راه‌هایی که کمک می‌کند زگیل تناسلی نگیرید و در صورت ابتلا، درمان شوید

زگیل-تناسلی

خود زگیل تناسلی خطری ندارد و یک ضایعه پوستی است اما ویروس اچ پی وی، زمینه‌ساز سرطان دهانه رحم در زنان و سرطان ناحیه تناسلی در آقایان می‌شود.

دکتر علی شیخ‌الاسلامی، سکس‌تراپ و مدیرعامل موسسه خانواده سلامت بنیان- یکی از بیماری‌‌های ویروسی منتقله از راه جنسی «زگیل تناسلی» یا «ژنیتال وارت» است. این بیماری توسط «ویروس اچ پی وی» یا «ویروس پاپیلومای انسانی» به‌وجود می‌آید که دارای گونه‌‌های مختلفی است. این ویروس از طریق تماس مستقیم پوستی در ناحیه تناسلی به بدن فرد منتقل می‌شود و ایجاد زگیل تناسلی می‌کند.

 

زگیل تناسلی زمینه‌ساز بروز کدام بیماری‌ها می‌شود؟

خود زگیل خطری ندارد و یک ضایعه پوستی است اما این ویروس، زمینه‌ساز سرطان دهانه رحم در زنان و سرطان ناحیه تناسلی در آقایان می‌شود و به همین علت پیشگیری و درمان آن اهمیت دارد.

این ویروس از طریق سکس دهانی نیز می‌تواند منتقل شود و در ناحیه لب‌ها، دهان، گلو و حنجره  ایجاد زگیل نماید. این زگیل، در دراز مدت منجر به سرطان‌های ناحیه دهان و گلو خواهد شد.

 

کدام نوع از انواع ویروس اچ پی وی، بیشتر از سایر انواع، بیماری ایجاد می‌کنند؟  

بیش از 40 نوع ویروس اچ پی وی با قابلیت بیماری‌زایی شناسایی شده است که همه آن‌ها منجر به سرطان نمی‌شوند و فقط انواع مشخصی از آنها منجر به این مشکل خواهند شد. بیشترین انواع بیماری‌زا نوع 6 و 11 ویروس هستند.

HPV2 - راه‌هایی که کمک می‌کند زگیل تناسلی نگیرید و در صورت ابتلا، درمان شوید

ویروس اچ پی وی ممکن است سال‌ها در بدن مخفی بماند

این ویروس بعد از انتقال به بدن فرد ممکن است تا سال‌ها مخفی بماند و هیچ تظاهری نداشته باشد و سال‌ها بعد بصورت زگیل خود را نشان دهد. لذا وقتی زگیل تناسلی در فردی رویت می‌شود به این معنی نیست که اخیرا رابطه جنسی را تجربه کرده است بلکه می‌تواند مربوط به یک رابطه جنسی قدیمی باشد که سال‌ها خود را نشان نداده و حال بعد از مدت‌ها بروز یافته است.

 

انواع درمان‌های موثر برای رفع این بیماری

درمان‌های مختلفی برای این ویروس در نظر گرفته شده است. برای مثال، دارو‌های مخصوص برای از بین بردن زگیل که به‌صورت موضعی در قالب پماد یا محلول مورد استفاده قرار می‌گیرند. کرایو تراپی یا فریز کردن زگیل و از بین بردن آن، سوزاندن با لیزر یا حتی جراحی در مطب نیز روش‌های دیگری است که می‌تواند برای درمان زگیل تناسلی استفاده شود. برخی مواقع نیز زگیل‌‌ها بدون درمان خاصی خودبه‌خود از بین می‌روند.

 

تنها با یک شریک جنسی سالم و متعهد سکس داشته باشید

نکته اصلی در مورد این ویروس به پیشگیری از ابتلا مربوط می‌شود. برای پیشگیری لازم است روابط جنسی به شریکی سالم و متعهد محدود شود.

 

استفاده از کاندوم از زگیل تناسلی پیشگیری می‌کند؟

استفاده از کاندوم تا حدودی از این مشکل پیشگیری می‌کند چون همان‌گونه که اشاره شد، این ویروس از تماس مستقیم پوستی منتقل می‌شود و کاندوم تا حدود زیادی این تماس را کاهش می‌دهد. البته، باید در نظر داشت که کاندوم فقط سطح تماس آلت را پوشش می‌دهد و نمی‌تواند پوشش کاملی ایجاد کند. برای همین، علیرغم استفاده از کاندوم در صورت آلودگی پوست ناحیه که توسط کاندوم پوشیده نمی‌شود امکان انتقال ویروس وجود دارد.

 

واکسنی که خانم‌ها باید تزریق کنند

در صورت ابتلا به زگیل تناسلی لازم است زگیل‌های آشکار درمان شوند و در خانم‌ها برای پیشگیری از سرطان‌های دهانه رحم از واکسن این بیماری به نام گارداسیل استفاده شود. از سال 2006  تزریق این واکسن به‌عنوان یک توصیه در زنان توسط سازمان بهداشت جهانی صورت گرفته است.

HPV - راه‌هایی که کمک می‌کند زگیل تناسلی نگیرید و در صورت ابتلا، درمان شوید

در مردان به علت احتمال بسیار پایین سرطان ناحیه تناسلی، تزریق واکسن تاکنون توصیه نشده و صرفا به درمان زگیل‌های آشکار توصیه شده است. ولی شواهد اخیر نشان می‌دهد که تزریق واکسن در مردان نیز موثر است.

 

در صورت ابتلا به زگیل تناسلی نیازی به قطع رابطه جنسی نیست اما این موارد باید رعایت شود

در صورتیکه در زندگی مشترک یکی از زوجین مبتلا به زگیل تناسلی شد، ضمن درمان لازم است خانم نسبت به تزریق واکسن اقدام کند و تا حد ممکن در روابط از کاندوم استفاده شود. شستشوی ناحیه بیرونی تناسلی بعد از سکس با آب و الکل نیز می‌تواند پیشگیری کننده باشد.

در این موارد، لزومی به قطع روابط جنسی نیست بلکه مراعات بهداشت در رابطه کفایت می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *