20 ترفند برای راحت شدن کار والدین و تفریح و سرگرمی کودکان

و کودکان - 20 ترفند برای راحت شدن کار والدین و تفریح و سرگرمی کودکان

موسسه خانواده سلامت بنیان- مرضیه قهرمانی؛ والدین دوست دارند برای کودکان خود دوران کودکی لذت‌بخشی را رقم بزنند که آنها با نگاه به آن در بزرگسالی خاطرات خوبی از آن دوران را به یاد آورند. نقش والدین بسیار مهم و در عین‌حال خسته‌کننده است؛ گاهی والدین باید از چندین تردستی به طور همزمان استفاده کنند.

در این مطلب 20 نکته عملی درباره چگونگی آسانترکردن نقش والدین و به‌ صورت همزمان ایجاد تفریح و سرگرمی برای کودکان شما ارائه شده است.

1. اگر بیشتر از یک بچه دارید، از روش نقطه‌گذاری برای تشخیص لباس‌های آنها استفاده‌کنید.

اگر تعداد کودکانی که باید از آنها مراقبت کنید، زیاد است، از این روش استفاده کنید. این روشی بسیار کارآمد است که از ایده‌ای ساده نشات می‌گیرد. برای کودک دوم، دو نقطه، برای کودک سوم، سه نقطه قراردهید و به همین ترتیب ادامه دهید. همین نکته به‌تنهایی در هنگام دسته‌بندی لباس‌های کثیف، به میزان زیادی در زمان شما صرفه‌جویی می‌کند.

2. استخر بادی می‌تواند زمین‌بازی مناسبی برای بچه های شما باشد.

بادی - 20 ترفند برای راحت شدن کار والدین و تفریح و سرگرمی کودکان

به جای صرف هزینه زیاد برای خرید یک زمین‌بازی برای کودکتان که تنها چندین ماه می‌تواند در آن بازی کند، چرا از استخرهای‌بادی خانواده استفاده نمی‌کنید؟

3. سبدهای آویز حمام محلی مناسب برای ذخیره موادغذایی در ماشین هستند.

همه می‌دانیم که کودکان تا چه حد می‌توانند بهم‌ریختگی ایجاد کنند بدون آنکه خود متوجه آن شوند. بنابراین شما به عنوان والدین سعی کنید با استفاده از یک سبد آویز حمام همه موادغذایی و نوشیدنی‌ها را مرتب نگه‌دارید. این کار به صرفه‌جویی در زمان تمیزکردن و جاروکردن ماشین شما کمک می‌کند.

4. لباس زیبای گردگیری به کودک اجازه می‌دهد تا همزمان در اطراف خانه سینه‌خیز حرکت کند و زمین را تمیز کند.

این لباس گردگیری بسیار زیبا بوده و زمانی معنا می‌یابد که شما به این فکر کنید که کودک شما چه مدت زمان را روی زمین سینه‌خیز حرکت می‌کند. این لباس در زمان صرف شده برای تمیزکردن کف صرفه‌جویی می‌کند؛ زیرا شما در دوران حرکت سینه‌خیز کودکتان دوست دارید که کف زمین تمیز باشد.

5. هیولاهای بد و بزرگ را با این «فرمول اسرارآمیز» دورکنید.

برچسب تصویر هیولاهای گوناگون را به یک بطری پر از آب اضافه کنید تا یک «اسپری هیولا» درست کنید. هنگامی که کودک شما در شب می‌ترسد، می‌توانید توسط این اسپری از شر آنها خلاصی یابید. یک ایده بکر!!

6. از یک جعبه محکم مقوایی برای ساختن سرسره روی پله‌ها استفاده کنید.

این ایده‌ای سرگرم‌کننده و بسیار ساده است. این کار کودکان را زمانی که شما مشغول کاری هستید و یا نیاز به استراحت دارید، سرگرم می‌کند.

7. به کودک خود یاد بدهید که لباس مناسب بپوشد.

این کار مفرح بوده و به کودکان شما آموزش می‌دهد که درباره مناسب‌بودن لباس خود فکر کنند. این امر به شما کمک می‌کند تا در طولانی‌مدت در وقت و انرژی خود صرفه‌جویی کنید؛ به‌ویژه زمانی که فرزندانتان به سن نوجوانی می‌رسند.

8. برای کودکان روروک تهیه کنید تا راه‌رفتن آنها در پارک کمی سرگرم‌کننده‌تر باشد.

روروک مخصوص بچه ‌ها یک راه جالب برای ورزش‌دادن و مراقبت از کودک دلبندتان است.
این وسیله موجب صرفه‌جویی در زمان می‌شود؛ زیرا نیاز به رفتن به سالن ورزشی را از بین می‌برد. همچنین با این عمل حرکت از نقطه‌ای به نقطه دیگر آسانتر می‌شود.

کودکان - 20 ترفند برای راحت شدن کار والدین و تفریح و سرگرمی کودکان

9. برای کودکان خود از خالکوبی های موقت برای گم‌شدن‌های احتمالی در تفریحات خارج از منزل استفاده کنید.

همه کودکان زمانی را در دوران کودکی خود گم‌شده اند و این موضوع برای آنها بسیار ترسناک است. برای کودکان خود تتوهای موقتی از شماره تلفن خود ایجاد کنید تا در صورت گم‌شدن آنها بتوانید آنها را مجددا بیابید.

10. یک بانوج (ننو) بچه‌گانه با کمی پارچه و یک میز درست کنید.

کودکان داشتن یک بانوج برای خود را دوست دارند و برای مدتی با آن سرگرم خواهند شد.

11. تکه‌ای از فوم را بریده و از لای در ماندن انگشتان کودک دلبند خود جلوگیری کنید.

می توانید این نوع رشته‌های فومی را از اینترنت خریداری کرده و شکافی در آن ایجاد کنید و آن را در داخل چارچوب در وارد کنید. این کار از آسیب دیدن انگشتان کودکان و لای در ماندن آنها جلوگیری می‌کند.

12. از بطری‌های قدیمی شامپو یا لوسیون‌ها برای درست کردن شیر آب تا زمانی که کودکان خیلی بزرگ نشده‌اند، استفاده کنید.

تبدیل بطری‌های قدیمی لوسیون به شیر آب ایده‌ای بسیار جالب است؛ زیرا به این‌وسیله کودکان خود می‌توانند دست و صورت خود را بشویند که موجب ایجاد حس استقلال‌طلبی در آنها می‌شود. این کار همچنین بخشی از زمان شما را برای رسیدگی به امور خود آزاد می‌کند.

13. از یک سبد لباس برای جلوگیری از شناورشدن اسباب بازی‌های کودکان استفاده کنید.

استفاده از یک سبد لباس برای جلوگیری از شناورشدن اسباب بازی‌های کودکان روی آب ایده‌ای مناسب است؛ زیرا می‌توانید اطمینان حاصل کنید که کودکانتان می‌توانند به خوبی با آنها بازی کنند. هم چنین این کار می‌تواند خطر دورشدن کودکان برای دسترسی به اسباب بازی‌ها و افتادن آنها در آب را کاهش دهد.

14. با استفاده از چسب و اکلیل «پول پری دندان» درست کنید. 

این ایده‌ای بسیار ساده بوده و می‌تواند شوخی بسیار دلچسب برای کودکتان باشد.

15. استفاده از براده‌های شکلات رنگی می‌تواند غذاهای کسل‌کننده را به غذاهایی خوشمزه تبدیل کند.

یکی از روش‌های وادارکردن کودکان به خوردن بروکلی و غذاهای سالم، مخفی کردن آنها توسط این براده‌های رنگی شکلات است.

16. استفاده از برگه‌های اطلاعات پرستار بچه چند بار مصرف موجب ساده‌ترشدن امور برای شما و پرستاران می‌شود.

داشتن یک برگه اطلاعات پرستاربچه چندین بار مصرف می‌تواند ایده‌ای جالب باشد؛ زیرا تمام اطلاعات موردنیاز پرستار بچه شما را نمایش داده و شما را از درست کردن هر بار این برگه که البته کاری بی‌فایده است، نجات می‌دهد.

17. با تبدیل کارهای منزل به بازی و سرگرمی، کودکان خود را ملزم به انجام آنها کنید.

کودکان خود را با تبدیل کارهای منزل به بازی و تفریح هیجان‌زده کنید. این کار حس کمک به خانواده و پذیرش مسئولیت را در آنها بیدار می‌سازد. والدین من به تن ما لباس‌های فانتزی می‌پوشاندند و با کیسه‌های زباله ما را ملزم به جمع‌آوری زباله‌ها در خانه می‌کردند. اینکه می‌توانستیم بیشترین مقدار زباله را جمع‌آوری کنیم  و جایزه بگیریم بسیار لذت‌بخش بود.

کودک - 20 ترفند برای راحت شدن کار والدین و تفریح و سرگرمی کودکان

18. با این ایده ساده فرزندان خود را منظم کنید.

به یادداشتن و داشتن ردی از آنچه کودکان ملزم به انجام آن هستند کمی مشکل است؛ علی‌الخصوص زمانی که فعالیت‌های متعددی باید توسط آنها انجام شود. بنابراین بهتر است تا جدولی برای هر یک از آنها داشته باشید تا بتوانید یادآوری‌هایی را در آن قرار داده و در کنار آن از آنچه رخ می‌دهد اطلاع یابید.

19. یک دستبند بچه‌گانه از شماره‌تلفن خود برای کودکتان درست کنید.

روشی دیگر برای اعلام شماره‌تلفن خود، استفاده از آن در یک دستبند است. شما می‌توانید برای درست‌کردن این دستبند از کودک خود کمک بگیرید. این کار بسیار سرگرم‌کننده خواهد بود.

20. رشته‌های فومی برای محافظت بسیار کارا هستند.

رشته‌های فومی برای حفظ وسایل از  دست کودکان بسیار عالی بوده و از ایجاد آسیب و جراحت در آنها جلوگیری می‌کند.

مطالب مرتبط: 

چگونه کودکان ناسازگار را سازگار کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *