اگر فهمیدیم نوجوان ما دوست دختر یا دوست پسر دارد چه رفتاری داشته باشیم؟

دوستی-نوجوان-با-جنس-مخالف

یکی از اشتباهات فاحشی که والدین برای پیشگیری انجام می دهند بدبین کردن فرزند نوجوان شان به جنس مخالف است. به طور مثال به پسرانشان می گویند مراقب دختران باشید تا دنبال پر کردن خلا خودشان نباشند و به دختران می گویند همه مردان از شما سوءاستفاده می کنند.

موسسه خانواده سلامت بنیان، همیشه و در نسل های مختلف، یکی از مهمترین دغدغه های پدر و مادرهایی که دختر و پسر نوجوان داشتند نحوه مدیریت روابط آنها با جنس مخالف بوده است. در نسل های گذشته مدیریت این فضا کار چندان دشواری نبود چون بچه ها کاملا تحت نظر پدر و مادر بودند و حضور آنها در جامعه غالبا به مدرسه و احیانا کلاس های آموزشی و تفریحی محدود می شد که در این فضاها هم حضور و کنترل والدین محسوس بود. از طرف دیگر، ساختارهای جامعه محدودیت هایی برای دختران و پسران ایجاد می کردند تا آنها را بیشتر تحت کنترل والدین در آورند.

در سال های اخیر با تغییراتی که در جامعه اتفاق افتاده و همچنین، با گسترش حضور فضای مجازی در زندگی همه ما، ارتباطات انسانی جنبه دیگری به خود گرفته اند. به طوری که هر فردی می تواند در خانه خود بنشیند و بدون هیچ مشکلی با تمام دنیا در ارتباط باشد. همین مساله به گشودگی فضای بسته جامعه کمک کرده است. در این میان، دغدغه های والدینی که طی نسل ها یاد گرفته بودند باید حواسشان به روابط فرزندانشان با جنس مخالف باشد، بیشتر شده است.

این روزها بچه ها حتی در سنین پایین، بسیار راحت تر و سریع تر از نسل های گذشته می توانند وارد رابطه با جنس مخالف شوند و همین مساله دغدغه چگونگی کنترل بچه ها را برای والدین بیشتر کرده است. به همین منظور با مینا ایوبی؛ روانشناس، مشاور و کارشناس موسسه خانواده سلامت بنیان درباره این دغدغه والدین و راه های واکنش مناسب آنها به رفتارهای فرزندانشان گفتگو کردیم که مشروح این گفتگو را پیش رو دارید.

ارتباط هایی که در سنین زیر 18 سال برای نوجوان ها باعث آسیب می شود

ایوبی با تشریح وضعیت فعلی روابط بین دختر و پسر گفت: این روزها شاهد روابط باز و علنی دختران و پسران هستیم و زمانی اهمیت این قضیه بیشتر می شود که متوجه می شویم محدوده سنی این روابط حتی شاید  دوران دبستان را نیز در برگیرد.

پسر - اگر فهمیدیم نوجوان ما دوست دختر یا دوست پسر دارد چه رفتاری داشته باشیم؟

او در ادامه بیان داشت: روابط دختر و پسر اگر در جایگاه اصلی و شرایط سنی مطلوب باشد نکته ای منفی در برندارد چه بسا بسیار مثبت است. به طوری که اگر در چهارچوب اصولی باشد باعث رشد و پختگی هیجانی آنان خواهد شد. اما وقتی  شرایط سنی به زیر ۱۸ سال و همانطور که در بالا اشاره شد به سنین ۹ یا ۱۰ سال می رسد  بحث آسیب های فردی و اجتماعی آغاز می شود که اگر مدیریت نشود باعث ویرانی روابط زناشویی این افراد در آینده خواهد شد.

این روانشناس خاطرنشان کرد: سوالی که برای بسیاری از افراد مطرح می شود این است که «چه می شود که ارتباط دختر و پسر در سنین زیر بلوغ که باید بر مبنای بازی باشد، جنبه جنسی و عاطفی به خود میگیرد»؟ به طوری که شاهد دختران و پسران زیر ۱۴ سال هستیم که عاشق شخصی می شوند و این مساله تبعات زیادی برای آنها خواهد داشت.

سیاست های اشتباه جداسازی دو جنس مخالف

ایوبی در پاسخ به این سوال اظهار داشت: اولین و مهمترین عامل به وجود آورنده این مساله، سیاست های اشتباه پرورشی در جداسازی دو جنس مونث و مذکر است که باعث تمرکز و توجه شدید این دو جنس به تفاوت های جنسی و عاطفی می شود و جرقه ای برای مشغولیت ذهنی آنهاست.

او افزود: دومین عامل، متاسفانه فضاهای باز رسانه ای شامل اینترنت، ماهواره، فیلم و سریال های داخلی و … است که با مضمون عشق و عاشقی و آسیب های ناشی از آن ساخته می شود و به راحتی در دسترس کودک و نوجوان قرار می گیرد.

سبک فرزندپروری نامناسب والدین

این روانشناس خاطرنشان کرد: عامل بعدی، عدم سبک فرزندپروی مناسب والدین است که یا سختگیرانه یا آسانگیر است. در تمامی کشورهای پیشرفته کودکان فقط و فقط برنامه های مربوط به رده سنی خود را می بینند ولی در ایران تلویزیون از صبح تا موقع خواب روشن است و هیج نظارتی بر آن وجود ندارد.

کمرنگ شدن اخلاق و معنویت در خانواده ها 

ایوبی بیان داشت: نکته دیگری که باید به آن اشاره کنم کمرنگ شدن اخلاق و معنویت در خانواده هاست که خود می تواند نشأت گرفته از حضور نامناسب رسانه ها باشد. تماشای سریال های ماهواره ای که در صدها قسمت با موضوع عشق و خیانت و مفاهیم جنسی ساخته می شود باعث عادی شدن این مفاهیم و رفتارها در خانواده ها می شود. شوخی های نامناسب والدین در مورد رابطه دوست دختر و دوست پسر و عادی جلوه دادن این قضیه نیز یکی از دلایل مهمی است که باعث شده ارتباط بچه ها در سنین زیر بلوغ جنبه جنسی و عاطفی به خود بگیرد.

دوران گذار باید سپری شود

او با اشاره به قرار گرفتن کشور ما در دوران گذار گفت: کشور ما در حال حاضر در دوران گذار است و چه بخواهیم و چه نخواهیم باید این شرایط را تجربه کنیم و بگذرانیم. اما مساله ای که اهمیت دارد آموزش راهکارهایی در سطح خرد و کلان است که می تواند آسیب های ناشی از این مساله را برای نوجوان ما کمتر کند.

این روانشناس در ادامه اظهار داشت: آموزش و پرورش در این زمینه نقش هسته ای دارد و باید با به کارگیری متخصصین خانواده در این موضوع روش خود را تغییر دهد. در سطح خرد، مخاطبان ما والدین هستند که اگر رفتار صحیحی داشته باشند ناخودآگاه در سطح کلان نیز آسیب کمتری را متحمل می شویم.

قوانینی که باید پدر و مادرها در خانه وضع کنند

ایوبی با اشاره به اقداماتی که والدین باید انجام دهند گفت: اولین قدمی که خانواده ها باید بردارند تدوین قوانین ثابتی است که بتوانند با قاطعیت و کمی انعطاف آن ها را در خانه اعمال کنند. قوانینی مثل ساعت دیدن تلویزیون، ساعت خواب و بیدار شدن، ساعت برگشت به خانه، قوانین ارتباطی با دوستان و .‌.. باید مورد توجه والدین قرار گیرد. لازم به ذکر است این قوانین زمانی ارزش دارند که والدین علاوه بر وضع این قوانین، اجرای آنها را کاملا پیگیری کنند و در صورت عدم رعایت قوانین از سوی بچه ها، با قاطعیت برخورد داشته باشند.

نوجوان با جنس مخالف - اگر فهمیدیم نوجوان ما دوست دختر یا دوست پسر دارد چه رفتاری داشته باشیم؟

او خاطرنشان کرد: والدین باید با مطالعه و کمک گرفتن از متخصصین از نیازهای کودک یا نوجوان خود در هر سنی که قرار دارند مطلع شوند و در جهت ارضای درست آن نیازها گام بردارند. ارتباط بسیار قوی والدین با فرزندان نیز از جمله نکاتی است که اگر رعایت شود روابط خارج از خانه به حداقل می رسد یا اگر وجود داشته باشد آسیب آن به مراتب کمتر خواهد بود.

داشتن دغدغه های جنسی برای نوجوانان طبیعی است

این مشاور اظهار داشت: والدین باید به گونه ای برخورد کنند که فرزندان، آنها را به عنوان راهنما ببینند نه مدیر و معلم و در این بین حق مالکیت فرزندان نادیده گرفته نشود. نکته دیگری که والدین باید به آن توجه داشته باشند این است که در زمان بلوغ اتفاق اصلی فعال شدن هورمون های جنسی است پس عاشق شدن و داشتن دغدغه های جنسی طبیعی است و نباید داشتن این افکار را برای فرزندانمان فاجعه بدانیم. شاید یک نوجوان بارها و بارها عاشق بازیگران، فوتبالیست ها یا چهره های شاخص دیگر بشود که کاملا طبیعی است اما رفتار نپخته والدین می تواند کاملا جهت این مساله را به سمت منفی سوق دهد.

مهمترین وظیفه والدین در قبال فرزند نوجوان شان 

ایوبی با اشاره به این که مهمترین وظیفه والدین ارتباط گرم و صمیمانه و در عین حال حفظ حریم لازم با فرزندان است، عنوان داشت: فرزندان باید بتوانند دغدغه های خود را با والدین مطرح کنند. چه ایرادی دارد دختر شما از احساسش برای شما بگوید؟ یا چه ایرادی دارد پسر شما از اینکه دوستش دوست دختر دارد با شما حرف بزند؟ شما به عنوان پدر یا مادر باید صحبت های فرزندتان را بشنوید، درک کنید و با او همدلی کنید بدون اینکه راهکار تند و بدون فکری ارایه بدهید.

او افزود: یادتان باشد چه بخواهید چه نخواهید فرزندان شما این روابط را کم یا زیاد تجربه می کنند. پس بهتر است با حس امنیت در خانه و ایجاد رابطه عمیق عاطفی آسیب های جنسی و عاطفی این روابط را کمتر کنیم.

اگر فهمیدیم فرزند نوجوان ما دوست دختر یا دوست پسر دارد چه رفتاری داشته باشیم؟

این مشاور خاطرنشان کرد: مواردی که در بالا مطرح شد در مورد پیشگیری بود اما سوال بسیاری از والدین این است که اگر متوجه شدند فرزند مورد اعتماد آنها عاشق شده یا دوست دختر یا دوست پسر دارد چه واکنشی باید نشان دهند؟

ایوبی در ادامه بیان داشت: در پاسخ به این والدین باید بگویم قدم‌ اول این است که خوشحال باشید که نوجوان شما قادر است عاشق شود و این احساسات در وی وجود دارد؛ احساساتی که اگر وجود نداشته باشند در آینده زناشویی وی اختلال ایجاد می کند.

دختر - اگر فهمیدیم نوجوان ما دوست دختر یا دوست پسر دارد چه رفتاری داشته باشیم؟

او افزود: قدم دوم این است که کارآگاه بازی نکنید، وسایل فرزندتان را چک نکنید و به حریم شخصی او تعرض نکنید. فضا را برای دختر یا پسرتان باز بگذارید تا بدون قضاوت در آغوش امن شما حرف بزند، گریه کند و از احساساتش بگوید. آیا جایی امن تر از آغوش والدین می باشد؟ وی را تنبیه نکنید، آزادی اش را محدود نکنید و فقط بشنوید. اگر فرزند شما محدود شده و با مقاومت شما مواجه شود شک نکنید رابطه اش با طرف مقابل بیشتر و عمیق تر خواهد شد چون احساس طردشدگی از طرف شما خواهد داشت.

غریزه جنسی ارتباطی با اعتقادات مذهبی ندارد

این مشاور ضمن اشاره به این  که والدین حتما باید از یک مشاور حرفه ای کمک بگیرند، بیان داشت: بسیاری از دختران یا پسران نوجوان بودند که به علت طردشدگی و پذیرفته نشدن از سمت والدین در دام شیادان گرفتار شدند. چه دخترانی بودند که به علت یک اشتباه فاحش و ترس از برخورد خانواده در دام اخاذها گرفتار شدند و روابط وحشتناکی را تجربه کردند. پس عاقلانه و بالغانه به این موضوع بنگرید. عشق و در کنار آن غریزه جنسی از ابتدا در سرشت افراد نهادینه شده و ارتباطی با اعتقادات مذهبی ندارد پس اگر فکر می کنید چون دختر شما محجبه است یا پسر شما مقید است از این موضوع مصون است سخت در اشتباه هستید.

فرزندان نوجوان تان را نسبت به جنس مخالف بدبین نکنید

ایوبی اظهار داشت: یکی از اشتباهات فاحشی که والدین برای پیشگیری انجام می دهند بدبین کردن فرزندان به جنس مخالف است. به طور مثال به پسرانشان می گویند مراقب دختران باشید تا دنبال پر کردن خلا خودشان نباشند و به دختران می گویند همه مردان از شما سوءاستفاده می کنند. والدین باید به خاطر داشته باشند که با این نوع از برخورد بزرگترین آسیب را به زندگی آینده فرزندانشان و نگرش آنها نسبت به همسر آینده شان می زنند.

این روانشناس در پایان گفت: مادر و پدر گرامی! شما مالک فررندانتان نیستید و آنها نیز ملک شما نیستند. آنها انسان هایی با حق انتخاب کامل و دارای احساسات مثبت و منفی بسیار هستند. نقش شما جهت مثبت دادن به احساسات و انتخاب های آنهاست که یا می پذیرند یا راه خود را می روند که پیامد آن را خودشان می بینند. پس ارتباط خود را با فرزندانتان قوی کنید تا حرف منطقی شما برایشان وحی منزل باشد.

‫53 نظر

 • اشوان ahvan گفت:

  من یک پسر ۱۲ ساله از چای باغ من از ۳ سال پیش که دوستام رودست به پن زدن منظورم اینکه من یک هم کلاسیم که اسمش بنفشه است را دوست داشتم ولی وقتی دوستام فهمیدن به او گفتند و او امد و انقدر عصبانی بود فقط میگفتم که واقعا حرف اینها را باور میکنی و او باور کرد که دروغه و بعد از اون دیگر فقط یک راز پیش خودم نگه داشتم ابراز عشق را و دیگر به کسی اب ازش نکردم
  خوب من از ۸ سالگی نارحت و افسرده بودم چون که مادرم و پدرم از هم بعد به دنیا امدن جدا شدن را فهمیدم و هر روز اون سال بدونه اینکه کسی بفهمه میخواستم خودکشی کنم ولی نتونستم و فقط با خودم گفتم که کاش نبودم ولس بعد از اینکه فهمیدم عشق چیه دربارش تحقیق کردم و فهمید که معنای عاشق شدن چیست و چه حسی ان موقع که من عاشق هستم به من دست میده را فهمیدم ولی در ۷ سالگی فهمیدم که دوستانم کار های +۱۸ انجام میدن و من ان روز اصلا با هیچ کس حرف نزدم چند بار هم به پشت حیاط رفتم و گیری کردم و ترسیدم و
  ان موقع گفتم که من دیگر نه کار های انها را میبینم و نه به ان فکر میکنم و بعد از ان معنی عشق را فهمیدم و دوست داشتم عاشق بشم نه بخاطر افکار بد فقط بخواطر پیش هم بودن و اینکه فهمیدم که دو نفر عاشق میتوانند دنیا را زیر پا بگذارن منظورم کل دنیا را باهم ببیند و زندگی را بچرخانند و این باعث شد که من عاشق شدن را دوست داشته باشم و فقط با خودم گفتم که تا ۴ یا ۳ یا ۲ سال دیگه صبر میکنم یعنی تا این زمان و با خودم از دیروز گفتم که من به دنبال عشق خودم میروم و پیدایش خواهم کرد و امروز امد اینجا تا بگویم معنی واقعی عشق را فهمیدم و دنبالش هستم هرکس خواست که با من دوست باشه فقط همین تا ۱۸ سالگی باهم دوست باشیم نه عشق اینجور چیزا به این شماره در واتساپ به پیامد ۰۹۳۰۶۴۲۸۶۳۴ نا بیشتر با من اشنا شود

 • صبا گفت:

  سلام.ای خاک برسر این سایت که بجای اینکه باید مشاوره سالم بده شده سایت دوستیابی بچه ها؟
  چه خبرتونه؟
  همتون بچه اید مامان باباهاتون پول غذا ولباستونو میدن و شارژ اینترنت میخرن براتون اومدین اینجا دم از عاشقی میزنین بابا کتاباتونو بگیرین دستتون چتونه توهم برداشتین مشتی بچه اید.

  • ASHVAN گفت:

   هر انسانی میتواند در هر سنی عاشق بشه چون که اراده و تمام کار های قک انسان دست خودش است پس میشه گفت که این سایت در واقع حرف درست و راست میزند

 • گمگشته گفت:

  سلام
  دختری هستم 16 ساله که با پسری 16 ساله،تقریبا یکساله که دوست هستم.در عرض این یک سال شناختمش.اون هم منو میشناسه.هر دومون قبلن نماز میخوندیم اما الان نه،ب خاطر مساعل درس و مشق وقت نمیکنم ک سمت نماز بریم(هر چند این فقط بهانه است).تا 15 سالگی کاممممممملن مذهبی بودم،طوری ک حتی یک تا مو از من بیرون نبود،الان هم کمی حجاب دارم اما مثله قبلن اون شدت رو نداره،ولی فقط کمی از موهام بیرون هستن،یعنی حجاب متوسطی دارم،ن انقدر محجبه ام و ن انقدر بد حجاب.در 15 سالگی با این پسر اشنا شدم.وقتی داشتیم با هم چت می کردیم ،با روحیات هم اشنا شدیم،چند بار تماس تلفنی داشتیم،ولی هنوز همو از نزدیک ندیدم،چون من در جنوب و ایشون در شمال زندگی می کنن.اولا راجب درس و میحرفیدیم و رفع اشکال میکردیم با هم،ولی ی مدت ک گذشت ایشون ب من ابراز علاقه کردن.کم کم من هم حس به ایشون پیدا کردم.اولاش فقط ی حسه دوست داشتن بود(ب خاطر شناخت کمی ک بهش داشتم)ولی بعدا ک با هم بودیم و میحرفیدم بششششدت عاشقش شدم(ب خاطر شناخت زیادی از ایشون).ایشون هم منو دوس دارن و خدا رو شکر دوستی ایده الی داریم.اولاش هدف ما فقط درسی بود،بعد شد دوست داشتن،بعد شد عاشقی،و الان شده ازدواج.ایشون و خوده من از اون دسته از نوجونا نیستیم ک اهل رابطه جنسی باشیم،و این موضوع رو هم من باهاش کنار اومدم هم ایشون. من راجب مساعل جنسی باهاش مستقیم نحرفیدم ولی بخاطر خوندن مقاله های زیاد از عشق در دوره نوجوانی،و ترس زیاد از اینکه ایشون نیت بدی در ذهن داشته باشن ب طور غیر مستقیم راجب همین موضوع باهاش حرفیدم.قبلش ب خودم گفتم اگ ایشون ب دنبال رابطه جنسی باشن همون لحظه کات میکنم،چون من اصلا ب چنین چیزایی اعتقاد ندارم و باید هر کاری ب موقع و ب طور مشروع انجام بشه.وقتی بهش گفتم(ب طور غیر مستقیم بخاطر شرمی ک داشتم)،ایشون بشدت از دست من ناراحت شدن،و گفتن ک هدف من اصلااا چنین چیزی نیس،چون اگ میخاستم چنین کاره بدی رو بکنم،سراغ تو(یعنی من)نمیومدم،و با دخترای شهر خودم ک نزدیکم بهشون،این کارو می کردم. ایشون هم مثله من از رابطه جنسی خارج از چارچوب بشدددت مخالف هست و ازم خواست ک دیگه هرگزززززز راجب این موضوع حرف نزنه.قبلا فکر نمی کردم ک پسرا فققطط دنبال رابطه جنسی باشن،اما وقتی راجب عشق در دوران نوجونی مطالعه کردم،فهمیدم ک پسرا صرفن دختر رو واسه ارضا شدن میخان و دخترا دنبال حس ارامش و امنیت و عشق واقعی هستند.اما این پسره ک باهاش تو رابطم(رابطه دوستی و لاغیر)اصلا چنین روحیه ای نداره،و مثل من دنبال عشق پاک و بی رابطه جنسی و بدون خیانته.راجب ازدواج حرفیدیم.قبلا درخاست ازدواج دادع بود اما بخاطر اینکه شناخت کمی بهش داشتم،گفتم ک ب ازدواج فک نکن اصلاااا.اما الان ک بهش شناخت بسیااااااااااار زیادی دارم،ایشون رو واسه ازدواج انتخاب کردم.ایشون رو از روی هوس یا ناپختگی انتخاب نکردم،ایشون رو انتخاب کردم چون بارهااااااااااااااااااااااااااا عشقشو بهم ثابت کرد.ی کارهایی واسم کرد ک مطمعنن هر کسی این کارور نمیکنه.مثلا:اولاش خانوادم فهمیدن ک من با ایشون در ارتباطم،و بهش زنگ زدن و فحششششششششششش بارونش کردن،ولی ایشون بخاطر من هییییچچچ چیزی نگف،یا اینکه 3ماه تمام ازم بی خبر بود.(بعد از اون فحش دادن بهش ،نتونستم دنبالشو بگیرم)وقتی برگشتم بهش و دیدم هنوز منو میخاد شکه شدم.و مثله مرد پای این عشق موند.یا اینکه باره دیگه خانوادم فهمیدن ک باهاش رابطه دارم و دوباره بهش فححححححححححش دادن،ولی بازهم سکوت کرد،و بازهم موند پا این عشق.ب خانوادش بی حرمتی شد و لی بخاطر اینکه من ناراحت نشم هیچچچی نگف.تا حالا بهم هیچ درغی نگفته،حتی بهم گفته ک قبل از من با ی دخختری بود ولی دختره بهش خیانت کرد و کات کردن…من با این موضوع مشکلی ندارم،چون خودش اومدم بهم گف ولی اگ بهم نمیگف و بعدن میفهمیدم ک قبل من با یکی بود بد کات میکردم.بسسسسسسسسیار صادق و ادم صادقی هست، و بشدت پایبند ب این عشق.میگه اگ خانوادش بفهمن ک ایشون با یدختر در ارتباطه مادرش اونو میکیشه،واسه همین موضوع همش استرس داره ک خانوادم بهش زنگ بزنن و بد و بیراه بهش بگنفو خانوادش از این طریق بفهمن ک با من در ارتباطه.میگه اگ از طرف فمیلای من بهش زنگ بزنن و خانوادش بفهمن این موضوع رو ،میره و دیگه پشت سرشم نگا نمیکنه.علت این ترسش هم اینکه مادرش رابطه قبلی با اون دختره رو فهمید و الن همیششششععع ب خاطر اون رابطه تحقیر میشه.میگه دوس ندارم تحقیر شم.میگه اگ فامیلام بهش بزنگن و فحش بدن اشکالی نداره،میگه بخاطر تو چشامو رو همهممهمههههه بی حرمتی ها میبندم ولی میگه اگه خانوادم بفهمن میرم و برنمی گردم.میگه بعد از اینکه بریم داشنگاه ب خانوادم میگم و مراحل ازداوجو سنتی برگزار میکنیم.ولی اان نباید بفهمن چون خانواده ها فک میکنن دختر پسرا نباید توو این سن عاشق شن،اونا فک میکنن عشق در سن نوجوانی یعنی هوس،در حالیکه من و ایشون عاشقیم،عاشقققققه واقعی.راجب اینکه دسته منو بگیره بارهااا صحبت کردیم ولی همیشههه من طفره میرفتم و بحثو عوض میکردم.نمیدونم چرا ولی خب همیشه طفره میرفتم.میگه وقتی دست کسیو ک دوس دارم بگیرم حس مالکیت و غرور ب ادم دست میده و خوشاینده.همین چن وقت گیر داد بهم گف خب نظرتو راجب دست دادن بگو.من هم قبول کردم ک اگه همو ببینیم همو بغل میکنیم و بوس و دست دادن هم اشکال نداره.ایشون هم قبول کردن.ولی الان ک دارم فک میکنم میبینم این راه غلطههههه. ودست دان و بغل کردن خودش مقدمه ای هست واسه منحرف شدن.و الان هم خیلی اعصابم خورده ک قبلا بهش گفتم ک همو بغل می کنیم.ایشون قبلش گفتن ا هم دست ندی بهم مشکلی ندارم.گفت اختیارش با خودته ،دتس ندادی هم اشکال نداره ولی من بخاطر اینکه ناراحت نشه گفتم دست میدم. ولی ب نظر خودم این هم ب ضرر منه و هم ب ضرر ایشونه.ایشون با همههه چیزه من تا میکنن.عاشق حجابمه،و تحسین میکنه حجابمو.از دروغ بیزاره.بارهااااااا بهش دروغ گفتم ولی وقتی رفتم بهش راستشو گفتم بشششششششششششششششدت ازم دلخور و عصبی شد.دروغای گنده ای بهش گفته بودم.ولی باز هم پا این عشق موند.من و ایشون هدفمون ازدواجه،دنبال عشق پاک هستیم،عشقی ک بوی هوس و گناه نمیده،دنبال عشقی هستیم ک بی حد و مرز باشه،دنبال عشقی ک خیانت توش نباشه.دنبال این هستیم ک سره موقعش(بعد از ورود ب دانشگاه)به خانواده بگیم ک همو دوس داریم.الان هنوز هم ندیدم ولی اگ همو ببینیم ن دست میزنیم به هم و نه لمس میکنیم همو.فقط همو میبینم و حرف میزنیم(حرفای حرام نه،حرفای معمولی و یه دوست دارم)الان اب این وجود ایا این دوستی حرام است؟؟؟ن دست میدم و ن لمس میکنیم همو. هدفمون ارتباط جنسی نبود و نیست.هدفمون امر مقدس ازدواجه.ایا این چت کردن و این دوستی حرام است؟؟؟خواهههههههههههههههههههش میکنم حتمننننننننن کمکم کنید…تو رو خدااااااااااااااااا

  • ASHVAN گفت:

   هیچ عشقی حرام نیست هیچ وقت فکر نکن که مثلا خدا از من را گناه کار میدونه یا اینجور چیز ها اگر اثلا حرام هم هست پس چرا خدا عشق را درست کرده ؟؟

   • نسیم گفت:

    عجب پاسخ های احمقانه ای دادی به این بچه ها

    چطوراسم خودتو گذاشتی مدیر…نکنه خودت هم ده دوازده سالته….این عشق وعاشقی های زودهنگام واحمقانه چه فاجعه هایی که درست نکرده چه ابروهایی که نرفته وچه دخترهای نوجوونی که ازترس رفتن ابروشون خودکشی نکردن …کمی چشماتو بازکن بعد بچه هارو هل بده سمت چیزی که الان وقتش نیست

 • مسعود گفت:

  سلام
  متاسفم برای مدیر این سایت که مثلا خواسته کمک کنه به رابطه پسرها و دخترهای نوجوان، البته کمک کرده ولی به کام همون نوجوانان عمل کرده و قسمت نظرات شده محل ردوبدل کردن شماره تلفن برای دستاویزهای کم سن و هیچ نظارتی هم رووش نیست، من این موضوع رو از طرف پلیس فتاپیگیری میکنم
  دخترها و پسرهای عزیز من، حکایت دوستیه شما توی این سن، حکایت خوردن بیسکوییت یا هله هوله قبل از نهار یا شامه، اگر ازدواجو یک وعده غذایی دلنشین فرض کنید و رابطه در سن نو جوانی را هم مثل خوردن بیسکوییت تصور کنید، شما بخاطر لذت بردن از یک رابطه زودتر از موعد باعث میشین لذت ازدواج و زندگی مشترک به کامتون شیرین نیاد، عزیزای من این دقیقا مثل خوردن بیسکوییت قبل از نهاره که باعث میشه نتونین از نهارتون لذت ببرید
  من مخالف ارتباط شما خوشگلای زندگیه خانوادتون با نوجوان عزیز خانواده دیگه نیستم، فقط میگم به حرمت زندگیه مشترکی که درآینده میخواهید داشته باشین ،تا اون زمان صبر کنید و برای این صبر از خدا کمک بخواهید، بهتون قول میدم خدا هم وقتی صبر شما عزیزهای زندگی ما والدینو می‌بینه، به زندگی که درآینده میخواهید داشته باشین، برکت و شادی میده، اینو بدونین که پدر و مادر شما بهترین کاری که بلدن رو انجام میدن در مورد شما، اگر اون کارشون اشتباه هست حتما بهتر از اونو بلد نیستن، باهاشون حرف بزنین و باهم پیش مشاور برین ، قدر زندگیو بدونین که خیلی زود میگذره
  ممنونم

  • ASHVAN گفت:

   ببین هرکس که هستی کاری ندارم ولی وقتی یک نفر داره از ناراحتی میمیره تنها بنظرش عشق مانعش میشه که هیچ کس نمیتواند کاری کند جز خودکسی که احساس را داره پس
   خود نفر بفهمه که کارش اشتباه است کاری که میخواد را انجام نمی دهد پس اینجا را بهتر از هر جایی میدونن و من هم میدونم چون دیدم که چند نفر مثل خودم هستن پس کاری نکن

 • ابوالفضل گفت:

  سلام پارمیس خوبی منم مثل تو تنهام منم دوست دارم با یکی باشم و هیچ وقت باهاش کات نکنم چون من معنی واقعی عشقو فهمیدم
  فهمیدم که زندگی توش اگه عشق واقعی نباشه جز پوچی و از این چیزا چیزی نیست و معنی نمیده برا همین بیشتره اوقات افکار خودکشی بهم دست میزنه😔😔
  البته تو زندگی اهداف بزرگی دارم خواهش میکنم بیا با هم دوست شیم و تو غمها و شادی ها کنار هم باشیم و با هم به اهدافمون تو زندگی برسیم
  شماره من09391418543

 • سیما گفت:

  من میخوام که یه دوست پسر داشته باشم دخترم ۱۳ سالمه .فقط میخوام که باهم دوست باشیم . نه بعنوان عشق و عاشقی فقط میخوام یه دوست خوب باشه .

  • طاها گفت:

   اصلا میدونید چیه
   کشور ایران جوی نا مناسب برای نوجوانان وجوانان داره من خودمم الان دوست دختر دارم ولی میترسم به والدینم بگم چون یکی دو بار سر صحبت رو باز کردم و دیدم حتی مراقب هستن که فکرشم بکنمولی من چند باری بادوست دخترم یواشکی حرف زدم خیلی خوش گذشت

 • پارمیس گفت:

  باسلام من دختری 14 ساله هستم خیلی تنهام واز تنهایی گوشه گیر شدم دوست دارم یک دوستی داشته باشم که به من محبت کنه و هیچ وقت وسط دوستیمون کات نکنه مشکلا تمونم زیاده باید چیکار کنم که یه نفر پیشم باشه به من محبت کنه من واقعا دلتنگم از تنهایی میتوانید به من راه حلی بگویید ممنون میشم من فقط یه دوست میخوام🙏🙏🙏🙏🙏🙏

  • پارمیس گفت:

   دوست دارم پسر باشه چطور باید باهاش آشنا بشوم؟

   • محمد گفت:

    عزیزم به مادر خود نزدیک شو ،او بهترین دوست تو خواهد شد
    رفیق بدون کات و بدون حیله تو فقط اوست

   • فرح گفت:

    سلام من دختری 13 ساله هستم و عاشق یه پسر 15 ساله شدم و فعلا باهاش دوستم و مادرم چند بار این موضوع رو فهمیده و دعوام کرده و با این موضوع مخالفه الان من باید چیکار کنم تا راضی بشه من دوست پسر داشته باشم؟

   • yones1825 گفت:

    سلام پارمیس جون من یونس سرعتی هستم من اگه خواستی میتونم مرحم رازت باشم و باهات باشم چون خودمم تنهام و همه با من سرد رفتار میکنن حتی چند بار تصمیم به خودکشی داشتم تا اینکه به این سایت اومدم و شمارو دیدم

   • yones1825 گفت:

    سلام پارمیس جون به این شماره پیام بده بنظرم بتونه کمکت کنه

    09031150587

  • فاطمه گفت:

   من یه دختر 16 ساله هستم دو روز با یه پسر به عنوان فقط دوست حرف زدیم بعد خواهرم دید وبه مادرم گفت از اون موقع مادرم گوشیمو داد دست خواهرم اونم یه رمز گذاشت هر وقت درس داشتم گوشیمو میده دستم مادرم با این موضوع خیلی بد رفتار کرد و گفت دوست داری تو 16 سالگی پسرا ازت سوئستفاده کنن از این حرف ها …..حالا من چطوری اینو حل کنم

  • ابوالفضل گفت:

   سلام پارمیس خوبی منم مثل تو تنهام منم دوست دارم با یکی باشم و هیچ وقت باهاش کات نکنم چون من معنی واقعی عشقو فهمیدم
   فهمیدم که زندگی توش اگه عشق واقعی نباشه جز پوچی و از این چیزا چیزی نیست و معنی نمیده برا همین بیشتره اوقات افکار خودکشی بهم دست میزنه😔😔
   البته تو زندگی اهداف بزرگی دارم خواهش میکنم بیا با هم دوست شیم و تو غمها و شادی ها کنار هم باشیم و با هم به اهدافمون تو زندگی برسیم
   شماره من09391418543

 • 💔 گفت:

  سلام. دخترهستم 15ساله.یک پسری که هم استان نیستیم رو دوست دارم16ساله هست. ولی میدونم که اگه باهاش دوست بشم نمیتونم به خونوادم بگم و میدونم که اونا بااینکه با پسر دوست بشم مشکل دارند. فکرش همش توسَرَمه😭
  نمیدونم چیکارکنم😩

 • jack گفت:

  من عاشق یک دختری شدم 8 سال آزم کوچک تره اتفاقا دختر دختر خالم هست و یک رقیب دارم که همسنش هست منم 17 سالمه ولی اون رقیب پسر داییشه نمیدونم در این مورد که این خوشش میاد یا نه ولی تو گوشی مامانم چند تا عکس باهم دارند. باری من چه کنم؟ ترورش کنم؟:-/

 • امیر حسین گفت:

  لطفا راهنمایی کنید من رو داره دیوانه می کنه

 • امیر حسین گفت:

  من یک سوال دارم.من احساس میکنم که عاشق یکی از دوستام شدم.خانواده‌ی مت هم از این مورد بی اطلاع هستند.حتی جنس مخالف من هم از این که من عاشقش شدم بی اطلاع هست.الان من باید چی کار کنم لطفا راهنمایی کنید

  • امیر حسین گفت:

   و راستی من و جنس مخالفم هر دو ۱۴ سالمان هست

  • فرح گفت:

   سلام من دختری 13 ساله هستم و عاشق یه پسر 15 ساله شدم و فعلا باهاش دوستم و مادرم چند بار این موضوع رو فهمیده و دعوام کرده و با این موضوع مخالفه الان من باید چیکار کنم تا راضی بشه من دوست پسر داشته باشم؟

   • اشوان ahvan گفت:

    ببین باید کاری کنی که فکر نکنه که اون پسره یا هر پسری که انتخاب میکنی بد یا ناجوره یعنی همون فکرای +۱۸ را داره تمام خوانواده ها از این میترسن که اینجوری بشه

  • اشوان ahvan گفت:

   کاری کن که فکر کنه دوست است یعنی نزار پسر های دیگه اذیتش کنن و بیشتر کمکش کن تا اینکه اون هم به تو احساسی که داری دتشته باشه من خودم امتحانش کردم ولی دوستا من را نابود کردن من تازه ۱۲ سالمه
   من خواستم اینجوری پیش برم که دوستام نابودم کردن

 • عبدالحسن گفت:

  اگه مثلا در بازی با یه دختر هم سن خودمون ( ۱۵ ساله) دوست بشیم مشکلی داره؟

 • سمیرا گفت:

  پسر۱۳ ساله ی من دوست دختر پیدا کرده .چیکار کنم .منصرفش کنم .راهنمایی کنید لطفا.میترسم تو روحیاتش اثر بزاره.

 • Arash گفت:

  رابطه ی جنسی مشکلی ندارد باید بالاخره پسر و دختر هم رو از ۱۵ سال به بعد آشنایی پیدا کنند با هم باشند و با جنس مخالفشون باشند که متاسفانه این امر بر روی روابط با خانواده مثل پدر و مادر تاثیر بسیار منفی میگذارد یعنی وقتی توی فضای مجازی زیاد وقت میگذرونی خیلی به زندگی واقعی نمیرسی ولی بدونید رابطه ی جنسی لازمه و دختر و پسر باید با هم رابطه ی جنسی داشته باشند

  • امیر گفت:

   الزامی نیست در صورتی که ازدواج کنند متاسفانه الان تو کشور ما یه مشت فاسد هستند که شل میگیرن من سیزده سالمه من در خانواده ای کمی مذهبی بزرگ شدم اما کلاس سوم دبستان با تمام چیزهایی که یک مرد ۱۸ ساله بزور میدونه در مدرسه آشنا شدم و بعد از آن در فامیل میدیدم که پسر خاله و دختر خاله هم با دوست پس.ر یا… چت میکنن با اونا ارتباط دارن وقتی هم راطه شون به هم میخوره میگن شکست عشقی خوردیم بابا برین درستونو بخورین با این مسخره بازی‌ها پخ هم نمیشین😏😒

 • پویا بذرگر زاده گفت:

  اگر سالم باشیم و سن ما 13 باشد و با دختری وارد رابطه شویم عیب نداره

 • حنا گفت:

  توروخدا کمکم کنید مادر من فهمیده که من با پسری دوست شدم و برخورد خیلی خیلی بدی با من داره من بهش پیشنهاد کردم که با مشاور حرف بزنه یا مقاله بخونه برخوردی که داشت این بود که به من گفت خودت مریضی .من که نمیتونم وادارش کنم کاری کنه حداقل بگید من چیکار میتونم بکنم تا این معرکه بخوابه

  • لیلی گفت:

   بگو من عاشقش شدم یهویی شد بگو این رابطه دوستانه بوده و ما باهم فقط بازی میکردیم

   • 😕 گفت:

    منم دقیقیا همین طوری ام . قبلا خیلی باهم بازی میکردیم طوری که وقتی حوصلش سر میرفت زنگ میزد میرفتم پیشش ولی الان (خودم دیگه روم نمیشه برم پیشش ).
    همین ۲۰ دقیقه پیش هم رفته بیرون داشتم با رفیقم بازی میکردم . که یک دفعه خودشون با خانوادشون اومدن (باباش هم برام بوق زد ورد شد. جلوتر خودش و ۲تا خواهرش پیاده شدن و با فاصله یه ۲۰ متر اون طرف تر از من خودش و بقیه شروع کردن به بازی .(منم با مهدی رفیقم داشتیم بازی میکردیم)
    بعد چند دقیقه یکی از بچه هایی که پیش نازی بود اومد بهم گفت نازی میگه (میای بازی)؟ منم به اون گفتم (برو بهش بگو نمیاد)

    جدیدا اصلن روم نمیشه برم پیشش (بعد از اینکه بهش گفتم نمیام اومدم خونمون و اینجا نوشتمش

  • جبار فلافل گفت:

   سلام حنا جان من جبار هستم
   میخوای فلافل بکنم تو کص ننت ؟ نظرش عوض میشها

 • لیلی گفت:

  اولا که ارتباط جنسی اگر سالم باشه مشکل نیست.و درکل با توجه به رسم ها و اعتقادات تو هر کشوری متفاوته و بستگی داره به نظر دختران و پسران و خانواده هاشون در مورد رابطه جنسی .در کل اگر آگاهانه کنترل بشه فکر نکنم مشکلی ایجاد بشه

 • امیرحسین گفت:

  سلام
  در مورد جداسازی دختران و پسران میخواستم بپرسم کشور هایی که این جداسازی رو انجام ندادند آیا مشکل ارتباط جنسی در نوجوانان نداشتند؟

  • لیلی گفت:

   اولا که ارتباط جنسی اگر سالم باشه مشکل نیست.و درکل با توجه به رسم ها و اعتقادات تو هر کشوری متفاوته و بستگی داله به نظر دختران و پسران در مورد رابطه جنسی .در کل اگر آگاهانه کنترل بشه فکر نکنم مشکلی ایجاد بشه

   • yones1825 گفت:

    با سلام هر کسی که تنها هست و بایه پسر می خواد باشه پسر خوب منظورمه که فکر تجاوز اینا نباشه به شماره زیر در واتساپ پیام بده

   • ASHVAN گفت:

    تو دیگه کدام بشری هستی
    Wtf این چیزا دیگه زیادی نیست ؟؟ که میگی

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.