ویژگی های روانشناختی آبی کلاسیک (رنگ سال 2020)

آبی کلاسیک رنگ آبی کاربنی - ویژگی های روانشناختی آبی کلاسیک (رنگ سال 2020)

در روزهای اخیر کمپانی پنتون، رنگ «آبی کلاسیک» را به عنوان رنگ سال 2020 انتخاب کرد. اما این رنگ چه ویژگی ها و مشخصه هایی دارد که باعث شده لقب رنگ سال را به خود بگیرد؟

موسسه خانواده سلامت بنیان- حتما شنیده اید که در روزهای اخیر، رنگ «آبی کلاسیک» از طرف کمپانی پنتون به عنوان رنگ سال 2020 انتخاب شد. از سال 2000 کمپانی پنتون رسم جدید انتخاب رنگ سال را پایه گذاری کرده و این انتخاب را براساس روح زمانه و نگرش ها، احساسات و نیازهایی که مصرف کنندگان دارند انجام می دهد. این شرکت براساس اصول روانشناسی و با همکاری و هم‌فکری بسیاری از افراد فعال در حوزه مد و فشن و همچنین کارشناسان روانشناسی دست به این انتخاب می زند. در این مطلب به این موضوع می پردازیم که رنگ آبی کلاسیک از نظر روانشناسی چه ویژگی هایی دارد.

تاثیر رنگ ها بر بیماری های روحی و روانی

همان طور که حتما شما هم می دانید، رنگ ها تاثیر زیادی بر خلقیات و روحیه انسان دارند و حتی این روزها حوزه روانشناسی رنگ ها تبدیل به یک حوزه پر طرفدار چه در زمینه روانشناسی و چه در زمینه تبلیغات تجاری و فروش شده است. حتی شاید برایتان جالب باشد که بدانید از رنگ درمانی برای بهبود شرایط بیماران روحی استفاده می شود. البته، این رویکرد چندان جدید نیست و سابقه آن به زمان بقراط حکیم برمی گردد اما این روزها توجه به آن بیشتر شده است.

ویژگی های رنگ آبی

اما رنگ آبی و به ویژه آبی کلاسیک چه ویژگی هایی دارد که شایسته انتخاب به عنوان رنگ سال 2020 شده است؟

رنگ آبی جزو رنگ های سرد محسوب می شود که ذهن و جسم را آرام می کند و باعث افزایش تمرکز و کاهش استرس می شود. روانشناسان، آبی را به عنوان رنگ خوش بینی و صداقت می شناسند و معتقدند استفاده از این رنگ اعتماد به نفس و احساس امنیت را تشدید می کند. همچنین، این رنگ به عنوان رنگی که مرز و محدودیتی ندارد و یادآور افق های بزرگ و فضاهای باز است، شناخته می شود.

رنگ های آبی پر رنگ مانند آبی کلاسیک محرک وضوح افکار هستند و استفاده از آنها باعث خواهد شد که زندگی شما آرام تر و متمرکزتر شود.

آبی کلاسیک (آبی عمیق) نماد چه چیزی است؟

رنگ آبی کلاسیک یا همان رنگ آبی عمیق، در عمق آسمان در هنگام غروب یا به اصطلاح گرگ و میش و حتی در آسمان شب دیده می شود و عظمت آسمان را به ما نشان می دهد. از این رو، این رنگ با عمیق بودن و توجه به عمق مسایل نسبت تنگاتنگی دارد.

لیتریک ایزمن، مدیر اجرایی موسسه پنتون نیز در رابطه با ویژگی عمیق بودن این رنگ گفته: «رنگ آبی کلاسیک ما را تشویق می کند فراتر از واقعیت ها را ببینیم و افکارمان را گسترش دهیم. ما را به چالش می کشاند تا عمیق تر فکر کنیم، دیدگاهمان را وسعت ببخشیم و ارتباطمان را به جریان بیندازیم».

این رنگ با عنوان «قابل اعتماد و پایدار» نامگذاری شده است چون به معنای آرامش بخش و متحد بودن است.

شما می توانید در طراحی دکوراسیون منزل خود یا در انتخاب لباس، کیف، کفش و … از رنگ آبی کلاسیک استفاده کنید تا علاوه بر تأثیرپذیری درونی از این رنگ، در نظر دیگران نیز به عنوان فردی عمیق، آرام و قابل اعتماد جلوه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *