ازدواج و خانواده

اما و اگرهای سکس در دوران بارداری

تحقیقات علمی نشان داده است یک سکس معمول و صحیح در حین بارداری هیچ خطری برای مادر و جنین ندارد. البته برخی از پزشکان معتقدند که چون رابطه جنسی باعث برخی انقباضات رحمی و تغییرات جریان خون رحم می گردد باید در حین رابطه جنسی در بارداری از هیجانات جنسی و ارگاسم پرهیز شود.

 

به گزارش موسسه خانواده سلامت بنیان، یکی از سوالاتی که برای زوجین ایجاد می شود در مورد سکس در حین بارداری است. تغییرات هورمونی ناشی از بارداری معمولا تغییراتی در میل جنسی زنان باردار ایجاد می کند و احساسات و تمایلات آنها را دستخوش تغییر می نماید. از سوی دیگ،ر یک ترس نا خود آگاه در زن از احتمال سقط یا از دست دادن جنین باعث پرهیز او از رابطه جنسی می شود.

تحقیقات علمی نشان داده است یک سکس معمول و صحیح در حین بارداری هیچ خطری برای مادر و جنین ندارد. البته برخی از پزشکان معتقدند که چون رابطه جنسی باعث برخی انقباضات رحمی و تغییرات جریان خون رحم می گردد باید در حین رابطه جنسی در بارداری از هیجانات جنسی و ارگاسم پرهیز شود.  اگرچه سقط خودبخودی بصورت معمول در اثر فعالیت جنسی و نزدیکی رخ نمی دهد، ولی می تواند دلیلی برای محدودیت فعالیت جنسی باشد. انقباض رحم و خونریزی در حین حاملگی یک نشانه خطر محسوب میشود و در صورت بروز باید از رابطه جنسی پرهیز نمود.

بطور کلی شرایطی که انجام فعالیت جنسی در بارداری را محدود می کنند عبارتند از:

  1. سابقه سقط
  2. سابقه زایمان زودرس
  3. انقباض رحم و خونریزی از رحم
  4. سابقه زایمان های زیاد
  5. نارسایی گردن رحم
  6. سابقه فشارخون افزایش یافته در اثر حاملگی
  7. دیابت
  8. پارگی زودرس پرده های دور جنین
  9. چهار هفته آخر بارداری

در صورتیکه هیچ یک از شرایط فوق وجود نداشته باشد سکس معمول در بارداری تا اواخر ماه هفتم بلامانع است. البته باید برخی مسایل رعایت شود. مثلا از سکس دهانی باید پرهیز شود چون این کار هم می تواند باعث ایجاد عفونت و آلودگی میکروبی شود و هم ممکن است باعث آمبولی هوا و بروز برخی مشکلات گردد.

همچنین، از فرو بردن دست یا هر وسیله دیگر داخل واژن نیز باید پرهیز شود. قبل از رابطه هر دو نفر یک دوش سبک بگیرند تا آلودگی های سطحی بدن شسته شود. در هنگام سکس شرایطی فراهم شود تا خانم احساس راحتی داشته باشد و از پوزیشن مناسب استفاده گردد.

بهترین پوزیشن ها برای سکس حین بارداری عبارتند از:

– پوزیشن زن در بالا یا women on top که صورت زن نیز در مقابل صورت مرد باشد یعنی مرد دراز کشیده و زن در بالا و روی او قرار می گیرد.

– پوزیشن پهلو به پهلو که زن و مرد در کنار هم و روبروی هم می خوابند و عمل دخول به آرامی صورت می گیرد.

– پوزیشن پهلو به پهلو که مرد از پشت عمل دخول را انجام دهد.

باید توجه داشت که در بارداری به هیچ وجه زن دراز کش نباشد و مرد در بالا قرار نگیرد. همچنین در هنگام سکس باید مرد با آرامش و طمانینه و بدون فشار و اجبار عمل نماید و شرایط راحتی زن را فراهم کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن