فرایند بلوغ در دختران و پسران چگونه اتفاق می‌افتد و رفتار والدین چگونه باید باشد؟

بلوغ

بسیاری از خانم‌هایی که در بزرگسالی دچار اختلالات جنسی می‌شوند، موقع تجربه علایم بلوغ و عادت ماهانه، هیچ اطلاعاتی نداشتند و دچار شوک و وحشت شدند.

موسسه خانواده سلامت بنیان- دکتر علی شیخ‌الاسلامی، مدیرعامل موسسه خانواده سلامت بنیان؛ نخستین علایم بلوغ در دختران در 8 تا 10 سالگی خود را نشان می‌دهد و تغییرات جسمی و روانشناختی آنها در این سن آغاز می‌شود. به همین دلیل در این سن باید به آنها اطلاعات دقیقی درباره بلوغ بدهیم. چون این تفاوت‌ها برایشان عجیب است و نگرانی‌هایشان افزایش پیدا می‌کند.

قبل از شروع عادت ماهانه، باید اطلاعات لازم را به دختران بدهیم

دختران ممکن است در این سن اولین عادت ماهانه را تجربه کنند. برای همین، باید اطلاعات لازم از قبل به آنها داده شود تا وقتی که با این مساله مواجه شدند احساس پریشانی و نگرانی نداشته باشند.

یکی از معضلاتی که در ایران داریم این است که دختران قبل از مواجه شدن با عادت ماهانه، هیچ اطلاعاتی درباره آن دریافت نکرده‌اند و وقتی با آن مواجه می‌شوند ترس و وحشت عجیبی را تجربه می‌کنند و آسیب زیادی می‌بییند. این در حالی است که از قبل نسبت به آن آگاهی داشته باشند، مشکلی نخواهند داشت. بسیاری از خانم‌هایی که در بزرگسالی دچار اختلالات جنسی می‌شوند، کسانی هستند که موقع تجربه علایم بلوغ هیچ اطلاعاتی نداشتند و دچار شوک و وحشت شدند.

باید به بچه‌ها بگوییم که فرایند بلوغ از فردی به فرد دیگر متفاوت است

بلوغ فرایندی است که طی 5 سال اتفاق می‌افتد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است و در بعضی زودتر و در بعضی دیگر از افراد دیرتر اتفاق می‌افتد. اما نداشتن اطلاعات باعث می‌شود بچه‌ها همدیگر را مسخره کنند و دست بیندازند. این احساس تحقیر و سرزنش منجر به آسیب‌های روانشناختی می‌شود. به همین دلیل باید به بچه‌ها بگوییم بلوغ یک فرایند است و یک دفعه اتفاق نمی‌افتد. از طرف دیگر، در همه بچه‌ها به یک شکل نیست. همه این فرایندها طبیعی است و نباید بچه خودش را با دیگران مقایسه کند. آرامش‌بخشی به کودک کمک می‌کند این دوره را با خیال راحت پشت سر بگذارد و آسیب نبیند.

سن بلوغ در پسران

بلوغ در پسرها در سنین 10 تا 12 سال آغاز می‌شود و در این سن باید مسایل را برای آنها باز کنیم. در این سن، تمایلات جنسی فرم بالغانه خود را پیدا می‌کند و بچه‌ها توجه و کنجکاوی بیشتری نسبت به ارتباطات جنسی بین بزرگسالان دارند.

در سن 10 تا 12 سالگی ممکن است به تدریج تماشای عکس‌ها و فیلم‌های جنسی شروع شود. کودک در این سن متوجه می‌شود که منظور از تمایل جنسی چیست.

ممکن است در این دوره بچه‌هایی باشند که چیزی راجع به مسایل جنسی نمی‌دانند و دچار عقب‌ماندگی اطلاعاتی در این زمینه هستند. در سوی دیگر، ممکن است بعضی از بچه‌ها تجربه مسایل جنسی را در این سن داشته باشند.

در 10 تا 12 سالگی، سرعت بلوغ در دختران بیشتر از پسران است

در این سن، سرعت بلوغ در دختران بیشتر از پسران است و تقریبا در این سن همه دختران اولین عادت ماهانه خود را تجربه کرده‌اند. ممکن است در این دوره، بعضی از پسران اولین خروج منی را تجربه کنند و باید راجع به این مساله اطلاعاتی داشته باشند.

به بچه‌ها یاد بدهیم که تغییرات دوران بلوغ، طبیعی است

در پسران هم بلوغ یک فرایند است و ممکن است تفاوت‌های بچه‌ها با هم زیاد باشد. مثلا یکی ممکن است زودتر قد بکشد اما دیگری کوتاه بماند و در اواخر دوره بلوغ رشد قدی کند و … . در پسران هم مانند دختران ممکن است یکی از سینه‌ها بزرگ‌تر و دردناک‌تر از سینه دیگر باشد. خیلی از بچه‌ها در مواجهه با این شرایط، می‌ترسند و فکر می‌کنند سرطان گرفته‌اند. اما باید به آنها آگاهی داده شود که این تغییرات طبیعی است.

ضرورت آموزش ارزش‌ها و هنجارها به کودکان

در این سن، باید درباره ارزش‌ها و هنجارهای کودکان و خانواده با آنها گفتگو شود. باید از کودک درباره چیزهایی که برای او ارزش و اهمیت دارد یا ندارد سوال کرد. در مورد این که دوستان کودک از جنس مخالف هستند یا خیر و این که در این رابطه چه چیزی را می‌پسندد باید با کودک گفتگو کرد. این مساله کمک می‌کند که والدین بتوانند هنجارها و ارزش‌های کودک خود را به خوبی بشناسند تا اطلاعات درستی را به او آموزش دهند. بنابراین، در این سن باید گفتگو پیرامون روابط جنسی بین کودک و والدین به تدریج شکل بگیرد.

مطالب مرتبط: 

آنچه والدین باید در مورد دوران بلوغ فرزندشان بدانند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *