3 مولفه بسیار مهم برای رشد جنسی کودک

تربیت جنسی

رشد جنسی کودک 3 مولفه مهم دارد که اگر این مولفه‌ها به درستی رعایت شوند در سلامت و آینده جنسی سالم او در دوره بزرگسالی نقش زیادی خواهند داشت. 

موسسه خانواده سلامت بنیان- دکتر علی شیخ‌الاسلامی، مدیرعامل موسسه خانواده سلامت بنیان؛ مولفه‌هایی هستند که در تکامل تمایلات جنسی کودکان نقش دارند و باید به این مولفه‌ها توجه شود.

 

رشد جنسی کودک 3 جزء دارد:

  1. نقش و هویت جنسی که کودک برای خود انتخاب می‌کند
  2. انگاره بدنی و رضایت از اندام خود
  3. صمیمیت و اعتمادی که در رابطه تجربه خواهند کرد

 

این 3 مولفه مهم باید در یک رابطه به همراه یکدیگر دیده شوند.

 

اهمیت هویت جنسی

در مورد نقش و هویت جنسی این نکته اهمیت دارد که بسیاری از کسانی که ترنس می‌شوند و تمایل به تغییر جنسیت پیدا می‌کنند، فشار مضاعفی را از سوی خانواده برای پذیرفتن یک نقش خاص جنسیتی تجربه کرده‌اند. مثلا خانواده اصرار زیادی داشتند که تو پسری و باید لباس پسرانه بپوشی و پسرانه رفتار کنی و بالعکس در مورد دختران هم همین اتفاق افتاده است.

این اصرار بسیار زیاد خانواده روی هویت جنسیتی مشکل ایجاد می‌کند. گاهی اوقات بچه‌ها لج می‌کنند و وقتی تأکید می‌شود که تو دختری، تلاش می‌کند اثبات کند که خیر، من پسر هستم. در حالی که اگر این همه تأکید روی هویت جنسیتی خاصی نشود این مشکلات پیش نمی‌آید.

اگر پسری دوست دارد لاک بزند، چرا نباید این اجازه را به او بدهید؟ در عین حال، بهتر است به او توضیح دهید که لاک یک وسیله دخترانه است و بیشتر، دخترها دوست دارند لاک بزنند. اما اگر تو دوست داری برایت می‌زنیم. وقتی بچه این احساس را تجربه کند دیگر مقاومت نشان نمی‌دهد و لج‌بازی نمی‌کند. معمولا بعد از یک مدت هم این رفتار را رها می‌کند.

 

تأثیر انگاره بدنی

انگاره بدنی و رضایت از خود هم تاثیر زیادی در شکل‌گیری روابط سالم جنسی در آینده کودک دارد. کودکی که از طرف والدین این پیام را دریافت می‌کند که بدن خوبی دارد و حس خوبی نسبت به خودش پیدا می‌کند، عزت نفس بالاتری خواهد داشت و در آینده این عزت نفس به سلامت جنسی او کمک زیادی می‌کند.

 

صمیمیت و محبت

در مورد صمیمیت نیز کودک باید روابط عاطفی و محبت را در رابطه با پدر و مادر خود تجربه کند. این روابط عاطفی باعث می‌شود او در بزرگسالی بتواند بهتر و راحت‌تر یک رابطه عاطفی مناسب با همسر خود برقرار کند و زندگی عاطفی و جنسی موفق‌تری داشته باشد.

مطالب مرتبط: 

زمان شروع تمایلات جنسی در کودک// والدین باید چه کارهایی انجام دهند؟

15 اصل مهم برای تربیت جنسی کودکان زیر 7 سال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *