نکاتی که والدین کلاس اولی ها باید رعایت کنند -2

کلاس اول2

[box type=”shadow” align=”aligncenter” class=”” width=””]به فرزندتان از همین کلاس اول مسئولیت بدهید. برای مثال کفش هایش را در جا کفشی قرار دهد و آنها را پاک کند، موهایش را شانه کند، لباس هایش را مرتب کند و … تا از این طریق احساس خود ارزشمندی داشته باشد. [/box]

 

به گزارش موسسه خانواده سلامت بنیان، بچه‌هایی که در هفت سالگی وارد مدرسه و کلاس اول می‌شوند دنیای جدیدی را تجربه می کنند و طبیعتا در این دنیا با مسایل و چالش های جدیدی مواجه می شوند که نیاز به مدیریت و کمک والدین دارند. در گزارش قبلی به 10 راهکار اشاره کردیم که والدین از طریق آنها می توانند به فرزندانشان کمک کنند تا تجربه کلاس اول خود را به خوبی پشت سر بگذارند. در این گزارش، به راهکارهای دیگر اشاره می کنیم.

 

(نکاتی که والدین کلاس اولی ها باید رعایت کنند)

 

11. تمرکز دانش آموزان به یک فعالیت معمولی بیش از ده دقیقه نیست. اگر هنگام انجام دادن تکلیف به فعالیت های دیگر می پردازد تا حدی طبیعی است ولی باید مواظب باشید عادت نشود.

 

12. درست و زیبا نوشتن بهتر از زیاد نوشتن است. این امر با کنترل نامحسوس فعالیت نوشتن دانش آموز امکان پذیر است. در روزهای اول مدرسه در خصوص نحوه نوشتن وی زیاد سخت گیری نکنید.

 

13. از تدریس کتاب های درسی در خانه، قبل از تدریس و بعد از تدریس معلم، خودداری شود تا دانش آموز دچار تعارض نشود.

14. در نوشتن تمرین ها و تکالیف، به منظور کمک به کودک خودداری نمائید و فقط نقش راهنما را ایفا کنید. اجازه بدهید فرزند دلبندتان فکر کند، بنویسد، پاک کند، اشتباهاتش را کشف و اصلاح کند تا سرانجام یاد بگیرد. از این طریق عضلات دست کودک تقویت شده، آمادگی کافی برای نوشتن در آینده را کسب می کند.

 

15. زمانی که فرزندتان از مشکلات خود صحبت می کند با منطقی ساده با او صحبت کنید و عجولانه قضاوت نکنید چرا که ممکن استمشکل از سوی خود او باشد.

 

16. هر روز از او بخواهید که وقایع مدرسه و چیز هایی که یاد گرفته را برای شما بازگو کند. این کار باعث تقویت حافظه شنیداری، دقت، افزایش خزانه واژگان و بالا رفتن مهارت های کلامی و یادگیری دائمی مطالب درسی می شود.

 

17. به فرزندتان از همین کلاس اول مسئولیت بدهید. برای مثال کفش هایش را در جا کفشی قرار دهد و آنها را پاک کند، موهایش را شانه کند، لباس هایش را مرتب کند و … تا از این طریق احساس خود ارزشمندی داشته باشد.

 

18. فرزندتان را به خواندن کتاب های غیر درسی در گروه سنی خودش تشویق کنید.

 

19. در هنگام انجام دادن تکالیف حتما به طور نا محسوس نظارت داشته باشید و با مشاهده هرگونه ضعفی در او به معلم اطلاع دهید.

 

20. برای انجام دادن تکالیف، بازی و … برنامه ریزی کرده و فرزندتان را ملزم نمائید که از اینبرنامه پیروی کند.

 

21. نگران یادگیری او نباشید. قطعا دانش آموز شما خواندن و نوشتن را خواهد آموخت و مستقل خواهد شد. اگر در این مورد نگران باشید یا اضطراب داشته باشید این اضطراب به فرزندتان هم منتقل خواهد شد.

 

22. اگر فرزندتان از معلم ترس دارد معلم او را ببینید و با او صحبت کنید و اجازه دهید فرزندتان با معلم آشنایی دوستانه ای داشته باشد. سپس خواهید دید که نگرانی شما بی مورد بوده است.

 

23. هیچ گاه توانایی فرزندتان را با هم سالان و هم کلاسی هایش مقایسه نکنید. زیرا تفاوت های فردی بین افراد وجود دارد.

 

24. از درگیری و نزاع حتی به صورت لفظی و در حضور فرزندتان پرهیز و از کم جلوه دادن اهمیت تحصیل و کسب دانش حتی در قالب طنز و شوخی جدا خودداری کنید. چرا که تکرار این رویه به تدریج موجب دلسردی و عدم اطمینان دانش آموز به آینده تحصیلی اش خواهد شد.

 

25. اگر همراه کودک به مدرسه می روید به موقع حاضر شوید.

 

26. دقت کنید کودک غذایش را خورده و به اندازه کافی استراحت کرده باشد. اگر فرزندتان از هم اکنون که آغاز ورود به دبستان است با لزوم برنامه ریزی و رعایت نظم و انضباط آشنا شود بدون شک در آینده از مشکلات ناشی از بی نظمی رنج نخواهد برد.

 

27. مطمئن شوید کودک شما لیوان، دستمال و وسایل شخصی خود را به همراه دارد و یادآور شوید که وسایل فقط مخصوص استفاده خود اوست.

 

28. میزان تماشای تلویزیون را از سوی کودک محدود کنید و مراقب استفاده کودک از تلفن همراه، تبلت و بازی های رایانه ای باشید و با مدیریت صحیح، قانونی مشخص و قاطع را به این منظور اجرا کنید.

 

29. به محض مشاهده هر گونه مشکل یادگیری در زمینه های خواندن، نوشتن، ریاضی و حتی ورزش و هنر فورا فرزندتان را به مراکز مشکلات ویژه یادگیری ارجاع دهید.

 

30. هرگز به جای فرزندتان تکلیفی را انجام ندهید. گاهی دیده شده که چون خط کودک هنوز استحکام نیافته والدین برای این که او در کلاس کم نیاورد به جایش تکالیف را می نویسند یا خطای نوشتاری او را اصلاح می کنند. به کودک اجازه اشتباه کردن بدهید و او را از خطاهای یادگیری نترسانید.

 

* سمانه شیرلو؛ مشاور تحصیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.