کودک و نوجوان

همه چیز درباره کودکان سر به هوای پر تحرک

اختلال بیش فعالی که معمولا با نقص توجه همراه است معمولا در دوران کودکی بروز پیدا می کند. تشخیص این اختلال در سنین زیر 5 سال کمی مشکل است چون ممکن است با رفتارهای طبیعی و شیطنت آمیز کودکان اشتباه شود و به راحتی نمی توان برچسب بیش فعال بودن به کودک زد.

موسسه خانواده سلامت بنیان، مهشید آقا جان بیک؛ یکی از مشکلات بعضی از والدین با بچه هایشان شیطنت آنهاست و می گویند دیگر حریف فرزندانشان نمی شوند و با تنبیه، دعوا و … رفتارهای او اصلاح نمی شود. این قبیل بچه ها مرتب در حال حرکت و فعالیت هستند و حالت بی قراری و ناآرامی در آنها دیده می شود.

 

برخی از والدین از فقدان تمرکز حواس و ضعف درسی کودک نیز صحبت می کنند. آنها علت این فعالیت بیش از اندازه را نمی دانند و مرتب فرزندشان را مورد سرزنش قرار می دهند. حتی ممکن است بعضی والدین کودکان خود را به شدت کتک بزنند و یا آنها را تهدید کنند.

 

به راحتی نمی توان برچسب بیش فعالی به کودک زد

اختلال بیش فعالی که معمولا با نقص توجه همراه است معمولا در دوران کودکی بروز پیدا می کند. تشخیص این اختلال در سنین زیر 5 سال کمی مشکل است چون ممکن است با رفتارهای طبیعی و شیطنت آمیز کودکان اشتباه شود و به راحتی نمی توان برچسب بیش فعال بودن به کودک زد. با این حال، متخصصان می توانند این اختلال را  تشخیص دهند و پیش بینی های لازم را به عمل آورند. گاهی این اختلال می تواند با فعالیت بیش از اندازه، خراب کاری و آزار رساندن همراه باشد.

 

انواع بیش فعالی

بیش فعالی را می توان به سه دسته طبقه بندی کرد:

  1. نوع غالبا بی توجه
  2. نوع غالبا بیش فعال (تکانش گر)
  3. نوع مرکب (ADHD)

 

ویژگی های کودکان سر به هوا و حواس پرت

کودکان مبتلا به نوع اول اختلال در توجه و دقت و تمام کردن کارها و تمرینات مشکل دارند و به اصطلاح به آنها کودکان سر به هوا، حواس پرت و آشفته می گویند. محققان دریافته اند که این کودکان در انجام کارهای تحصیلی نیز مشکل دارند و اکثرشان دچار افت تحصیلی می شوند.

 

در نوع نقص توجه، کودک بیشترین مشکل را در نگهداری توجه و تمرکز دارد. به نظر می رسد که او هیچ توجهی به صحبت های طرف مقابل نمی کند، در اتمام کارهایش حتی آن کارهایی که خودش به آنها علاقمند است مشکل دارد، به جزئیات بی توجه است، هنگام بازی یا انجام تکالیف تمرکز کافی ندارد و بسیار سر به هواست. دختران بیشتر از پسران به این نوع اختلال دچار می شوند.

 

اختلالی که بیشتر در پسران دیده می شود

در نوع دیگر اختلال بیش فعالی که به آن پر تحرکی/ تکانشگری گفته می شود، کودک بسیار پر تحرک بوده و از روی عمد دست به کارهای خطرناک از جمله بازی با وسایل برقی، پریدن وسط خیابان، بالا رفتن از دیوار و کمد و … می زند. او بسیار پر حرف است و مخصوصا در مدرسه وقتی هنوز سوال معلم تمام نشده می خواهد پاسخ دهد. همچنین رفتارهای پرخاشگرانه از خود نشان می دهد. او دائما به دنبال جلب توجه است، یک جا بند نمی شود، سر جای خود مدام تکان می خورد، حرکت های بیجا از خود نشان می دهد، با دست هایش زیاد بازی می کند، برای انجام هر کاری عجله دارد و همیشه در حال دویدن است. این نوع اختلال بیشتر در پسران دیده می شود.

 

نوع مرکب اختلال بی فعالی یعنی ADHD نیز ترکیبی از دو مورد قبلی است.

 

راهکارهایی برای والدین

راهکارهایی برای رفع مشکل کودکان بیش فعال وجود دارد که در زیر به آنها اشاره می شود:

 

  1. والدین باید مطمئن شوند که کودک آنها واقعا نشانه های این اختلال را دارد و حتما به یک روانشناس و متخصص کودک مراجعه کنند. بنابراین، در قدم اول باید راجع به تشخیص مساله مطمئن باشیم و به فرزندمان برچسب های نادرست نزنیم زیرا ممکن است تحمل والدین کم باشد و شیطنت کودک را به اشتباه با علایم بیش فعالی اشتباه بگیرند.

 

  1. به هیچ وجه نباید کودکان بیش فعال را کتک بزنیم زیرا رفتارهای انتقام جویانه از آنها سر خواهد زد. بهترین رفتار این است که با آنها مودبانه و با محبت صحبت کنیم. البته، در برخورد با سایر کودکان نیز داشتن رفتاری مهرآمیز و عاری از خشونت لازم است.

 

  1. انرژی اضافه کودکان بیش فعال باید از طریق فعالیت های مثبت مانند ورزش کردن، بازی در پارک و … تخلیه شود. در منزل نیز باید مسئولیت هایی که از لحاظ جسمی قدری بچه ها را خسته می کند به آنها بسپاریم تا به این وسیله انرژی بیش از حد آنها گرفته شود. البته، خوب است گاهی برای انجام این مسئولیت ها جوایزی هم در نظر بگیریم.

 

  1. اگر نیاز به دارو درمانی باشد کودک حتما باید براساس دوره ای که روانپزشک تجویز کرده دارو مصرف کند. در این زمینه داروهایی مانند ریتالین، رسپریدون، رسپریدول و … تجویز می شوند.

 

  1. کودک بیش فعال خصوصا از نوع تحرک باید رژیم غذایی خاصی را رعایت کند. تحقیقات بسیاری نشان داده اند که غلظت اسیدهای چرب امگا – 3 و امگا -6 در این افراد به مقدار زیادی پایین تر است و این کودکان علایم کمبود اسیدهای چرب ضروری مانند تشنگی زیاد را نشان می دهند. کنجد، تخمه کدو تنبل و تخمه آفتابگردان منابع خوبی از اسیدهای چرب امگا -6 و ماهی آزاد و ساردین از منابع خوب اسیدهای چرب امگا – 3 هستند.

 

رژیم کم شکر، پرهیز از خوردن قندهای ساده و شیرینی ها و استفاده بیشتر از پروتئین ها مانند مرغ، تخم مرغ، گوشت قرمز و حذف یا کاهش مواد غذایی آلرژی زا مانند بادام زمینی، شکلات، شکر، پنیر، گیلاس، آلبالو، توت فرنگی، بیسکویت، نوشابه ها، کنسروها و کمپوت ها، قهوه و چای ضروری به نظر می رسد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن