انواع فواید جسمی و روحی رابطه جنسی

فواید رابطه جنسی

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]تابو کردن رابطه جنسی مشکلات زیادی را ایجاد می کند به طوری که ریشه عمده اختلالات عملکرد جنسی مسایل روانشناختی  است و در میان عوامل روانشناختی عاملی که بسیار تأثیرگذار است ذهنیتی است که نسبت به رابطه جنسی وجود دارد و بسیاری افراد این رابطه را امری پلید و نادرست می دانند. [/box]

به گزارش موسسه خانواده سلامت بنیان، معمولا در کشور ما توجه کمی به بعد روابط جنسی در ازدواج و خانواده می شود در حالی که یکی از ابعاد خانواده سالم بعد رابطه جنسی است. در تعالیم دینی ما نیز برای رابطه جنسی اهمیت زیادی قائل شده اند اما در طول تاریخ تغییراتی که رخ داده موجب شده ما روابط جنسی را به نوعی تابو و منطقه ممنوعه تبدیل کنیم. در حالی که رابطه جنسی مساله ای غریزی و طبیعی است که در چارچوب ازدواج بسیار هم امر پسندیده ای است.

تأکید بر طبیعی بودن رابطه جنسی در قرآن و سیره پیامبر

قرآن یکی از دلایل ازدواج را ارضای غریزه جنسی می داند. پیامبر اسلام نیز توجه و تأکید خاصی روی این مساله داشتند و خیلی راحت مسایل مربوط به روابط جنسی را مطرح می کردند. این نمونه ها نشان می دهد روابط جنسی یک بعد عادی و طبیعی زندگی ماست و نباید خیلی روی این موضوع سخت گیری داشته باشیم و آن را تبدیل به تابو کنیم.

تابو بودن رابطه جنسی موجب اختلال عملکرد  جنسی می شود

تابو کردن این موضوع مشکلات زیادی را ایجاد می کند به طوری که ریشه عمده اختلالات عملکرد جنسی مسایل روانشناختی  است و در میان عوامل روانشناختی عاملی که بسیار تأثیرگذار است ذهنیتی است که نسبت به رابطه جنسی وجود دارد و بسیاری افراد این رابطه را امری پلید و نادرست می دانند. این نوع نگرش باعث می شود این افراد حتی در روابط درست و سالمی هم که باید داشته باشند دچار مشکل شوند.

فواید رابطه جنسی

رابطه جنسی فوایدی برای انسان دارد که یکی از این فواید تقویت سیستم ایمنی بدن است. کسانی که روابط جنسی مستمر و درستی دارند در مقایسه با کسانی که این روابط را تجربه نمی کنند سیستم ایمنی قوی تری دارند. دلیل این مساله فعل و انفعالات هورمونی است که به دنبال روابط جنسی ایجاد می شود.

هورمون اندورفین که در نتیجه رابطه جنسی ترشح می شود یک نوع مسکن درونی برای بدن است. به دنبال یک رابطه جنسی بیشترین میزان اندورفین ترشح می شود و این مساله به از بین رفتن بسیاری از دردهای مفصلی و ماهیچه ای کمک می کند.

آرامش روحی و روانی فایده دیگر رابطه جنسی درست و سالم است. کمک به سیستم مقابله ای یکی دیگر از فواید روابط جنسی مستمر و سالم است به این معنا  که وقتی افراد رابطه جنسی خوبی داشته باشند در مواجهه با اضطراب و استرس بهتر عمل می کنند.

بخشی از فایده روابط جنسی مربوط به تأثیری است که در رابطه میان فردی زوجین می گذارد. کسانی که روابط جنسی خوبی دارند روابط عاطفی شان هم خوب است. در واقع، روابط عاطفی و روابط جنسی ارتباط مستقیم با یکدیگر دارند. همچنین، رابطه جنسی خوب موجب می شود بسیاری از روابط فرازناشویی و انحرافات مرتبط با این مساله اتفاق نیفتد. از سوی دیگر، کسانی که رابطه جنسی خوبی دارند آستانه تحملشان نسبت به مشکلات افزایش پیدا می کند.

* دکتر علی شیخ الاسلامی

یک نظر

  • مینا گفت:

    ممنونم از مطالب خوبتون

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.