علایمی که نشان می‌دهد کودک خود را نازپرورده بار آورده اید

کودک-نازپرورده

کودکی که هرچه می‌خواهد به دست می‌آورد و بی کمترین فرصتی برای رویارویی با چالش‌های زندگی، حمایت دیگران را دریافت می‌کند، نازپرورده رشد می‌کند.‌

موسسه خانواده سلامت بنیان- سمیرافرزان، کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی و مشاوره کودک؛ در نظریه آلفرد آدلر، نازپرورده فقط کسی نیست که به اصطلاح لوس حرف می‌زند و در پر قو می‌خوابد، بلکه کسی است که دلگرمی و علاقه اجتماعی او رشد کافی نکرده است.

کودک نازپرورده - علایمی که نشان می‌دهد کودک خود را نازپرورده بار آورده اید

در ادامه، به این مساله می‌پردازیم که چه کودکانی دارای ویژگی نازپروردگی هستند.

  • کودکی که هرچه می‌خواهد به دست می‌آورد و بی کمترین فرصتی برای رویارویی با چالش‌های زندگی، حمایت دیگران را دریافت می‌کند، نازپرورده رشد می‌کند.‌
  • کودکی که جز در کنار والدینش امنیت پیدا نمی‌کند تا بخوابد، کودکی‌که ضمن برخورداری از قابلیت‌های رشدی هنوز در خوردن و توالت رفتن به والدینش وابسته است، نیز نازپرورده است.
  • اگر کاری را کودک خودش می‌تواند انجام بدهد، شما برایش انجام بدهید او را نازپرورده کرده‌اید.
  • کودکی که برای انجام ‌تکالیف مدرسه برای مدت طولانی والدینش را در کنار خود می‌نشاند و دغدغه‌ای برای وقت و نظم خانواده ندارد نیز نازپرورده است.
  • کودک نازپرورده حتی به نظافت خود بی اعتناست چراکه انگیزه‌ای برای آن نمی‌بیند.‌ بدیهی است که والدین سهل‌گیر و بی قید فرزندانی با این ویژگی بار می‌آورند چون کودک ضرورتی برای همسوشدن با انضباط جمع نمی‌بیند.
  • والدینی‌که به فرزند خود می‌آموزند اگر در کارها اول نبود، اگر کامل نبود، مقبولیت ندارد، و فقط به نتیجه نگاه می‌کنند، کودکی نازپرورده تربیت می‌کنند.‌
  • کودکان فقط در خانه نازپرورده نمی‌شوند، مدارس نیز در این میان موثرند. کودکانی‌ که در مدرسه برای همکاری، مسئولیت پذیری و احساس برابری با دیگران آموزش نمی‌بینند نیز این ویژگی را دارند. آنها مستعد احساس تفاخر، برتری یا حقارت هستند، که امکان هرنوع مشارکت و تعاون را از میان برمی‌دارد. پرمدعاهایی با بنیه ضعیف روانی، حال آنکه به قول آدلر “این افراد پهلوان پنبه‌هایی هستند که وزنه‌های توخالی بلند می‌کنند”.
  • کودک نازپرورده به‌واسطه تعامل دلسردکننده والدینش احساس”خاص” بودن می‌کند و ممکن است تا پایان عمر متوقع و البته ناکام بماند، مگر آنکه به‌وضوح به ناکارآمدی سبک زندگی اش پی ببرد و برای تغییر دلگرم شود.

مطلب مرتبط: 

چگونه کودکان ناسازگار را سازگار کنیم؟/// ۱۰ نکته کلیدی برای برخورد با این کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.