«سفید»، حکایت مردی که ناتوانی جنسی او را از همسرش جدا می‌کند

سفید - «سفید»، حکایت مردی که ناتوانی جنسی او را از همسرش جدا می‌کند

دومین فیلم از سه‌گانه رنگ‌ها، سفید نام دارد و داستان آرایشگری لهستانی است که نمی‌تواند به نیازهای جنسی همسرش پاسخ دهد و از او جدا می‌شود.

موسسه خانواده سلامت بنیان- فیلم سفید (white) دومین فیلم از سه گانه رنگ کیشلوفسکی است که در سال 1994 ساخته شد.

سفید داستان زندگی یک آرایشگر لهستانی به نام کارول است که در فرانسه زندگی می‌کند و با زنی به نام دومینیک ازدواج کرده است. ازدواج این دو که خیلی هم همدیگر را دوست دارند بعد از مدتی دچار چالش می‌شود و زن اصرار زیادی بر طلاق دارد. مشکل دومینیک این است که کارول از نظر جنسی نمی‌تواند او را ارضا کند و همین مساله را نیز در دادگاه به عنوان علت طلاق مطرح می‌کند.

بعد از جدایی، زندگی کارول که هنوز عاشقانه دومینیک را دوست دارد درگیر چالش‌های زیادی می‌شود. اما این چالش‌ها پایان راه این دو نفر نیست.

به گفته خود کیشلوفسکی، موضوع اصلی این فیلم تحقیر است و به این موضوع اشاره می‌کند که مردم با هم برابر نیستند و نمی‌خواهند باشند. رنگ سفید نیز از آنجایی انتخاب شده که اشاره به برابری دارد.

کیشلوفسکی می‌گوید: «ما مفهوم برابری را این‌طور می‌فهمیم که همه می‌خواهیم با یکدیگر برابر باشیم. اما به نظر من این موضوع کاملا نادرست است و فکر نمی‌کنم کسی واقعا بخواهد با دیگران برابر باشد. هر کس می‌خواهد برابرتر از دیگران باشد».

شعار معروف انقلاب فرانسه «آزادی، برابری و برادری» بود. شعاری که در سه رنگ پرچم این کشور هم منعکس شد و کیشلوفسکی هم سه‌گانه رنگ‌ها را براساس آن ساخت.

کارول از نظر جنسی ضعیف شده و این نشان می‌دهد که با همسر خود که نیاز جنسی زیادی دارد برابر نیست. آنها از هم جدا می‌شوند و هر کس راه خود را می‌رود. این در حالی است که کارول همچنان به همسر سابقش فکر می‌کند. با گذشت زمان، کارول شرایط متفاوتی را در زندگی تجربه می‌کند، شرایطی که به او توان و نیرویی مضاعف می‌دهد و باعث می‌شود او از نظر جنسی نیز به برابری برسد.

مطالب مرتبط: 

«آبی»؛ داستان زنی که می‌خواهد زندگی‌اش را دوباره بسازد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *