آنچه باید درباره استفاده از IUD و رابطه جنسی بدانید

IUD

استفاده از IUD تا 99 درصد از بارداری جلوگیری می‌کند، با این حال، برخی از افراد نگران هستند که استفاده از آن، روی سکس آنها تاثیر داشته باشد.

موسسه خانواده سلامت بنیان – بسیاری از زنان برای جلوگیری از بارداری از وسایل داخل رحمی IUD استفاده می‌کنند. این وسایل کوچک که به شکل T هستند، داخل رحم قرار می‌گیرند و می‌توانند تا 99 درصد از بارداری جلوگیری کنند. اگر شما هم می‌خواهید از IUD استفاده کنید، بهتر است نکاتی را درباره تاثیر این وسیله روی سکس بدانید.

به‌طور کلی، دو نوع IUD وجود دارد: هورمونی و غیر هورمونی. هیچ‌یک از آنها احتمالا روی میل جنسی یا احساس شما در حین سکس تاثیر نمی‌گذارد.

از آنجایی که IUD در حفره رحم قرار می‌گیرد، نمی‌توانید آن را ببینید یا احساس کنید. بنابراین، نباید تاثیر منفی روی زندگی جنسی شما داشته باشد.

تاثیر IUD هورمونی روی پریود‌

البته، امکان داردIUD  هورمونی روی پریود‌ زنان تاثیرگذار باشد.

زنانی که در طول دوره‌های قاعدگی خود دچار درد شدید و گرفتگی می‌شوند، ممکن است به لطف پروژسترون موجود درIUD های هورمونی، پریودهای آسان‌تری را سپری کنند.

IUS - آنچه باید درباره استفاده از IUD و رابطه جنسی بدانید

به‌طور کلی،IUD های هورمونی باعث کاهش خونریزی و گرفتگی در طول دوره قاعدگی می‌شوند و حتی می‌توانند آنها را به‌طور کامل متوقف کنند.

جالب است بدانید، 20 درصد از زنان در دوران پریود خود، خونریزی و گرفتگی شدید را تجربه می‌کنند، به‌طوری‌که فعالیت‌های روزانه آنها دچار اختلال می‌شود. به همین دلیل، استفاده ازIUD های هورمونی می‌تواند شرایط آنها را در دوران پریود بهتر کند.

راحت بودن خیال در صورت پیش آمدن سکس ناگهانی  

یکی از ویژگی‌های مثبتی که استفاده از IUD دارد، این است که کمک می‌کند رابطه‌ جنسی به‌صورت خودبه‌خودتر انجام شود. به عبارت دیگر، از آنجایی که در صورت استفاده از این وسیله، نیازی به مصرف قرص جلوگیری از بارداری یا کاندوم وجود ندارد، وقتی به‌صورت ناگهانی نیاز به سکس پیش می‌آید، با خیال راحت‌تر می‌توانید رابطه جنسی داشته باشید.

شریک جنسی در هنگام سکس، IUD را احساس می‌کند؟

برخی از افراد نگران هستند که در صورت استفاده از IUD، همسرشان موقع رابطه، آن را احساس کند. این در حالی است که اگر IUD به درستی در جای خود قرار گرفته باشد، چنین مساله‌ای پیش نمی‌آید. IUDها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که بسیار نازک هستند و حتی با گذشت زمان، نرم می‌شوند.  

اگر نگران هستید که آیا IUD به‌درستی در جای خود قرار دارد یا خیر، می‌توانید به متخصص زنان مراجعه کنید.

خونریزی موقع سکس با IUD

برخی از زنان در حین رابطه جنسی با IUD به‌ویژه IUDهای هورمونی، دچار خونریزی می‌شوند، البته چنین موضوعی چندان شایع نیست.

unnamed - آنچه باید درباره استفاده از IUD و رابطه جنسی بدانید

گفتنی است، IUDهای هورمونی پوشش آندومتر را نازک می‌کنند. اگر این پوشش بسیار نازک باشد، ممکن است در حین رابطه جنسی، کمی ریزش کند و باعث ایجاد خونریزی شود. گاهی هم اگر IUD به‌درستی در جای خود قرار نگرفته باشد، می‌تواند باعث ایجاد این مشکل شود.  

در چنین شرایطی، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید، به‌ویژه اگر موقع سکس همراه با خونریزی، درد هم داشته باشید.

آیا سکس خشن باعث خروج IUD می‌شود؟  

سوالی که برای برخی از افراد علاقه‌مند به سکس خشن، پیش می‌آید این است که آیا داشتن چنین سکسی می‌تواند باعث خارج شدن IUD از رحم شود یا خیر. در پاسخ باید گفت امکان این موضوع وجود دارد، اما نادر است.  

برخی از پزشکان می‌گویند در سال اول دریافت IUD، احتمال خارج شدن آن از رحم تقریبا 5 درصد است. با این حال، داشتن رابطه جنسی این خطر را افزایش یا کاهش نمی‌دهد.  

برگرفته از سایت womenshealthmag.com

مطالب مرتبط

داروهایی که اگر مصرف کنید ممکن است در رابطه جنسی به مشکل بربخورید 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *