6 کتاب که به شما کمک می‌کند زندگی خانوادگی بهتری داشته باشید

کتاب

اگر می‌خواهید تغییر مثبتی در روابط خانوادگی خود ایجاد کنید، مطالعه کتاب های مفید در حوزه خانواده می‌تواند یک قدم مهم برای رسیدن به این هدف باشد.

 

موسسه خانواده سلامت بنیان – زندگی خانوادگی مثل یک گیاه است که نیاز به مراقبت دارد و اگر این مراقبت صورت نگیرد، به مرور زندگی زوج‌ها و فرزندان‌شان پژمرده و بی روح می‌شود. یکی از کارهایی که می‌تواند به بهبود روابط خانوادگی شما کمک کند، مطالعه کتاب‌های مفید در حوزه خانواده است. در مطلب پیش رو، 6 مورد از این کتاب ها را معرفی کرده‌ایم.

کتاب هفت عادت خانواده‌های موفق

نویسنده: استفان کاوی

در این کتاب آمده که هر خانواده‌ای در شرایط منحصربه‌فردی قرار دارد. با این حال، همه خانواده‌ها از جهاتی شبیه به یکدیگر هستند و مشکلات تقریبا مشابهی را تجربه می‌کنند.

7 عادت بسیار مهم وجود دارد که اگر اعضای یک خانواده در خود پرورش دهند، نتایج شگفت‌انگیزی برای‌شان خواهد داشت و آنها را تبدیل به خانواده‌ای شاد و موفق می‌کند.

در این کتاب با این عادت‌ها که به بهبود روابط اعضای خانواده و حل مشکلات آنها کمک می‌کند، آشنا می‌شوید.

کتاب مهارت‌های زناشویی

نویسندگان: متیو مک‌کی، پاتریک فانینگ و کیم پالگ

این کتاب برای کسانی مناسب است که به دنبال کتاب‌های خودیاری می‌گردند و دوست دارند تمرین‌هایی در جهت بهبود روابط خود با همسرشان انجام دهند.

.jpg - 6 کتاب که به شما کمک می‌کند زندگی خانوادگی بهتری داشته باشید

در این کتاب به جای تمرکز روی مفاهیم و نظریه‌ها، روی آموزش مهارت‌ها تمرکز شده است. به همین دلیل، نباید فقط به خواندن کتاب اکتفا کنید، بلکه باید تمرین‌های ارائه شده را به درستی انجام دهید تا نتیجه بگیرید. درست است که این کار نیاز به صبوری زیادی دارد، اما زندگی زناشویی شما را به کلی تغییر خواهد داد.  

کتاب خلع سلاح همسر انتقادگر  

نویسنده: میشل اسکین

در برخی از خانواده‌ها دیده می‌شود که یکی از زوج‌ها مدام طرف مقابل را زیر رگبار انتقاد می‌گیرد. با گذشت زمان، این مساله تاثیر مخربی روی تعامل زوجین خواهد داشت و همسری که مدام مورد انتقاد قرار می‌گیرد، دچار آسیب‌های روحی می‌شود.   

این کتاب از طریق بالا بردن درک شما از تجارت دوران کودکی‌تان، به شما کمک می‌کند که بدانید چرا این اتفاق در روابط شما رخ می‌دهد. همچنین، راهکارهایی را در اختیار شما قرار می‌دهد که از طریق آنها می‌تواند در جهت بهبود ارتباط با همسر خود گام بردارید.  

در واقع، نویسنده 5 طرحواره شایع در همسران انتقادگر را شناسایی کرده و از طریق آنها علت ایجاد رفتار انتقادگری و به دنبال آن، راهکارهای برطرف کردن این رفتار را مطرح می‌کند.

کتاب والدین هوشیار

نویسنده: شفالی ساباری

اگر فکر می‌کنید تربیت ایده‌آل و کودک ایده‌آل وجود دارد و شما هم باید پدر و مادر ایده‌آلی باشید، این کتاب به شما می‌گوید که اصلا چنین چیزی نیست.

در این کتاب اشاره شده که والدین، کمبودهای احساسی و روان‌شناختی خود را به صورت ناخودآگاه به بچه‌های‌شان منتقل می‌کنند.

کتاب 1 - 6 کتاب که به شما کمک می‌کند زندگی خانوادگی بهتری داشته باشید

فرزندان آیینه والدین هستند و پدر و مادرها می‌توانند خودشان را در فرزندان‌شان پیدا کنند. وقتی این اتفاق افتاد، نگاه بالا به پایین والد به فرزند تبدیل به نگاه دو سویه  می‌شود. به این ترتیب، تربیت فرزند فرصتی را برای والدین فراهم می‌کند که بتوانند خودشان را بهتر بشناسند و تغییر دهند.

کتاب 7 اصل برای موفقیت در ازدواج

نویسنده: جان گاتمن

در این کتاب که یکی از پر فروش‌ترین های نیویورک تایمز است، 7 اصل ارائه می‌شود که به زوج‌ها کمک می‌کند یک رابطه طولانی و پایدار داشته باشند.

در این کتاب اشاره شده که ازدواج‌های ناخوشایند می‌توانند احتمال بیمار شدن فرد را تا 35 درصد افزایش دهند و طول عمر را حدود 4 سال کمتر کنند.

یکی از پیشنهادهای جالبی که نویسنده به زوج‌ها کرده، این است که چند ویژگی مثبت همسر خود را فهرست کنند و سپس فهرست‌های‌شان را برای هم بخوانند.

کتاب ۵۴ دام در روابط بین زن و شوهر

نویسنده: آلن فی

یکی از مهمترین مسائلی که باعث موفقیت یک زندگی زناشویی می‌شود، انتخاب درست همسر است. با این حال، حفظ یک رابطه به تلاش و مدیریت هم نیاز دارد. به‌خصوص اگر در مرحله انتخاب همسر، درست عمل نکرده‌ باشید، مدیریت کارآمد رابطه، ضروری‌تر می‌شود.

در این کتاب به برخی از عادت‌های زوج‌ها اشاره شده که مانع شادی و آرامش آنها می‌شود. همچنین، راهکارهایی در اختیار آنها قرار می‌گیرد که با عمل به آنها تا حدود زیادی می‌توان بهبود رابطه زناشویی را تضمین کرد.

مطالب مرتبط: 

کتاب هایی که قبل از بارداری باید بخوانید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *