ازدواج و خانواده

حس می کنم همسرم به من خیانت می کند، چه کنم؟

من سارا هستم.۲۹ سالمه و مدت 5 ساله که ازدواج کردم. الان مدت ۱ سال میشه که حس خیلی بدی به زندگی زناشوییم پیدا کردم. همش احساس می کنم همسر م داره بهم خیانت میکنه، دائم سرش توی گوشیه و به من توجهی نمی کنه…

 

به گزارش موسسه خانواده سلامت بنیان، یکی از مشکلاتی که این روزها در زندگی مشترک خیلی از زوج ها دیده می شود موضوع خیانت یا شک کردن یکی از طرفین به همسر خود است. در این رابطه یکی از دوستان در فضای مجازی سوال خود را درباره خیانت همسر بیان کرده و آرش هادیان، مشاور و روانشناس به او پاسخ داده است. از آن جایی که ممکن است این پاسخ ها برای شما هم مفید باشد در ادامه نظر شما را به این پرسش و پاسخ جلب می کنیم.

 

پرسش:

«من سارا هستم.۲۹ سالمه و مدت 5 ساله که ازدواج کردم. الان مدت ۱ سال میشه که حس خیلی بدی به زندگی زناشوییم پیدا کردم. همش احساس می کنم شوهرم داره بهم خیانت میکنه، دائم سرش توی گوشیه و به من توجهی نمی کنه. روی گوشیش رمز گذاشته که من نتونم ازش سر در بیارم. البته یه بار یواشکی تونستم رمز موبایلشو بفهمم و وقتی که حواسش نبود، رفتم سر وقتش. توی اس ام اس هاش یک شماره بود که اسم نداشت و با هم حال و احوال کرده بودند. راستش یکی از دوستام یه بار پیشنهاد داد که یه روز صبح طوری که شوهرم نفهمه موبایلمو بزارم توی حالت ضبط صدا و برم بزارم زیر صندلی ماشینش تا بعدا که طرف زنگ زد یا سوار ماشینش شد بفهمم کیه و به هم چی میگن. خواستم بدونم نظر شما چیه؟ این کار رو انجام بدم؟ چطوری مچش رو بگیرم و مشتش رو وا کنم؟»

 

پاسخ:

نکته اولی که می خواهم به شما بگویم این است که این کار جو زندگی شما را خراب می کند. کسی که درباره او حرف می زنید، همسر و شریک زندگیتان است، نه یک مجرم تحت تعقیب. پس سراغ این پلیس بازی ها نروید و مراقب باشید که توصیه های پوچ، اینگونه شما را تحت تأثیر قرار ندهد.

 

در چنین شرایطی بهتر است ابتدا افکار و رفتار خود را در این مورد خاص مورد بازبینی قرار دهید. اینکه چه دلایلی وجود دارد که ایشان به شما خیانت کند و اینکه نقش شما در آن دلایل احتمالی چیست؟ ببینید آیا در این چند سال همسر کاملی برای او بوده اید و توانسته اید در حد توانتان برایش وقت بگذارید یا بیشتر وقتتان صرف خودتان و خواسته های شخصی تان شده است؟ چقدر توانسته اید خواسته های عاطفی و جنسی او را تأمین کنید تا او مجبور نباشد پا در حیطه روابط فرازناشویی بگذارد.

 

ممکن است به او احساس مالکیت داشته باشید و یا دائم نگران این باشید که نکند او را از دست بدهید و اگر چنین است، نشان می دهد که شما در خصوص روابط زناشویی، دارای اعتماد به نفس پایینی هستید و فکر می کنید که توانایی اداره کردن آن را ندارید و در این صورت باید برای دریافت کمک تخصصی به سراغ متخصصین امر ازدواج بروید.

 

آیا شما نسبت به سایر مسایل زندگی هم دچار حس بدبینی می شوی و به مسائل با دید منفی نگاه می کنی و اکثر اوقات نگران هستی که اتفاق بدی رخ دهد؟ اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت است، نشان می دهد که با یک مشکل روانی و آزاردهنده درونی مواجه هستید که از قبل بوده و ازدواج شما فقط آن را تشدید کرده است. پس بر طرف کردن و درمان آن برای شما در اولویت قرار می گیرد.

 

همچنین بدانید که اگر فضای ایجاد شده توسط این بدبینی ها همسرتان را تحت تأثیر قرار دهد وارد یک چرخه معیوب خواهید شد. به این صورت که ایشان برای در امان ماندن از این سوءظن ها، ممکن است دست به مخفی کاری بیشتری بزند که این مخفی کاری، خود مهر تأییدی خواهد شد به شک ها و نگرانی های شما درباره او.

 

قبل از هرگونه اقدامی سعی کنید دنیا را از دریچه نگاه همسرتان ببینید. برای لحظاتی خود را جای ایشان قرار دهید. این کار به درک و همدلی شما کمک خواهد کرد و جواب بعضی از سؤالهایتان را خواهید گرفت. نکته بسیار مهم این است که ما به هیچ وجه رفتارهای همسر شما را تأیید نمی کنیم و معتقد به درستی رفتار وی نیستیم، اما در اینجا عرض بنده این است که شما باید درباره این مسأله و در خصوص رفتارهایش و اثری که بر شما می گذارد حرف بزنید و او را از ر ا احساسات منفی ناشی از آن آگاه کنید.

 

حتی با فرض اینکه این نگرانی ها بجا و همسرتان واقعا در حال انجام یک خطای زناشویی است، بهتر است شما ابتدا رفتارهای خودتان را مورد بازبینی قرار دادید. پس از آن، بهترین کار گفتگوی دوجانبه و بررسی دلایل بروز این خطاست. البته مراقب باشید هیجانات ناشی از این مسأله، گفتگوی شما را به سمت جر و بحث پیش نبرد و اگر چنین شد و بعد از تلاش های مکرر راه به جایی نبردید حتما از متخصصین روانشناسی و مشاوره حوزه ازدواج و خانواده کمک بگیرید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن