معرفی فیلم و کتاب

کتاب «خوش‌بینی آموخته شده» و حرکت از بدبینی به خوش‌بینی

دکتر سلیگمن در کتاب «خوش‌بینی آموخته شده» درباره این موضوع صحبت می‌کند که خوش‌بینی هم مانند بدبینی یک مساله یاد گرفتنی است.

 

به گزارش موسسه خانواده سلامت بنیان، کتاب «خوش‌بینی آموخته شده» توسط مارتین سلیگمن، پدر روانشناسی مثبت‌گرا و رییس سابق انجمن روانشناسی آمریکا نوشته شده است. رامین کریمی و الهام افراز این کتاب را ترجمه کرده‌اند و انتشارات بهار سبز آن را منتشر کرده است.

 

سلیگمن در طول مدت فعالیت خود مطالعات زیادی درباره افسردگی و خوش‌بینی انجام داده و معتقد است موضوع افسردگی بیشتر از آن چیزی که باید در بین مردم و روانشناسان فراگیر شده است. از دیدگاه سلیگمن ما دیدگاه بدبینی را از همان دوره کودکی از مادر و پدر، رسانه‌ها، معلم‌ها و مربیان و … یاد گرفته‌ایم. پس می‌توانیم خوش‌بینی را هم یاد بگیریم.

 

او معتقد است خوش‌بینی یک مساله ثابت، ذاتی و غیر قابل تغییر نیست که بعضی آدم‌ها داشته باشند و بعضی دیگر از نعمت آن محروم باشند. خوش‌بینی یک مهارت یاد گرفتنی است و کسی که تلاش کند می‌تواند به راحتی به این مهارت دست پیدا کند.

 

خوش‌بینی و بدبینی به طرز نگرش و اندیشه‌های ما بستگی دارند و اگر اندیشه ما تغییر کند مشکلاتی مانند بدبینی و افسردگی و حتی عوارض جسمی ناشی از آنها هم درمان می‌شوند. به طوری که تحقیقات نشان داده‌اند آدم‌های خوش‌بین از لحاظ جسمی و روحی سالم‌تر از دیگران هستند و از لحاظ اجتماعی هم موفق‌تر از دیگران عمل می‌کنند.

 

از دیدگاه سلیگمن، نظر افراد خوش‌بین در مورد مشکلات این است که مشکلات را موقتی و بیرونی می‌دانند این در حالی است که نگاه افراد بدبین به مشکلات نگاهی دائمی و شخصی است.  

 

البته، به نظر دکتر سلیگمن، باید بین خوش‌بینی و بدبینی تعادل لازم رعایت شود و همیشه باید قبل از خوش‌بینی صرف نسبت به هر موضوعی، واقع‌بین باشیم.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن