نکاتی که والدین کلاس اولی ها باید رعایت کنند

مدرسه

[box type=”shadow” align=”aligncenter” class=”” width=””]در قبال مطالبی که فرزندتان یاد می گیرد برای او جایزه مادی تعیین نکنید. دانش آموز کلاس اول شما که با اشتیاق حروف، کلمات و … را بیاموزد به محض ورود به منزل برای شما بازگو خواهد کرد و با انگیزه درونی قوی به تلاش ادامه خواهد داد. این شما هستید که با جایگزینی غلط جایزه به جای احساس رضایت و لذت درونی او را شرطی کرده و از لذت های او می کاهید.[/box]

به گزارش موسسه خانواده سلامت بنیان، بچه‌هایی که در هفت سالگی وارد مدرسه و کلاس اول می‌شوند دنیای جدیدی را تجربه می کنند و طبیعتا در این دنیا با مسایل و چالش های جدیدی مواجه می شوند که نیاز به مدیریت و کمک والدین دارند. در این گزارش به راهکارهایی اشاره می کنیم که والدین از طریق آنها می توانند به فرزندانشان کمک کنند تا تجربه کلاس اول خود را به خوبی پشت سر بگذارند.

 

1. برای دانش آموزان پایه های اول وسایلی مانند خودکار، ماژیک، مداد نوکی و مداد شمعی به هیچ وجه کاربرد ندارد و فقط موجب بد خطی، تقویت نشدن عضلات دست، زود خسته شدن و از بین رفتن دفاتر و کتاب ها خواهد شد. کلاس اولی ها فقط از مدادهای معمولی و HB استفاده کنند. حتی در برخی از منابع آمده است که مدادهای چند ضلعی بر مدادهای صاف ارجحیت دارند زیرا مدادهای گرد و صاف باعث تعریق دست شده و زمینه اضطراب دانش آموز را فراهم می کنند.

 

2. نام و نام خانوادگی فرزندتان را با برچسب های کوچک بر روی کلیه وسایل او اعم از کتاب ها، دفترها، مدادها، مدادتراش، جا مدادی و … بچسبانید.

 

3. موقع خرید وسایل مدرسه و لوازم التحریر سعی کنید وسایل ساده را انتخاب کنید تا در کلاس برای دیگر دانش آموزان دل مشغولی ایجاد نشود.

 

4. سعی کنید فرزندتان را عادت دهید شب ها زودتر بخواهد (حداکثر 9 شب) و صبح ها زودتر از خواب بیدار شود.

 

5. فرزندتان را به قرض دادن وسایل خود به کنار دستی تشویق کنید ولی مسئولیت پس گرفتن با خود او باشد.

 

6. همه کتاب ها و دفاتر فرزندتان را جلد کرده و فرهنگ استفاده از آنها را به او آموزش دهید.

 

7. اصول نگهداری از وسایل را به فرزندتان آموزش دهید و نگذارید عادت گم کردن و خراب کردن وسایل در سال های بالاتر ادامه پیدا کند.

 

8. به فرزندتان آموزش دهید به تنهایی وسایل مدرسه اش را جمع کند و از شما انتظار انجام دادن این کار را نداشته باشد. او را راهنمایی کنید تا برنامه هفتگی و روزانه کلاس را هر شب قبل از خواب جمع کند تا فردی منضبط و منظم بار بیاید.

 

9. در قبال مطالبی که فرزندتان یاد می گیرد برای او جایزه مادی تعیین نکنید. دانش آموز کلاس اول شما که با اشتیاق حروف، کلمات و … را بیاموزد به محض ورود به منزل برای شما بازگو خواهد کرد و با انگیزه درونی قوی به تلاش ادامه خواهد داد. این شما هستید که با جایگزینی غلط جایزه به جای احساس رضایت و لذت درونی او را شرطی کرده و از لذت های او می کاهید.

 

10. بهترین جایزه برای فرزند کلاس اولی تان تحسین کلامی و خوشحالی شماست پس این موارد را از او دریغ نکنید.

 

* سمانه شیرلو؛ مشاور تحصیلی

‫2 نظر

  • فاطمه گفت:

    نكات بسيار مفيدى بود 🌹

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.