معرفی چند کتاب شعر کودک و نوجوان

gonjeshk balo par pack 1 - معرفی چند کتاب شعر کودک و نوجوان

مجموعه نازآوا را مصطفی رحماندوست در 4 جلد سروده و در آن با اشعار شاد و کودکانه، آشنایی اولیه کودکان با محیط اطرافشان را به تصویر کشیده است. کتاب‌های “کوچولوی زیبا”، “مثل ماهی”، “خوشگل و نازه دخترم” و “زورش زیاده پسرم” چهار جلو مجموعه نازآوا هستند.

موسسه خانواده سلامت بنیان- یکی از کارهایی که در فصل تابستان می‌تواند کودکان و نوجوانان را سرگرم کند کتاب خواندن است. در این گزارش چند کتاب شعر مناسب برای کودکان و نوجوانان را معرفی می‌کنیم تا با خواندن این کتاب‌ها اوقات فراغت آنها مفید و پر بار سپری شود.

گنجشک که بال و پر داشت

کتاب “گنجشک که بال و پر داشت” کتابی است که داستان خود را در قالب شعر بیان می‌کند و محمدهادی محمدی اشعار آن را سروده است. داستان این کتاب، روایتی منظوم از یک گنجشک مادر و جوجه‌اش به نام جیکو در فضای بارانی پاییز است. گنجشک در این هوا به دنبال خوراک برای خودش و جوجه‌اش به این در و آن در می زند تا این که شب نمی‌تواند پرواز کند و به زیر یک کلاه پناه می‌برد اما بخت یارش نیست و گربه گرسنه‌ای سر راهش سبز می‌شود و … .

گنجشک که بال و پر داشت توسط موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان به چاپ رسیده و تصویرگری آن را حسن عامه کن برعهده داشته است.

ای میهن من ایران

کتاب “ای میهن من ایران” شامل 16 قطعه شعر است که اسدالله شعبانی آنها را سروده و سروناز پریشان زاده تصویری آن را برعهده داشته است. این کتاب اولین بار در سال 93 توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شد.

شعبانی در این کتاب در قالب چهارپاره شناخت کاملی از ایران از منظر معماری، مکان‌های تاریخی، طبیعت و ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی به مخاطبان کودک و نوجوان خود ارایه دهد. گفتنی است این کتاب برنده‌ لوح تقدیر از شورای کتاب کودک در سال ۱۳۹۵ شد.

وقتش رسیده کمی پسته بشکنیم  

کتاب “وقتش رسیده کمی پسته بشکنیم” را فرهاد حسن زاده سروده و نرجس السادات محمدی آن را تصویرگری کرده است. این کتاب از مجموعه شعر نوجوان امروز توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده است و 24 قطعه شعر آزاد و سپید با مضامینی مانند تنهایی، صلح، امید و نا امیدی، فراق و وصال و … دارد.

دختری به زیبایی روباهی که ترسیده باشد

کتاب “دختری به زیبایی روباهی که ترسیده باشد” شامل 57 قطعه شعر در قالب سپید است که هدی حدادی آنها را سروده و نشر چکه منتشر کرده است. شاعر در این شعرها به توصیف صحنه‌هایی از زندگی و حالات و احساساتش می‌پردازد و مخاطبان نوجوان به ویژه دختران می‌توانند ارتباط خوبی با این اشعار برقرار کنند.

مجموعه کتاب‌های نازآوا

مجموعه نازآوا را مصطفی رحماندوست در 4 جلد سروده و در آن با اشعار شاد و کودکانه، آشنایی اولیه کودکان با محیط اطرافشان را به تصویر کشیده است. کتاب‌های “کوچولوی زیبا”، “مثل ماهی”، “خوشگل و نازه دخترم” و “زورش زیاده پسرم” چهار جلو مجموعه نازآوا هستند.

دست بزنم به قلیون

کتاب “دست بزنم به قلیون” را رودابه حمزه‌ای سروده و انتشارات سوره مهر منتشر کرده است. این کتاب دارای 9 شعر است و شاعر در اشعاری همچون “پدربزرگ دودی”، “بوس به سیگار”، “پدربزگ دوست من” و “دست بزنم به قلیون” درباره مضرات و بدی‌های سیگار با کلامی ساده و روان برای کودکان سخن گفته است.

شهر آینه‌های رنگی

کتاب “شهر آینه‌های رنگی” کتابی با اشعار شاد کودکانه است که سارا پرشاد شعرهای آن را سروده و انتشارات همداد به انتشار رسانده است. مضمون شعرهای این کتاب آموزشی، تربیتی و اخلاقی است و برای 5 نوع از هر موضوع شعر سروده شده است. مثلا 5 غذای لبنی (شیر، پنیر، خامه، ماست، کشک)، 5 رنگ (سبز، سفید، سیاه، سرخ، آبی)، 5 وسیله مهم (تلفن، رادیو، ماشین، ساعت، لامپ)، 5 کار خوب (کمک کردن به بزرگترها، آب دادن به گیاهان، شکر کردن خدا، کتاب خواندن، سلام کردن) و … .

غم‌های قلابی

کتاب شعر “غم‌های قلابی” را شاهین رهنما سروده و ابوالفضل همتی آهویی تصویرگری آن را برعهده داشته است و توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به چاپ رسیده است. این کتاب ویژه نوجوانان است و شامل 14  قطعه شعر مانند: «کجا»، «شکار»، «قلاب»، «بهار»، «باد و برف و پنجره»، «جیک جیک»، «در سفر»، «نشانی»، «شبیه خنده پدربزرگ»، «بادبادک»، «احتیاج»، «رسیدن»، «تبر» و «اسیربند» می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *