علایمی که نشان می‌دهد کودک خود را نازپرورده بار آورده اید

کودک-نازپرورده

کودکی که هرچه می‌خواهد به دست می‌آورد و بی کمترین فرصتی برای رویارویی با چالش‌های زندگی، حمایت دیگران را دریافت می‌کند، نازپرورده رشد می‌کند.‌

موسسه خانواده سلامت بنیان- سمیرافرزان، کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی و مشاوره کودک؛ در نظریه آلفرد آدلر، نازپرورده فقط کسی نیست که به اصطلاح لوس حرف می‌زند و در پر قو می‌خوابد، بلکه کسی است که دلگرمی و علاقه اجتماعی او رشد کافی نکرده است.

نازپرورده - علایمی که نشان می‌دهد کودک خود را نازپرورده بار آورده اید

در ادامه، به این مساله می‌پردازیم که چه کودکانی دارای ویژگی نازپروردگی هستند.

  • کودکی که هرچه می‌خواهد به دست می‌آورد و بی کمترین فرصتی برای رویارویی با چالش‌های زندگی، حمایت دیگران را دریافت می‌کند، نازپرورده رشد می‌کند.‌
  • کودکی که جز در کنار والدینش امنیت پیدا نمی‌کند تا بخوابد، کودکی‌که ضمن برخورداری از قابلیت‌های رشدی هنوز در خوردن و توالت رفتن به والدینش وابسته است، نیز نازپرورده است.
  • اگر کاری را کودک خودش می‌تواند انجام بدهد، شما برایش انجام بدهید او را نازپرورده کرده‌اید.
  • کودکی که برای انجام ‌تکالیف مدرسه برای مدت طولانی والدینش را در کنار خود می‌نشاند و دغدغه‌ای برای وقت و نظم خانواده ندارد نیز نازپرورده است.
  • کودک نازپرورده حتی به نظافت خود بی اعتناست چراکه انگیزه‌ای برای آن نمی‌بیند.‌ بدیهی است که والدین سهل‌گیر و بی قید فرزندانی با این ویژگی بار می‌آورند چون کودک ضرورتی برای همسوشدن با انضباط جمع نمی‌بیند.
  • والدینی‌که به فرزند خود می‌آموزند اگر در کارها اول نبود، اگر کامل نبود، مقبولیت ندارد، و فقط به نتیجه نگاه می‌کنند، کودکی نازپرورده تربیت می‌کنند.‌
  • کودکان فقط در خانه نازپرورده نمی‌شوند، مدارس نیز در این میان موثرند. کودکانی‌ که در مدرسه برای همکاری، مسئولیت پذیری و احساس برابری با دیگران آموزش نمی‌بینند نیز این ویژگی را دارند. آنها مستعد احساس تفاخر، برتری یا حقارت هستند، که امکان هرنوع مشارکت و تعاون را از میان برمی‌دارد. پرمدعاهایی با بنیه ضعیف روانی، حال آنکه به قول آدلر “این افراد پهلوان پنبه‌هایی هستند که وزنه‌های توخالی بلند می‌کنند”.
  • کودک نازپرورده به‌واسطه تعامل دلسردکننده والدینش احساس”خاص” بودن می‌کند و ممکن است تا پایان عمر متوقع و البته ناکام بماند، مگر آنکه به‌وضوح به ناکارآمدی سبک زندگی اش پی ببرد و برای تغییر دلگرم شود.

مطلب مرتبط: 

چگونه کودکان ناسازگار را سازگار کنیم؟/// ۱۰ نکته کلیدی برای برخورد با این کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *