قانون درباره میانجی گری چه می گوید؟

میانجی گری

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]تنها یک سری از مسایل قابل ارجاع به میانجی گری است. آیین دادرسی مدنی سال ۹۲ اشاره کرده میانجی گری برای جرایم درجه ۶ تا ۸ قابل اعمال هستند که جزو سبک ترین مجازات ها شمرده می شوند.[/box]

به گزارش موسسه خانواده سلامت بنیان، دوره آموزشی “تکنیک های داوری و حل اختلاف” از منظر روانشناختی، حقوقی و مذهبی در محل این موسسه برگزار شد. در این دوره، محمدرضا بلباسی، عضو کانون وکلای مرکز در رابطه با مباحث حقوقی مرتبط با مبحث میانجیگری مطالبی را مطرح کرد که مشروح آن را پیش رو دارید.

میانجی گری نسبت به رسیدگی های سنتی که در دادگاه ها و محاکم اتفاق می افتد محاسنی دارد که از میان آنها می توان به سرعت بالا، کم هزینه بودن، محرمانه بودن و تخصصی بودن آنها اشاره کرد. البته به شرطی که طرفین دقت کنند تا شخصی که به عنوان میانجی انتخاب می کنند تخصص لازم را داشته باشد.

تفاوت میانجی گری با داوری

تفاوت میانجی گری و سازش با داوری این است که اینها الزام آور نیستند یعنی نتیجه ای که شخص ثالث یا طرفین به آن برسند الزامی برای رعایت آن ندارند مگر این که در مذاکره، سازش یا میانجی گری به توافق برسند و توافق الزام آور باشد اما اگر میانجی گر به آنها چیزی بگوید و طرفین رضایت نداشته باشد برای آنها الزامی ایجاد نمی شود اما در داوری و دادگستری هرچه داور و قاضی بگوید الزام آور می شود.

در مذاکره شخص ثالثی وجود ندارد اما در میانجی گری و سازش شخص ثالث وجود دارد. فرق سازش با میانجی گری این است که میانجی گری نمی خواهد طرفین را به توافق برساند و فقط می خواهد گفتگوی بین آنها را تسهیل کند اما هدف سازش این است که طرفین به نتیجه برسند. نوع میانجی گری که قانون از آن صحبت می کند به سازش بیشتر شباهت دارد چون علاوه بر این که روابط را تسهیل می کند تلاش می کند به توافق هم برسند.

مهلت رسیدگی که در قانون به آن اشاره شده به این صورت است که میانجی گر در اولین فرصت باید به موضوع رسیدگی کند اما ۳ ماه مهلت دارد و اگر در این مدت به نتیجه نرسد تا ۳ ماه دیگر هم قابل تمدید است.

در ماده ۸۴ آیین دادرسی کیفری سال ۹۲ آمده است که میانجی گری فرایندی است برای تسهیل گفتگو بین طرفین، زیان دیده و متهم برای رسیدن به توافق.

میانجی گری در خصوص کدام جرایم کاربرد دارد؟

تنها یک سری از مسایل قابل ارجاع به میانجی گری است. آیین دادرسی مدنی سال ۹۲ اشاره کرده میانجی گری برای جرایم درجه ۶ تا ۸ قابل اعمال هستند که جزو سبک ترین مجازات ها شمرده می شوند. مثلا جرایمی که مجازات های آنها ۳ ماه حبس است درجه ۸ است. جرایم درجه ۶ جرایمی هستند که مجازات های آنها حبس بین ۶ ماه تا دو سال است مثل فحاشی که مجازات درجه ۶ است. در بسیاری موارد حبس های کوتاه مدت تبدیل به جزای نقدی می شوند.

میانجی گری برای جرایم قابل تعلیق نیز قابل اعمال است. این جرایم، جرایمی هستند که قانون گذار در مورد آنها تلاش در حبس زدایی دارد.

سوالی که مطرح می شود این است که اگر یکی از طرفین اختلاف دولت باشد آیا قاضی می تواند پرونده را به میانجی گری ارجاع دهد؟ آیین نامه مصوب سال ۹۴ می گوید حتی اگر یک طرف اختلاف دولت باشد دادگاه می تواند به تقاضای هر یک از طرفین امر را به میانجی گری ارجاع دهد.

وظایف میانجی گر

افرادی که برای اخذ مجوز میانجی گری مراجعه می کنند باید دوره هایی را بگذرانند و اطلاعات حقوقی داشته باشند. قانون وظایفی را برای میانجی گر برشمرده است. اولین وظیفه این است که باید اطلاعاتی که طرفین به میانجی گر می دهند محرمانه باقی بماند. میانجی باید در سریع ترین فرصت وظایف میانجی گری خود را آغاز کند و انجام دهد. وظیفه دیگر میانجی تبیین موضوع برای طرفین است. میانجی باید کاملا بی طرف باشد و یکی از طرفین را مجبور به کاری نکند. اگر میانجی با یکی از طرفین رابطه خویشاوندی داشته باشد در صورت رضایت هر دو طرف اشکالی ندارد ولی اگر یکی از دو طرف راضی نباشند می تواند درخواست تغییر میانجی را بدهند.

کسی غیر از طرفین حق ندارد در جلسه میانجی گری حاضر باشد مگر این که طرفین راضی باشند. همچنین، اگر یکی از طرفین زیر ۱۸ سال باشد ولی او حتما باید در جلسه حاضر شود. اختیار حضور یا عدم حضور وکیل در جلسه میانجی گری نیز در دست میانجی است.

میانجی حق ندارد اسنادی که محرمانه تلقی می شوند را دریافت یا مطالعه کند و طبق آنها گزارشی به دادگاه ارایه دهد. یکی دیگر از وظایف میانجی تنظیم صورت جلسه و ارایه آن به دادگاه است.

پرداخت دستمزد میانجی گر برعهده چه کسی است؟

دستمزد میانجی برعهده یکی از طرفین است که تقاضای ارجاع پرونده به میانجی را کرده است اما اگر هر دو تقاضا کرده باشند دستمزد بین هر دو تقسیم می شود. حداکثر دستمزد میانجی را نیز رییس قوه قضاییه مشخص می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.