تلاش برای انگ‌زدایی از بیماری ایدز در فیلم فیلادلفیا

فیلادلفیا

فیلم فیلادلفیا یکی از اولین فیلم‌هایی بود که تلاش کرد نگاه جامعه را نسبت به بیماری ایدز تغییر دهد تا مردم بدون قضاوت درباره نحوه ابتلا به ایدز با این بیماران برخورد کنند. 

موسسه خانواده سلامت بنیان- فیلم فیلادلفیا با بازی تام هنکس، دنزل واشنگتن و آنتونیو باندراس یک درام آمریکایی است که در سال 1993 ساخته شد و به نمایش درآمد.

در این فیلم که جاناتان دمی کارگردانی آن را برعهده داشته، تام هنکس در نقش اندی، وکیلی خبره حاضر شده که مبتلا به ایدز می‌شود و این آغاز مبارزه اصلی او است. اندی در فیلادلفیا با بیماری ایدز مبارزه نمی‌کند بلکه مبارزه اصلی او با مسئولان شرکت حقوقی است که پس از اطلاع از بیماری اندی، او را اخراج می‌کنند.

اندی برای احقاق حقوق خود و در واقع، برای انگ‌زدایی از بیماری ایدز، از آنها شکایت می‌کند و ادامه فیلم به دعواهای حقوقی آنها در دادگاه می‌گذرد.

به نظر اندی، اخراج یک کارمند به دلیل داشتن بیماری ایدز، نوعی تبعیض محسوب می‌شود و هیچ قانونی به کارفرمایان چنین اجازه‌ای نداده است. او در نهایت می‌تواند ادعای خود را اثبات کند و در دادگاه برنده شود.

فیلم فیلادلفیا یکی از اولین فیلم‌هایی بود که تلاش کرد نگاه جامعه را نسبت به بیماری ایدز تغییر دهد. در طول فیلم هر کس با اندی مواجه و از بیماری او مطلع می‌شد، با ترس و وحشت از او فاصله می‌گرفت، حتی وکیلی که اندی می‌خواست برای خودش بگیرد یا آدم‌های فرهیخته‌ای که در کتاب‌خانه مشغول مطالعه بودند. اما به تدریج، این نگاه‌ها تعدیل شد و حداقل وکیل فیلم با بازی دنزل واشنگتن حاضر شد بدون قضاوت و پیش‌داوری درباره نحوه ابتلای اندی به ایدز و همچنین بدون ترس و واهمه از این بیماری، وکالت او را قبول کند.

در سکانسی از فیلم، وکیل اندی نزد یک پزشک می‌رود چون نگران است که نکند با قبول وکالت اندی خودش هم به بیماری ایدز مبتلا شود. او حتی در مقابل صحبت‌های پزشک که راه‌های انتقال بیماری را برایش شرح می‌دهد مقاومت می‌کند اما به تدریج نگاهش تغییر پیدا می‌کند.

تام هنکس توانست برای بازی در این فیلم، جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد اسکار و گلدن گلوب را به دست بیاورد.

مطالب مرتبط: 

داستان ازدواج روایت‌گر ماجرای یک طلاق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *