نکات بسیار مهمی که تا آنها را مشخص نکرده ایم نباید سراغ انتخاب همسر برویم

انتخاب-همسر

نکته ای که قبل از مرحله انتخاب همسر اهمیت دارد این است که باید هدفمان را از ازدواج شفاف کنیم و بدانیم برای چه می خواهیم ازدواج کنیم و قرار است با ازدواج چه چیزی را به دست بیاوریم.

موسسه خانواده سلامت بنیان- دکتر علی شیخ الاسلامی؛ قبل از مرحله انتخاب همسر نیاز است اطلاعاتی در مورد خودمان داشته باشیم و برخی مسایل را در مورد خودمان مشخص کنیم. مثلا باید خودمان را بشناسیم، اهداف خودمان را شفاف کنیم، مرزها و حریم های خودمان را بشناسیم و انتظاراتمان را از طرف مقابل مشخص کنیم. بعد از شناخت این موارد می توانیم سراغ انتخاب همسر برویم.

نکاتی که باید قبل از انتخاب همسر در مورد خودمان بدانیم

در مورد شناخت خود باید به نکات زیر توجه داشته باشیم:

  • ویژگی های شخصیتی و صفات رفتاری خود را بشناسیم.
  • نگرش های خودمان را نسبت به مذهب، سیاست، اجتماع و فرهنگ بشناسیم.
  • درباره سبک اقتصادی، سبک ارتباطی، سبک تصمیم گیری، سبک فرهنگی و تمایلات جنسی خود آگاهی داشته باشیم.

طرف مقابل را با خودمان مقایسه کنیم نه با دیگران

وقتی این موارد را در مورد خودمان شناختیم در مرحله بعد که بخواهیم سراغ انتخاب همسر برویم باید این موارد را در او هم شناسایی کنیم و با خودمان مورد مقایسه قرار دهیم. اشتباهی که بسیاری از افراد انجام می دهند این است که خواستگارهایشان یا کسانی که به خواستگاری آنها می روند را با هم مقایسه می کنند در حالی که این کار غلط است و باید آنها را با خودشان و ویژگی های خودشان مقایسه کنند.

همسر 1 - نکات بسیار مهمی که تا آنها را مشخص نکرده ایم نباید سراغ انتخاب همسر برویم

هدفتان از ازدواج را مشخص کنید

نکته دیگری که قبل از مرحله انتخاب همسر اهمیت دارد این است که باید هدفمان را از ازدواج شفاف کنیم و بدانیم برای چه می خواهیم ازدواج کنیم و قرار است با ازدواج چه چیزی را به دست بیاوریم. بعضی از افراد صرفا برای این که عنوان تأهل را به دست بیاورند و از زیر فشارهای خانواده بیرون بیایند ازدواج می کنند. برخی هم با ازدواج به دنبال این هستند که کمبودهای زندگیشان را برطرف کنند یا از تنهایی فرار کنند. همه این موارد کاملا غلط است و در زندگی دچار مشکل می شوند.

وقتی هدفمان از ازدواج را مشخص کنیم می توانیم طرف مقابل را هم بهتر انتخاب کنیم. باید ببینیم اهدافی که ما داریم با هدف همسر آینده مان همسو است یا خیر. اگر اهداف ما در یک راستا نباشد طبیعی است که در مسیر نمی توانیم همدیگر را همراهی کنیم و یک جا باید مسیرمان را از هم جدا کنیم.

در انتخاب همسر مرزها و حریم های خود را زیر پا نگذارید

قبل از این که سراغ انتخاب همسر برویم باید مرزها و حریم های خودمان را بشناسیم تا بتوانیم کسی را انتخاب کنیم که بتواند آن حریم ها را حفظ کند. یکی از مشکلاتی که زن و شوهرها با هم دارند شکستن حریم های یکدیگر است اما اگر حریم های خودمان را بشناسیم کسی را انتخاب می کنیم که به آن حریم ها احترام بگذارد و کمتر دچار مشکل می شویم.

1 - نکات بسیار مهمی که تا آنها را مشخص نکرده ایم نباید سراغ انتخاب همسر برویم

ما باید حریم هایمان را بشناسیم و از آن ها مراقبت کنیم و حریم های خودمان را برای ازدواج زیر پا نگذاریم. برخی از افراد تنها برای این که بتوانند ازدواج کنند حریم های خود را زیر پا می گذارند و فکر می کنند بعد از ازدواج دوباره می توانند حریم های خود را داشته باشند اما این اتفاق نخواهد افتاد.

انتظارات خود را از طرف مقابل تشخیص دهید

قبل از ازدواج باید ببینیم چه انتظاراتی از طرف مقابل داریم تا در مرحله انتخاب همسر تشخیص دهیم طرف مقابل می تواند انتظارات ما را برآورده کند یا خیر. اگر انتظارات خود را نشناسیم و بدون آگاهی نسبت به این مساله سراغ مرحله انتخاب همسر برویم هم در این مرحله و هم پس از ازدواج دچار مشکلات جدی خواهیم شد. پس بهتر است تکلیف خودمان را با این مساله روشن کنیم.

مطالب مرتبط: 

داشتن کدام ویژگی ها نشان می دهد که بهتر است ازدواج نکنیم و مجرد بمانیم؟ 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *