سوءمصرف مواد چه ارتباطی با افسردگی دارد؟

سوءمصرف-مواد-و-افسردگی

بر اثر سوءمصرف مواد اعتیادآور، تغییرات مغزی می‌تواند صورت بگیرد. ممکن است این تغییرات به افسردگی منجر شوند یا افسردگی قبلی را تشدید کنند.

موسسه خانواده سلامت بنیان- سوءمصرف مواد با افسردگی رابطه نزدیک دارد. سوءمصرف عبارت است از مصرف مداوم الكل یا ماده‌ای دیگر که در زندگی فرد مشکلاتی به وجود می‌آورد.

موادی که مورد سوءمصرف قرار می‌گیرند

سوءمصرف یک ماده، باعث ایجاد وابستگی جسمانی و روانی به آن ماده می‌شود. موادی که مورد سوءمصرف قرار می‌گیرند عبارتند از الكل، کوکایین، آمفتامین‌ها، هرویین، بعضی داروهای تجویزی، و مواد دیگر. همه این مواد می‌توانند افسردگی ایجاد کنند.

مصرف مواد فقط به‌طور موقت ایجاد شادی می‌کند

ممکن است این گفته تعجب‌آور باشد، زیرا مردم سعی می‌کنند، با مصرف الکل و موادمخدر، خلق خود را بهتر کنند، اما مصرف این مواد فقط به‌طور موقت ایجاد شادی می‌کند. در ضمن، این مواد می‌توانند شیمی مغز را طوری تغییر دهند که به بیماری افسردگی منجر شود.

رابطه بین سوءمصرف مواد و افسردگی همیشه روشن نیست. برای مثال، الكليسم را در نظر بگیرید. الكليسم نوعی سوءمصرف مواد است که خصوصیت آن نیاز یا وابستگی شدید به الکل است. بعضی از افرادی که از الکلیسم رنج می‌برند به افسردگی مبتلا می‌شوند. برخی قبل از شروع مصرف الکل افسرده می‌شوند و به‌طور افراطی الکل مصرف می‌کنند تا احساس بهتری داشته باشند.

چرا سوءمصرف مواد منجر به افسردگی می‌شود؟

موادمخدر و الکل بر اثر تعامل با تنظیم‌کننده خلق بدن، دستگاه کناری، به بیماری افسردگی منجر می‌شوند یا آن را تشدید می‌کنند. وقتی کاری انجام می‌دهید که باعث می‌شود احساس خوبی داشته باشید، مثل خوردن غذای خوشمزه، دستگاه کناری است که در بدن احساس لذت به وجود می‌آورد. لذت شما پاداشی است به خوردن، عملی که مغز می‌داند برای بقا ضروری است.

 

(با آزمون افسردگی بک، شدت افسردگی خود را بسنجید. برای دریافت این تست، اینجا کلیک کنید)

 

همچنین، مواد اعتیادآور، دستگاه کناری را به فعالیت وامی‌دارند. آنها این کار با پر کردن مغز از انواع معين ناقل‌های عصبی که باعث احساس لذت می‌شوند، انجام می‌دهند. برای مثال، کوکایین باعث آزاد شدن ناقل عصبی دوپامین می‌شود که آن نیز موجب احساس سرخوشی می‌شود.

بر اثر سوءمصرف بسیاری از مواد اعتیادآور، تغییرات مغزی دیگری نیز می‌تواند صورت بگیرد. ممکن است این تغییرات به افسردگی منجر شوند یا افسردگی قبلی را تشدید کنند.

نیمی از افراد الکلی دچار افسردگی هستند

نتیجه این که، وابستگی به مواد، از جمله الكليسم و بیماری افسردگی، با هم رابطه نزدیکی دارند. تقریبا نیمی از افراد الكلی، افسردگی بالینی نیز دارند. الكلی‌های قهار، در مقایسه با افراد عادی، آمار خودکشی بالاتری دارند و خودکشی با افسردگی بالینی رابطه نزدیکی دارد.

نزدیک به ۸۰ درصد کسانی که کوکایین مصرف می‌کنند، در مرحله‌ای از اعتیاد خود افسردگی احساس می‌کنند، در عین حال، حدود ۲۵ درصد افراد مبتلا به افسردگی عمده، به نحوی، مشکل قابل تشخیص سوءمصرف مواد هم دارند.

درمان سوءمصرف مواد

برای درمان افسردگی ناشی از این مشکل، باید تعیین شود که ابتدا سوءمصرف مواد درمان شود یا همراه با آن افسردگی نیز تحت درمان قرار گیرد. با ترک مواد و روبه‌رو شدن با مشکل، از طریق برنامه مشاوره‌ای، ممکن است افسردگی به مرور و خودبه‌خود از بین برود.

اگر بعد از درمان سوءمصرف، افسردگی ادامه پیدا کند، پزشک احتمالا افسردگی را به‌عنوان یک اختلال مستقل تحت درمان قرار خواهد داد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *