزمره خودش را به رخ ما می کشد و حتی ممکن است کار را تا جایی پیش ببرد که سلامت روان و جسم ما را به خطر بیندازد.

 

موسسه خانواده سلامت بنیان- مریم رجب وندی، شما هم این تجربه را داشته اید که به دلیل مشکلی جسمانی مثل سردرد، بیماری قلبی، معده درد و … سراغ دکتر رفته اید و هزار جور آزمایش داده اید اما در نهایت دکتر آب پاکی را روی دستتان ریخته که مشکلات شما منشأ جسمانی ندارد و کار، کار استرس است؟ این روزها این داستان برای خیلی ها پیش می آید به طوری که محققان و پزشکان استرس را یکی از مهمترین عوامل ایجاد کننده انواع بیماری ها مثل ام اس و حتی تضعیف سیستم ایمنی بدن معرفی می کنند.

 

اصلا استرس چیست؟

اگر بخواهیم خیلی ساده و روان این واژه را تعریف کنیم باید بگوییم استرس به شرایط یا احساسی گفته می شود که فرد را به این باور می رساند که مجموعه خواسته ها و انتظاراتی که از او وجود دارد (از طرف خودش یا دیگران)، بسیار بیشتر از امکانات، منابع و توانمندی های اوست.

 

تعریف دیگری که از استرس وجود دارد این است که استرس واکنش ما در برابر شکارچی و خطر است. در این تعریف، استرس دیگر یک حالت روانشناختی بد و مخرب نیست بلکه می تواند باعث نجات ما از موقعیت های خطرزا شود.

 

کریس جانسون، روان‌درمانگر در این باره می‌گوید: “استرس ابزار مفیدی است، از لحاظ تاریخی، هورمون‌های استرس، آدرنالین و کورتیزول و نور‌اپی‌نفرین ما را در وضعیت بر‌انگیختگی شدید قرار می‌دهند و به ما موجی از انرژی می‌بخشند و باعث افزایش واکنش ما در برابر خطرات و تهدید‌ها می‌شوند.”

 

پس استرس ضرورتا حس و حال بدی نیست و اتفاقا خیلی وقت ها می تواند به کمکمان هم بیاید اما مشکل از زمانی شروع می شود که استرس تبدیل به حالتی مخرب می شود و در بسیاری از عرصه های زندگی روزمره خودش را به رخ ما می کشد و حتی ممکن است کار را تا جایی پیش ببرد که سلامت روان و جسم ما را به خطر بیندازد.

 

از کجا بفهمم حس و حالم همان استرس است؟

گاهی حس و حالی داریم که خودمان هم چندان از آن سر در نمی آوریم و فقط می دانیم که زندگی را برای ما سخت و آشفته کرده است. استرس هم مثل هر مشکل و بیماری دیگری نشانه هایی دارد و با در کنار هم قرار دادن چندین نشانه می توانید به این نتیجه برسید که دچار این مشکل هستید یا نه. البته، این نشانه ها تقریبی هستند و برای رسیدن به قطعیت درباره مشکل باید سری به مطب پزشکتان بزنید.

 

حالا برویم سراغ نشانه هایی که از استرس بالای شما خبر می دهند:

 

  1. یا زیاد می خورید یا کم

اگر مدتی است که احساس می کنید میل شما به غذا تغییرات اساسی کرده، به پرخوری رو آورده اید، نمی توانید بی خیال خوراکی های چرب و شیرین بشوید و وزنتان روز به روز بیشتر می شود این مساله می تواند یکی از نشانه های استرس بالای شما باشد. بعضی ها هم از آن طرف بام می افتند و موقع استرس بالا اشتهای خود را از دست می دهند و دست و دلشان به خوردن نمی رود.

 

  1. بی خوابی و پر خوابی و کابوس دمادم

خواب هم اندازه دارد و کیفیت آن حال و روز آدم را نشان می دهد طوری که میزان و کیفیت خواب می تواند نشانه مهمی برای تشخیص سلامتی یا بیماری باشد. برای همین است که وقتی به مطب دکتر یا روانشناس می روید یکی از سوالات تقریبا ثابت آنها این است که «خوابت چطوره؟»

 

بعضی از کسانی که استرس دارند بی خوابی به سرشان می زند و هر کاری می کنند نمی توانند با خیال راحت بخوابند. این افراد معمولا کابوس های زیادی هم می بینند و حتی وقتی هم که خوابشان می برد چند بار بیدار می شوند و دوباره مدتی طول می کشد که به خواب بروند. در نقطه مقابل، کسانی قرار دارند که وقتی استرس را تجربه می کنند دائما احساس خواب آلودگی و بی حالی می کنند و فقط دوست دارند به پتو و تخت خوابشان بچسبند.

 

  1. سردرگمید و تمرکز ندارید

وقتی استرس به شما حمله می کند نمی توانید فکر و ذکر خودتان را متمرکز کنید. نمی دانید چه تصمیمی باید بگیرید و چه کاری باید انجام دهید. دائما ذهنتان مشغول است اما همه چیز در مغزتان به همه ریخته و شبیه کلافی سر در گم شده است و نمی توانید روی یک موضوع خاص تمرکز کرده و به آن فکر کنید.

 

  1. از کاه کوه می سازید

شما هم از آن دسته آدم هایی هستید که هر چیز بی اهمیتی ذهنتان را به شدت درگیر می کند و دائم در مورد تمام مسایل روزمره زندگی دل نگران هستید؟ خبر خوبی برایتان ندارم، به احتمال زیاد شما استرس شدیدی را تجربه می کنید و حتی شاید خودتان هم از آن خبر ندارید.

 

  1. تمایلات جنسی تان مثل سابق نیست

ارزیابی تمایلات جنسی می تواند یکی از راه های شناخت میزان استرس باشد. چون بسیاری از کسانی که استرس بالایی را تجربه می کنند میل جنسی شان کمتر از قبل می شود و حتی ممکن است در روابط جنسی با همسرشان دچار مشکلات زیادی شوند.

 

  1. دست از منفی بافی برنمی دارید

زندگی جنبه های مثبت و منفی زیادی دارد و ما با توجه به حس و حالی که داریم یا جنبه های منفی را پر رنگ تر می بینیم یا جنبه های مثبت را. اگر مدتی است که فقط جنبه های منفی را می بینید، مدام غر می زنید، هیچ هدفی را دنبال نمی کنید و نمی خواهید یا نمی توانید خودتان را از شر منفی بافی خلاص کنید احتمالا دارد با استرس دست و پنجه نرم می کنید.  

 

  1. دردهای جسمی بی خیال شما نمی شود

بسیاری از کسانی که استرس شدید را تجربه می کنند دچار دردهای جسمانی می شوند. مثلا سردرد و گردن درد می گیرند، معده شان به هم می ریزد، قلبشان تیر می کشد، در دست ها و پاهایشان احساس ضعف و ناتوانی می کنند، کمر درد می گیرند، ماهیچه هایشان تیر می کشد یا منقبض می شود و … .

 

  1. تیک های عصبی دارید

اگر مدام دست و پاهایتان را تکان می دهید و دچار سندرم پای بی قرار شده اید به طوری که تکان دادن شدید و مداوم پاها جزو عادت های روزمره تان شده نشان می دهد که استرستان شدید است. در بعضی از افراد تیک چشم ها و ابروها هم می تواند از استرس زیاد آنها خبر بدهد.

 

  1. سیگار از دستتان نمی افتد

مصرف مداوم و شدید سیگار، مواد مخدر و مشروبات الکلی هم نشانه وجود استرس هستند. وقتی فردی را می بینید که سیگار پشت سیگار روشن می کند و نمی تواند به مواد مخدر و الکل نه بگوید قبل از این که او را به بی اراده بودن متهم کنید به این نکته فکر کنید که شاید غرق در استرس باشد.  

 

  1. همیشه سرماخورده اید

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که سرماخوردگی پشت سرماخوردگی را تجربه می کنید و بارها و بارها در طی سال درگیر قرص سرماخوردگی و پنی سیلین و انواع روش های سنتی می شوید که روزهای بدون سرماخوردگی و آنفولانزا را داشته باشید به احتمال زیاد از مشکلاتی در روح و روان خود مانند استرس و افسردگی رنج می برید چون این مشکلات باعث تضعیف سیستم ایمنی بدنتان می شود.  

 

*** مطلب ما در مورد استرس هنوز تمام نشده و فعلا با شما کار داریم. در قسمت بعدی، درباره این موضوع صحبت می کنیم که اصلا استرس از کجا می آید و چه چیزهایی ما را مستعد مبتلا شدن به آن می کنند. پس یادتان نرود که با ما همراه باشید.

 

مطالب مرتبط: 

 

 

 

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن