بهترین زمان برای انجام تست هوش کودکان و استعدادیابی چه زمانی است؟

600x350 - بهترین زمان برای انجام تست هوش کودکان و استعدادیابی چه زمانی است؟

 درست است که از سن 3 سالگی می‌توان از کودکان آزمون هوش گرفت و تا حدودی استعدادیابی کرد، اما هوش کودک در این دوران کاملا باثبات نیست.

موسسه خانواده سلامت بنیان- فائزه فرنقی، روان‌سنج؛ کشف استعدادهای کودکان اهمیت بسیار زیادی دارد و این موضوع در جوامع مدرن دنیا بسیار موردتوجه است. چراکه کشف استعداد در دوران کودکی و یادگیری یک تخصص بر مبنای آن استعداد، باعث می‌شود که صرفه‌جویی قابل توجهی در وقت، انرژی و هزینه فرد و خانواده او صورت گیرد.

افرادی که استعدادهای آنها از همان دوران کودکی کشف می‌شود، این امکان را پیدا می‌کنند که از همان ابتدا روی استعداد و علاقه خود کار کنند و زمانی که به نوجوانی و جوانی می‌رسند، می‌توانند یک متخصص تمام عیار در حوزه خود باشند.

این مساله نه تنها به نفع خود فرد است و آینده موفقی را برای او رقم می‌زند، بلکه روی آینده جامعه نیز تأثیرگذار است. در صورت کشف استعدادهای افراد در دوران کودکی و پرورش استعدادها، سطح کارایی نیروی کار کشور بالا خواهد رفت و از اتلاف هزینه و سرمایه انسانی جلوگیری می‌شود. این کار باعث خواهد شد که سرعت حرکت کشور به در مسیر توسعه افزایش پیدا کند.

تعاریف علمی از هوش و استعداد

متخصصان و صاحبنظران، تعاریف مختلفی از هوش ارائه داده‌اند که به استعدادیابی کمک می کند. برای مثال، به اعتقاد وکسلر، هوش نتیجه تاثیر دائمی و متقابل فرد با محیط است و اگر این رابطه به‌صورت متعادل انجام گیرد، موجب توانایی سازگاری فرد با محیط و پیشرفت هوشی می‌شود. سیمون، هوش را توانایی فرد در قضاوت، ادراک و استدلال می‌داند. به عقیده بینه نیز، ساختار هوش از 4 استعداد یعنی  “فهم”، “ابتکار”، “انتظار” و “استعداد توجیه فکر در جهت معین” ساخته شده است.

.jpg - بهترین زمان برای انجام تست هوش کودکان و استعدادیابی چه زمانی است؟

در تعریف هوش باید 3 جنبه زیر را مدنظر قرار داد:

 • سازگاری با محیط
 • استفاده از تجربیات برای استدلال درست و یافتن راه‌حل منطقی برای برطرف کردن مشکلات
 • توانایی یادگیری و درک مسایل

استعدادیابی چه مزایایی دارد؟

از جمله مزایای استعدادیابی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صرفه‌جویی در هزینه‌های مالی و سرمایه‌های انسانی
 • ارتقاء و حفظ انگیزه کودک برای پیشرفت
 • افزایش اعتمادبه‌نفس کودک
 • پیشگیری از سرخوردگی کودک
 • بالا رفتن سرعت پیشرفت کودک

آزمون‌های هوش و مزایای آنها

یکی از روش‌های مفیدی که به استعدادیابی کمک زیادی می‌کند و جوامع پیشرفته نیز از آن استفاده می‌کنند، گرفتن آزمون‌های هوش است.

این آزمون‌ها مزایای زیادی دارند، مانند:

 • پیش‌بینی رفتار آینده و پیشرفت تحصیلی افراد
 • تشخیص مسایلی مانند ضعف توجه، اختلال یادگیری و غیره
 • تشخیص توانایی‌ها و نقاط قوت و ضعف افراد

شما از طریق آزمون‌های هوش می‌توانید استعداد کودکان خود را شناسایی کرده و به این وسیله، استعداد آنها را در مسیر درست هدایت کرده و به فعلیت برسانید.

کودک 1 - بهترین زمان برای انجام تست هوش کودکان و استعدادیابی چه زمانی است؟

تفاوتی که بین استعداد و علاقه وجود دارد

یکی از سوالاتی که برای بسیاری از والدین به‌وجود می‌آید این است که تفاوت استعداد و علاقه چیست؟ استعداد از سه فاکتور “علاقه”، “توانایی جسمی” و “توانایی روحی و روانی” تشکیل شده است.

مثلا تصور کنید که نوجوانی عاشق بسکتبال است، اما قد او برای بسکتبالیست شدن به اندازه کافی بلند نیست و پیش‌بینی‌ها براساس ژنتیک و غیره نیز نشان می‌دهد که قد او مثلا بلندتر از 170 سانتیمتر نخواهد شد. یا این که حتی ممکن است او قد بلندی داشته باشد، اما از نظر روحی توانایی کار تیمی را نداشته باشد و نتواند به‌خوبی با تیم سازگاری پیدا کند. با وجود این ویژگی‌ها، چنین نوجوانی استعداد فوتبالیست شدن ندارد، هرچند به این کار علاقه داشته باشد.  

بهترین زمان برای انجام تست هوش و استعدادیابی چه زمانی است؟

یکی دیگر از سوالاتی که ذهن خانواده‌ها را به خود مشغول می‌کند این است که بهتر است چه زمانی کودک آنها تست هوش را انجام دهد؟ درست است که از سن 3 سالگی می‌توان از کودکان آزمون هوش گرفت، اما 7 سالگی بهترین سن برای انجام آزمون هوش کودکان است.

در کتاب “روانشناسی شناختی استرنبرگ” آمده است که ضریب هوشی(IQ) کودکان تا قبل از ۴ سالگی نمی‌تواند پیش‌بینی‌کننده هوش آنها در بزرگسالی باشد، چون تا قبل از 7 سالگی نمره هوش ثابت نیست و به دلیل تغییرات ساختاری که در مغز اتفاق می‌افتد، امکان تغییر آن وجود دارد.

نتایج پژوهش‌های دیگر نیز حاکی از آن است که عواملی مانند حمایت اجتماعی مادر و رفتار تعاملی بین سنین 2 تا 8 سالگی، ممکن است باعث بی‌ثباتی آزمون‌های هوش شوند. به همین دلیل، بهتر است برای اطمینان از ضریب هوشی ثابت کودک و استعدادیابی او، این آزمون‌ها از سن 7 سالگی به بعد از کودک گرفته شود.   

*** در ویدیوی زیر، توضیحات بیشتری در رابطه با استعدادیابی از زبان نویسنده متن، فائزه فرنقی می شنوید. 

‫4 نظر

 • حتما تا به حال نام بیمه عمر و زندگی و یا اتیه رو شنیدید
  بیمه عمر سامان به شما کمک خواهد کرد تا بعد چند سال کوتاه مدت بازنشستگی دریافت کنید
  و شما میتوانید بعد از پایان یک سال مثل حساب بانکی از حسابتان برداشت کنید
  گرفتن وام بدون ضامن از دیگر ویژگی های بیمه عمر است

 • ممنون از مطلب خوبتون.

 • سلام خسته نباشید
  فرزند من 4سالو نیمش هست
  آیا به نظرشما زمان مناسبی برای تست هوش هستش؟

 • ورزش 3 گفت:

  اخبار ورزشی

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *