در زمان تحقیق برای ازدواج رودربایستی را کنار بگذارید

ازدواج

هر فردی یک سری ادعاهایی دارد که باید آنها را اثبات کند. در اکثر مواردی که افراد در ازدواج فریب می‌خورند به این دلیل است که در سوال پرسیدن رودربایستی دارند.

موسسه خانواده سلامت بنیان- دکتر علی شیخ‌الاسلامی، مدیرعامل موسسه خانواده سلامت بنیان؛ بخشی از ادعاهایی که افراد در جلسه آشنایی مطرح می‌کنند قابل راستی آزمایی است. مثلا وقتی من می‌گویم در شغلم خیلی موفق هستم باید مستنداتی داشته باشم که نشان دهم من از فلان سال تا امروز کار می‌کنم و باید سرمایه‌ای یا موفقیت شغلی ثبت شده‌ای داشته باشم.

کنکاش درباره گذشته فرد

در تحقیقات مربوط به ازدواج در مورد مسایلی مانند مسئولیت‌پذیری و … هم ما باید در گذشته فرد کنکاش کنیم و یک‌سری از مسایل زندگی او را می‌سنجیم. مثلا اگر از او سوال کنیم که چرا در یک دانشگاه خاص تحصیل کرده و او پاسخ دهد که مجبور بودم فقط به همین دانشگاه بروم چون پدر و مادرم اجازه نمی‌دادند جای دیگری درس بخوانم نشان می‌دهد که وابستگی زیادی به خانواده دارد.

سپس باید در مورد مسایل دیگر از او سوال کنیم. مثلا بپرسیم خودت تنها لباس می‌خری یا خیر؟ مادر یا پدرت چقدر برای انتخاب لباس تو اعمال نظر می‌کند؟ اگر خانواده در این مسایل ریز هم برای او تصمیم‌گیری کنند نشان می‌دهد که استقلال ندارد و هنوز وقت ازدواج او نرسیده است. 

باید از حدود 15 سالگی فرد به این طرف بررسی کرد که او در انتخاب شغل، رشته تحصیلی، امور زندگی روزمره و مسایل مالی چگونه رفتار می‌کند. با سوالاتی که در این رابطه می‌پرسیم، متوجه می‌شویم که آیا این پیش‌زمینه با چیزی که الان ادعا می‌کند هم‌خوانی دارد یا خیر. این موارد در تحقیق برای ازدواج اهمیت زیادی دارد. 

مثلا خانمی ادعا می‌کند که پوشیدن لباس برند برایش خیلی مهم است اما وقتی ارزیابی انجام می‌دهیم متوجه می‌شویم که در تمام عمرش یک بار هم برند نخریده است. اینجا زنگ خطر زده می‌شود و باید برای ازدواج با این فرد بیشتر تحقیق کنید.

در مورد طرف مقابل، از چه کسانی تحقیق کنیم؟

اولین تحقیقی که برای ازدواج باید انجام دهیم از خود فرد، سپس از خانواده، بستگان، دوستان و همکاران فرد است. البته، نه به سبک قدیمی که در خانه همسایه را می‌زدند و در مورد فرد تحقیق می‌کردند.

رودربایستی را در سوال پرسیدن کنار بگذارید

هر فردی قبل از ازدواج یک سری ادعاهایی دارد که باید آنها را اثبات کند و باید از آنها مدرک مستند بخواهیم. مثلا اگر می‌گوید خانه به اسم خودم است باید از او مدرک بخواهیم و فکر نکنیم که این کار زشت است. در اکثر مواردی که افراد در ازدواج فریب می‌خورند به این دلیل است که در سوال پرسیدن رودربایستی دارند.

ما نباید خودمان را با طرف مقابل مقایسه کنیم. گاهی فکر می‌کنیم چون من آدم صادق و درستکاری هستم و همه چیز را درست می‌گویم پس طرف مقابل هم مثل من است. اما نباید از سوال پرسیدن آن هم در جلسات مربوط به خواستگاری و ازدواج ابا کنید.

مطالب مرتبط:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *