تغذیه و سلامت

این غذاها را بخورید تا ۷ پادشاه را خواب ببینید

گیلاس و شربت آن هم یکی دیگر از معجزه بخش هایی هستند که کمک می کنند خواب راحتی داشته باشید. تحقیقات و مطالعات مجله خوراکی های درمانگر که در سال ۲۰۱۰ انجام گرفت نشان داد که مصرف یک لیوان شربت گیلاس که دارای ملاتونین است بی خوابی را در بزرگسالان به شکل چشمگیری کاهش می دهد.

به گزارش موسسه خانواده سلامت بنیان، بعضی از افراد با مشکل بی خوابی و کم خوابی دست و پنجه نرم می کنند. طوری که شب تا صبح از این پهلو به آن پهلو می غلتند و به سختی به خواب می روند. خیلی وقت ها هم همان میزان خواب کم، کیفیت لازم را ندارد و به اصطلاح “بدخواب” هستند. طب سنتی و طب نوین بعضی از مواد غذایی را برای خواب مناسب می دادند و معتقدند افراد با مصرف این غذاها می توانند خواب خوب و راحتی داشته باشند.

مواد شیرین بخورید تا راحت بخوابید

مواد شیرین و مواد نشاسته ای در اغلب اشخاص مانند قرص خواب آور مؤثر هستند. به طوری که طی سال های دراز در طب سنتی از عسل به عنوان ماده خواب آور استفاده می شده است. دکتر ورتمن دانشمند تغذیه در مؤسسه تکنولوژی ماساچوست و کارشناس مسائل خواب می گوید: اگر برای خواب رفتن و خوب خوابیدن مشکل دارید نیم ساعت قبل از خواب مقداری در حدود ۳۰ گرم از مواد شیرین و نشاسته ای بخورید.

300x188 - این غذاها را بخورید تا 7 پادشاه را خواب ببینید

 

این کار برای برخی اشخاص اثر قرص خواب آور دارد بدون این که عوارض جانبی و ناراحتی در موقع بیدار شدن صبح و احتمال اعتیاد داشته باشد. به پیشنهاد دکتر ورتمن برای خوب خوابیدن باید از رژیم غذائی کم چربی و کم پروتئین استفاده کرد.

بالاخره نوشیدن شیر به خواب راحت کمک می کند یا خیر؟

در گذشته مرسوم بود که برای به خواب رفتن از یک فنجان شیر گرم یا داغ استفاده می کردند و معتقد بودند که این کار به راحت خواب رفتن و داشتن خواب با کیفیت خوب کمک می کند. تحقیقات بسیاری در مورد این مساله انجام شده که برخی این ادعا را رد می کنند. مثلا بعضی از دانشمندان معتقدند شیر دارای مقدار کافی ماده شیمیائی خواب آور تریپتوفان که در مغز به ماده آرام بخش سروتونین تبدیل می شود نیست و حتی خوردن یک فنجان شیر در اغلب اشخاص ممکن است حتی موجب بیداری شود.

تحقیقات دیگری هم خلاف این مطلب را ثابت کرده اند. به عقیده برخی از محققان از جمله دکتر “وارو تایلر” وجود نوعی موادمخدر طبیعی به نام کازومورفین در شیر ممکن است تا حدودی خاصیت خواب آوری شیر را تأیید کند به ویژه اگر شیر، گرم باشد.

300x200 - این غذاها را بخورید تا 7 پادشاه را خواب ببینید

 

“دکتر اندریو” پزشک دانشگاه آریزونا نیز تایید می کند که شیر ممکن است برای رفع بی خوابی در بعضی اشخاص مؤثر باشد و او شخصا مشاهده کرده است که شیر در عده ای افراد اثر قرص مسکن و آرام بخش داشته است. در نتیجه توصیه دانشمندان این است که هر کس باید به ندای فیزیولوژی بدن خودش توجه کند و اگر شیر گرم برای او خواب آور بود از آن استفاده کند.

تأثیری که موز روی خواب راحت دارد

یکی دیگر از مواد غذایی که می تواند خواب راحتی برای شما به ارمغان بیاورد «موز» است. به عقیده دکتر مایکل بروز، روانشناس بالینی و نویسنده کتاب «برنامه غذایی متخصصین طب خواب برای کاهش وزن در خواب» موز به دلیل داشتن منیزم تأثیر مثبتی در آرامش اعصاب، شل شدن ماهیچه ها و سلامتی دستگاه گوارش دارد. به همین دلیل می تواند به راحت خوابیدن شما کمک کند.

 

300x200 - این غذاها را بخورید تا 7 پادشاه را خواب ببینید

این گیلاس معجزه بخش

گیلاس و شربت آن هم یکی دیگر از معجزه بخش هایی هستند که کمک می کنند خواب راحتی داشته باشید. تحقیقات و مطالعات مجله خوراکی های درمانگر که در سال ۲۰۱۰ انجام گرفت نشان داد که مصرف یک لیوان شربت گیلاس که دارای ملاتونین است بی خوابی را در بزرگسالان به شکل چشمگیری کاهش می دهد. می توانید قبل از خواب از گیلاس یا شربت آن یا حتی گیلاس خشک استفاده کنید و خواب راحتی داشته باشید.

گیلاس 300x200 - این غذاها را بخورید تا 7 پادشاه را خواب ببینید

 

دمنوش های مفید برای خواب خوب

تحقیقات انجام شده نشان می دهند که اکثر دمنوش های بدون کافئین باعث تقویت احساس خواب آلودگی می شوند. به توصیه پزشکی به نام «شان تالبوت» ترکیب چای سبز با چای بابونه می تواند اثر آرامبخش داشته باشد و مدت زمان لازم برای به خواب رفتن و مدت و کیفیت خواب را افزایش دهد. سنبل‌الطیب و اسطوخودوس هم دمنوش هایی هستند که نوشیدن آنها برای خواب راحت توصیه می شود.

tea 300x221 - این غذاها را بخورید تا 7 پادشاه را خواب ببینید

 

ترکیبی خوشمزه و آرامش بخش

کاهو و سیب هم دارای ترکیبات آرامش بخش هستند. بهتر است قبل از خواب یک لیوان شیر با یک عدد سیب بخورید یا اگر به شیر حساسیت دارید، آب کاهو و آب سیب را مخلوط کرده و یا سالادی از کاهو و سیب رنده شده همراه با سسی که از آب لیمو یا نارنج و یک قاشق روغن زیتون تهیه شده، میل کنید.

 

سیب 300x225 - این غذاها را بخورید تا 7 پادشاه را خواب ببینید

تا اینجا در مورد برخی از مواد غذایی صحبت کردیم که کمک می کنند خواب راحتی داشته باشید. اما بعضی از مواد غذایی هم هستند که خوردن آنها نه تنها هیچ کمکی به خواب راحت نخواهد کرد بلکه باعث آشفتگی خواب شما هم می شوند.

سبزیجاتی که نباید قبل از خواب بخورید

سبزیجاتی مانند کلم سرشار از ویتامین ها و املاحی هستند که مصرف آنها می تواند تأثیر بسیار مثبتی روی سلامتی داشته باشد. اما اگر این سبزیجات در ساعات منتهی به خواب مصرف شوند بدن مجبور است برای هضم آنها فعالیت کند و همین مساله خواب را با مشکل مواجه می کند. پس بهتر است کلم را در روز مصرف کنید نه چند ساعت مانده به ساعت خواب.

300x156 - این غذاها را بخورید تا 7 پادشاه را خواب ببینید

 

شب ها با پیتزا، ماکارونی و سس خداحافظی کنید

همچنین، بهتر است برای جلوگیری از اختلال در خواب در ساعت های پایانی شب از مصرف پیتزا و ماکارونی همراه با سس گوجه فرنگی خودداری کنید. در صورتی که قصد مصرف این مواد غذایی را دارید بهتر است حداقل ۳ ساعت زودتر از این که به رختخواب از آنها استفاده کنید.

 

300x188 - این غذاها را بخورید تا 7 پادشاه را خواب ببینید

 

چه زمانی نباید مواد غذایی کافئین دار مصرف کنیم؟

مواد غذایی کافئین دار مانند چای، قهوه، شکلات تلخ و … هم جز موادی هستند که می توانند خواب شما را با اختلال مواجه کنند. پس بهتر است قبل از خواب قید مصرف آنها را بزنید.

300x188 - این غذاها را بخورید تا 7 پادشاه را خواب ببینید

 

وقتی گوشت قرمز خواب شبانه را مختل می کند

استفاده از گوشت قرمز و پنیرهای کهنه در ساعت های منتهی به خواب شبانه نیز مانع از خواب مطلوب و راحت می شود. در حالی که گوشت قرمز حاوی پروتئین است و می توان انواع بدون چربی آن را هم انتخاب کرد اما هنوز هم نمی شود چرب بودن آن را انکار کرد. همین چربی گوشت قرمز یکی از عواملی بوده که هضم آن را سخت و مصرف آن خواب شبانه را مختل می کند. پس سعی کنید روزها از گوشت قرمز استفاده کنید نه در ساعت های پایانی شب.

300x200 - این غذاها را بخورید تا 7 پادشاه را خواب ببینید

 

غذاهای تند ممنوع!

غذاهای تند و ادویه دار هم اگرچه در مواردی بسیار مفید هستند و حتی از طریق افزایش متابولیسم بدن به کاهش وزن کمک می کنند اما مصرف آنها شب ها قبل از خواب موجب آشفتگی خواب خواهد شد. در واقع، غذاهای تند باعث افزایش درجه حرارت بدن می شوند و روی خواب شبانه تأثیر منفی می گذارند.

300x225 - این غذاها را بخورید تا 7 پادشاه را خواب ببینید

 

مطالب مرتبط:

چند دستورالعمل ساده و کاربردی برای این که دیابت نگیرید یا کمتر از عوارض آن رنج ببرید

سرطان رحم را با این رژیم غذایی از میدان به در کنید

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن