روانشناسی

قاعدگی دردناک (دیسمنوره)

مطلب زیر در مورد قاعدگی دردناک می باشد که توسط خانم زهرا کابلی کارشناس مامایی و کارشناس رسمی قوه قضاییه و عضو هیات مدیره موسسه خانواده سلامت بنیان نوشته شده است:

قاعدگی دردناک یکی از شایعترین اختلالات زنان ومامایی محسوب می گرددکه حدود ۵۰ -۷۰ درصد زنان به ان مبتلا می باشند.اگر این درد به دنبال بیماری های التهابی لگن،فیبروم های رحمی ،ای یو دی ،کیست های تخمدانی ،تومورهای تخمدانی ،انورمالی های رحمی تنگی یا انسداد مجرای خروجی رحم یا واژن ویا چسبندگی داخلی رحم و…باشدوعلت شناخته شده داشته باشد دیسمنوره ثانویه نامیده می شود .در غیر این صورت دیسمنوره اولیه است .
دیسمنوره ثانویه پس از ۲۵ سالگی بروز کرده هر چند ممکن است در هر سنی بروز کنددرد معمولا ۷-۵روز طول می کشیده البته ممکن است علایم دیگری هم داشته با شد .
دیسمنوره اولیه تقریبا ۶ تا ۱۲ ماه پس از اولین عادت ماهیانه ( منارک ) شروع می شود ،در صورتی که پس از دوسال از منارک شروع گردد باید به فکر علل ثانویه بود.
در دیسمنوره اولیه درد چند ساعت قبل یا همزمان با خونریزی ماهانه اغاز می شود وحداکثر ۲ تا ۳ روز بطول می انجامد.درد در قسمت زیرین شکم ،پایین کمر ،کشاله ران یا ران احساس می شود وممکن است علایم دیگری مانند تهوع،استفراغ،بی اشتهایی ،اسهال ،خستگی ،تحریک پذیری وگاهی سردرد همراه با درد وجود داشته باشد .این دیسمنوره ممکن است با افزایش سن وزایمان واژینال بهبود یابد .
علت دیسمنوره اولیه کاهش پروژسترون ودر نهایت افزایش ساخت پروستاگلاندین ها ست که منجر به انقباض عروق و انقباض عضلا ت رحمی ودر نهایت درد می گردد.علایم همراه با درد، به دلیل اثرات پروستا گلاندین ها می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن