«آبی»؛ داستان زنی که می‌خواهد زندگی‌اش را دوباره بسازد

.jpg - «آبی»؛ داستان زنی که می‌خواهد زندگی‌اش را دوباره بسازد

اولین فیلم سه‌گانه کیشلوفسکی، فیلم آبی بود که در سال 1993 روی پرده سینماها را رفت و توجه منتقدان را به خود جلب کرد.

موسسه خانواده سلامت بنیان- سه گانه رنگ (آبی، سفید و قرمز) اثر کیشلوفسکی یکی از سه گانه‌های معروف دنیای سینماست که در فاصله سال‌های 1993 تا 1994 ساخته شد. وجه تسمیه این فیلم‌ها به پرچم سه رنگ فرانسه اشاره دارد. در پرچم فرانسه، رنگ آبی به معنای آزادی، رنگ سفید به معنای برابری و رنگ قرمز به معنای برادری است و هر یک از این فیلم‌ها با این مفاهیم تناسب موضوعی دارند.

اولین فیلم این سه‌گانه، فیلم آبی بود که در سال 1993 روی پرده سینماها را رفت و توجه منتقدان را به خود جلب کرد.

این فیلم، داستان زندگی ژولی است که همسر و دختر 5 ساله‌اش را در حادثه رانندگی از دست می‌دهد و بعد از این اتفاق تلخ زندگی او وارد مرحله جدیدی می‌شود. ژولی که خودش در جریان تصادف زخمی شده بعد از به هوش آمدن و با خبر شدن از مرگ عزیزانش تصمیم به خودکشی می‌گیرد اما به این نتیجه می‌رسد که جرأت این کار را ندارد.

ژولی بعد از آن سراغ ساختن زندگی جدیدی برای خود می‌رود و سعی می‌کند این کار را با از بین برد تمام نمادهای خاطره‌انگیز از همسر و فرزندش انجام دهد. اما نمی‌تواند چندان در این کار موفق باشد چرا که به این نتیجه می‌رسد که زندگی همیشه طوری که او می‌خواهد جلو نمی‌رود و همیشه اتفاقاتی برای سورپرایز شدن و خارج شدن زندگی از محور پیش‌بینی وجود دارد.

ژولی بعد از این حادثه تلخ تصمیم می‌گیرد زندگی جدید خود را برپایه بریدن از دیگران و قطع تعلق از خانواده و عشق و رهایی از هرچیزی که باعث تعلقش می‌شود پایه‌گذاری کند. اما وقتی راز زندگی شوهرش که آهنگساز مشهور و مهمی بوده، فاش می‌شود، روند تصمیمات او نیز تغییر می‌کند و راه دیگری برای زندگی در پیش می‌گیرد.

آبی فیلم ساکت، کم دیالوگ و عمیقی است که شما را با پیچیدگی‌های روح یک انسان در سخت‌ترین لحظات زندگی‌اش و تلاش و امیدی که برای دوباره زیستن دارد، آشنا می‌کند.

مطالب مرتبط: 

پاپریکا و داستان دستگاهی که به خواب آدم‌ها وارد می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *