9 تفاوت زنان و مردان که ممکن است کار زندگی را به جاهای باریک بکشد

تفاوت های زن و مرد

شناخت تفاوت زنان و مردان باعث می شود بتوانیم در مواقعی که اختلاف بروز می کند برخورد مناسبی داشته باشیم. ما باید بتوانیم نیم نگاهی به دریچه چشم طرف مقابل داشته باشیم و بدانیم او الان از چه زاویه ای به مساله نگاه می کند و این تفاوت را به حساب لج بازی نگذاریم.

موسسه خانواده سلامت بنیان، زن جوان که تازه چند ماهی از عروسی اش گذشته از صبح به آرایشگاه رفته است. حالا هم که به خانه آمده لباس قشنگی که تازگی ها خریده را پوشیده تا بین یک هفته پر مشغله کاری رنگ و بوی زیبایی و زنگ شادی در خانه اش بپیچد. شوهر جان که به خانه می آید خسته تر و بی حوصله تر از آن است که بخواهد خیلی او را تحویل بگیرد. برای همین، بعد از یک سلام و علیک معمولی و بوسه نه چندان گرم هنوز دست و رویش را هم نشسته روی مبل ولو شده و غرق اخبار نوسانات قیمت ارز و طلا و کشف یک گونه جدید گیاهی در اعماق اقیانوس آرام می شود!!

خانم خانه که می بیند چای گذاشتن جلوی مرد هم نمی تواند توجه او را از مهمترین اخبار ایران و جهان به سمت او برگرداند، چاره را در رد شدن از جلوی تلویزیون و حتی کمی بعد، خاموش کردن آن می بیند و از همین جاست که جنگ خانگی رسما آغاز می شود!!

این داستان، روایتی بسیار آشنا از هزاران داستان تفاوت های زنان و مردان است که هر یک از ما در زندگی خودمان تجربه کرده ایم یا در زندگی دیگران شاهد آن بوده ایم. تفاوت هایی که شاید در ابتدا مثل همین داستان ما ساده و نه چندان مهم به نظر برسند اما وقتی درک درستی از آنها وجود نداشته باشد و هر کدام ردی از دلخوری در جان هر یک از ما باقی بگذارند رفته رفته این دلخوری ها روی هم جمع می شوند و کار را به جاهای باریک می رسانند.

اگر هر یک از ما زنان و مردان ویژگی های جسمی و روحی خودمان و جنس مقابل را بشناسیم و از تفاوت هایی که بین ما وجود دارد کاملا آگاه باشیم کمک می کند تا مشکلاتمان به حداقل برسد. در این زمینه با مریم ملکان؛ مشاور و روانشناس صحبت کردیم و از او در مورد انواع تفاوت های زنان و مردان و راه برخورد درست با این تفاوت ها پرسیدیم.

ملکان با اشاره به ابعاد تفاوت زنان و مردان بیان داشت: در زمینه تفاوت های زنان و مردان تاکنون مطالعات و تحقیقات بسیاری انجام شده که این تحقیقات نشان داده اند زنان و مردان چه از لحاظ فیزیولوژیک و چه از لحاظ تفکر و درک مسایل و اصول روانشناختی تفاوت های بسیار زیادی با هم دارند. البته، این مساله به این معنا نیست که زن یا مرد نسبت به یکدیگر برتری داشته باشند. همچنین، وجود این تفاوت ها به این معنا نیست که زن و مرد نمی توانند با هم کنار بیایند و در کنار هم زندگی کنند.

او با اشاره به این که مساله مهم در اینجا بحث شناخت است، اظهار داشت: آنچه اکنون در زوج درمانی و روابط بین مردان و زنان اهمیت پیدا کرده این است که بتوانند نسبت به این تفاوت ها شناخت پیدا کنند و به درستی با این تفاوت ها کنار بیایند. زن و مرد باید متوجه باشند که بعضی از این رفتارها و اتفاقاتی که بین آنها شکل می گیرد به دلیل تفاوت های ذاتی بین زن و مرد است و باید نسبت به آن شناخت داشته باشند.

زنان و مردان از چه زاویه ای به رابطه جنسی نگاه می کنند؟

این مشاور ضمن بیان این مطلب که یکی از تفاوت های زنان و مردان تفاوت دیدگاه نسبت به مسایل جنسی است، گفت: دیدگاه زنان نسبت به مسایل جنسی بیشتر به لحاظ روانی و عاطفی است یعنی زنان ابتدا باید برانگیختگی عاطفی و روانی داشته باشند تا بتوانند کشش جسمی و جنسی پیدا کنند.

 

های جنسی - 9 تفاوت زنان و مردان که ممکن است کار زندگی را به جاهای باریک بکشد

در مورد مردان پایه و اساس مسایل جنسی، فیزیولوژیک است و اگر به لحاظ بیولوژیکی دچار برانگیختگی شوند همین مساله کافی است تا رویکرد جنسی پیدا کنند. البته، نسبت این مساله در مورد مردان و زنان مختلف، متفاوت است اما کلیت موضوع به همین ترتیب است.

در همین زمینه بخوانید:

ورود به منطقه ممنوعه-۱// تفاوت زنان و مردان در واکنش های جنسی

تفاوت های زن و مرد در رابطه جنسی

تفاوت تشریفاتی!

ملکان افزود: مورد بعدی تفاوت زنان و مردان به این مساله بر می گردد که زنان بیشتر اهل تشریفات هستند اما در مردان این ویژگی کمتر وجود دارد و خیلی خودشان را درگیر تشریفات نمی کنند.

 

مردها از خرید رفتن با زنان بیزارند؟مجله اینترنتی نیلگون1 - 9 تفاوت زنان و مردان که ممکن است کار زندگی را به جاهای باریک بکشد

وقتی مردان استقلالشان را در خطر می بینند

او خاطرنشان کرد: تفاوت دیگری که می توانیم به آن اشاره کنیم این است که برای مردان “استقلال” بسیار اهمیت دارد و مردان تمایل دارند در حوزه های مختلف به ویژه در مورد مسایل مالی استقلالشان حفظ شود و خانم ها در مورد مسایل مالی آنها کنجکاوی زیادی نشان ندهند. الان در زوج هایی که به منظور زوج درمانی مراجعه می کنند می بینیم که این مساله بسیار ایجاد مشکل کرده است.

 

مالی - 9 تفاوت زنان و مردان که ممکن است کار زندگی را به جاهای باریک بکشد

زنان به حمایت و توجه نیاز دارند

این روانشناس گفت: مورد بعدی که جزو تفاوت های بین زنان و مردان است این مساله است که جنبه حمایتی برای زنان بسیار اهمیت دارد و زنان بسیار تمایل دارند که از جانب مرد حمایت و توجه بیشتری دریافت کنند. البته، آموزش هایی که در حال حاضر داده می شود مردان را به این سمت سوق می دهد که ابرازگرتر باشند و توجه بیشتری نسبت به همسرشان نشان دهند.

چگونه هم قدرت مردان را نادیده نگیریم هم به خواسته خود برسیم؟

ملکان در ادامه بیان داشت: مردان تمایل زیادی دارند که هسته و ستون اصلی زندگی باشند و جایی که زنان رویکرد مشورت کردن و نظرخواهی از همسرشان را نداشته باشند و مولفه قدرت مردان نادیده گرفته شود، خانواده ها دچار مشکل می شوند. البته، به این نکته هم اشاره کنم که این مساله به این معنا نیست که مرد باید دیکتاتور یا متکلم وحده باشد و هر چه او می گوید انجام دهد. بلکه تحریک جنبه روانی مرد دارای اهمیت است یعنی اگر زنی این رویکرد را داشته باشد که با مرد مشورت کند و نظر او را بخواهد و دو طرف با هم گفتگو کنند و نهایتا به یک جمع بندی و تصمیم برسند، این مساله هم به جنبه روانی مرد پاسخ می دهد هم این که زن به خواسته خود می رسد.

وقتی مردان مثل یک پسربچه می شوند

او درباره تفاوت زنان و مردان در تحمل درد گفت: تفاوت دیگر بین زنان و مردان این است که زنان در مقابل درد و رنج جسمانی تحمل بیشتری دارند تا در مقابل درد و رنج عاطفی. یعنی رنج های روحی و بی توجهی مرد، یک زن را زودتر از پا در می آورد. این در حالی است که به لحاظ فیزیولوژیک ساختار بدن زن به گونه ای است که درد را بیشتر تحمل می کند. در مورد مردان جنبه عاطفی اهمیت دارد اما آنها در مقابل دردهای جسمانی مانند یک بچه می شوند و بسیار تمایل دارند  که به آنها توجه شود.

راه های متفاوت زنان و مردان برای حل مساله

این مشاور با اشاره به نحوه برخورد متفاوت زنان و مردان با فشارهای روحی و عصبی بیان داشت: در این مواقع مردان بیشتر گوشه گیر می شوند و در خود فرو می روند و دوست دارند مساله ای که به وجود آمده را حل کنند سپس از لاک خود بیرون می آیند. اما زن در این مواقع نیاز به همدردی دارد و بسیار هیجانی برخورد می کند. حتی شاید زن با دایره دوستانش در مورد مساله خود صحبت کند. دقیقا اینجا یکی از مواردی است که ایجاد مشکل می کند. زنان بیشتر رابطه گرا و مردان بیشتر هدف گرا هستند.

چالش بین آرامش و نیاز به توجه

ملکان در ادامه گفت: مورد بعدی این است که وقتی مردان خسته از کار روزانه به منزل برمی گردند به آرامش و استراحت نیاز دارند و این آرامش را با گوش دادن به اخبار یا مطالعه روزنامه یا تماشای مسابقه فوتبال کسب می کنند. این در حالی است که زن نیازمند توجه است و این تفاوت بسیاری از اوقات ایجاد چالش می کند. به طوری که زن و مرد فکر می کنند که دیگری او را نادیده می گیرد و به نیازهای او توجهی ندارد.

زن و مرد - 9 تفاوت زنان و مردان که ممکن است کار زندگی را به جاهای باریک بکشد

(در همین زمینه بخوانید: تفاوت ذهن زنان و ذهن مردان ؛ دیوار حائل ذهنی!)

زنان مهرورزتر هستند یا مردان؟

او با اشاره به این که یک جنبه دیگر تفاوت زنان و مردان جنبه مهرورزی است، خاطرنشان کرد: ممکن است ما به ظاهر فکر کنیم که مهرورزی زنان بیشتر است اما مردان هم مهرورزی دارند با این تفاوت که مهرورزی آنها درونی تر است و همین تفاوت بسیاری از اوقات بین زن و مرد اختلاف ایجاد می کند.

تفاوت ها را به حساب لج بازی نگذاریم

ملکان در پایان اظهار داشت: شناخت این تفاوت ها باعث می شود بتوانیم در مواقعی که اختلاف بروز می کند برخورد مناسبی داشته باشیم. ما باید بتوانیم نیم نگاهی به دریچه چشم طرف مقابل داشته باشیم و بدانیم او الان از چه زاویه ای به مساله نگاه می کند و این تفاوت را به حساب لج بازی نگذاریم. وقتی نسبت به این تفاوت ها شناخت و آگاهی داشته باشیم باعث می شود که نگاه منفی به برخورد همسرمان نداشته باشیم و به درستی همدیگر را درک کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *