همه چیزهایی که باید درباره به ارگاسم رسیدن زنان بدانید

رابطه جنسی

اکثر مطالعات نشان داده‌اند که بین 7 تا 10 درصد از زنان هرگز یک ارگاسم هم نداشته‌اند و هیچگاه در روابط جنسی خود ارضا شدن را تجربه نکرده‌اند.

موسسه خانواده سلامت بنیان- دکتر علی شیخ الاسلامی، روانشناس و سکس تراپ؛ یکی از اختلالات جنسی مشکلات ارگاسم است. ارگاسم یا اوج لذت جنسی یکی از مهمترین مراحل در چرخه جنسی طبیعی است و اگر دچار مشکل شود، می‌تواند رضایت از رابطه جنسی را مختل کند. وقتی یکی از طرفین در رابطه جنسی ارضا نمی شود یا ارگاسم او مشکل دارد، دچار پریشانی می‌شود که می‌تواند رفتار‌های ناراحت کننده‌ای نیز به همراه داشته باشد.

همچنین مشکلات ارضا شدن در روابط میان فردی نیز تاثیر گذاشته و فرد با همسرش نیز دچار مشکل می‌شود. همچنین اگر مشکل ارگاسم حل نشود به مرور فرد نسبت به رابطه جنسی سرد شده و تمایلش را به رابطه جنسی از دست می‌دهد.

7 تا 10 درصد زنان هیچگاه ارگاسم را تجربه نمی‌کنند

این اختلال هم در مردان و هم در زنان وجود دارد که در این شماره به مشکلات ارگاسم در زنان خواهیم پرداخت. در زنان ناتوانی در دستیابی به ارضای جنسی یا تاخیر ناراحت کننده در دستیابی به ارگاسم می‌تواند وجود داشته باشد. اکثر مطالعات نشان داده‌اند که بین 7 تا 10 درصد از زنان هرگز یک ارگاسم هم نداشته‌اند و هیچگاه در روابط جنسی خود ارضا شدن را تجربه نکرده‌اند.

این امر برای برخی از زنان یک مشکل عمده محسوب شده و در زندگی زناشویی شان مشکلاتی ایجاد می‌کند درحالیکه برای عده‌ای دیگر ممکن است هیچ مشکلی ایجاد نکند. فاکتور‌های فرهنگی نقش مهمی در رضایت از روابط جنسی دارند زیرا توقعات  و انتظارات شخصی زنان برگرفته از مسایل فرهنگی در جامعه است بویژه اعتقادات مذهبی و ارزش‌ها و تجارب شخصی فرد نیز در شکل گیری این انتظارات مهم هستند. اما گاهی اوقات یک زن انتظار ارگاسم دارد و ارگاسم صورت نمی‌گیرد و این مساله بعنوان مشکلی برای او مطرح و نارضایتی از رابطه را به همراه خواهد داشت.

زنان - همه چیزهایی که باید درباره به ارگاسم رسیدن زنان بدانید

در گذشته زنانی که ارگاسم نمی‌شدند بعنوان زنان سرد مزاج شناخته شده و برچسب سرد مزاجی می‌خوردند و بعنوان افرادی که قوای جنسی ضعیف و کمی دارند شناخته می‌شدند، اما مسترز و جانسون با تحقیقات فراوانی که در حوزه مسایل جنسی داشتند این اصطلاح را به خاطر معانی منفی ضمنی که داشت کنار گذاشتند و از اصطلاح اختلال ارگاسمی استفاده کردند. آن‌ها معتقد بودند برچسب سرد مزاجی خود باعث تشدید مشکل می‌شود.

اختلال ارگاسمی در زنان به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم بندی می‌شود. در نوع اولیه زن هیچگاه ارگاسم را تجربه نکرده است و هرگز تجربه اوج لذت جنسی را نداشته است. نوع ثانویه حالتی است که زن ارگاسم را تجربه کرده است ولی در حال حاضر قادر به تکرار این تجربه نمی‌باشد. همچنین اختلال ارگاسمی در زنان می‌تواند عمومی یا فراگیر باشد یعنی زن در هیچ موقعیتی و به هیچ شکلی و در هیچ شرایطی به ارگاسم نمی‌رسد و یا موقعیتی باشد که در این صورت زن در برخی موقعیت‌ها به ارگاسم می‌رسد و در برخی دیگر ارگاسم را تجربه نمی‌کند.

تفاوت زنان در رسیدن به ارگاسم

 کاپلان ارگاسم در زنان را یک پیوستار یا طیف در نظر می‌گیرد که در یک سوی آن زنانی قرار دارند که صرفا با پرداختن به خیالپردازی‌های جنسی، تحریک پستان‌ها یا بوسیدن به ارگاسم می‌رسند. در واقع تحریک مستقیم ناحیه تناسلی را برای تجربه ارگاسم لازم ندارند. بعد از این گروه زنانی قرار دارند که فقط با آمیزش جنسی و بدون تحریک کلیتوریس ارگاسم می‌شوند.

گروه بعدی زنانی هستند که علاوه بر آمیزش جنسی نیاز به تحریک کلیتوریس برای رسیدن به ارگاسم دارند. گروه بعدی زنانی هستند که با شریک جنسی به ارگاسم نمی‌رسند اما در تنهایی و با خودارضایی ارگاسم را تجربه می‌کنند. آخرین گروه نیز زنانی هستند که به هیچ شکل ممکن ارگاسم را تجربه نمی‌کنند. متخصصان بالینی زنانی که در دو گروه آخر این طیف قرار دارند را بعنوان افراد دارای اختلال ارگاسمی در نظر می‌گیرند.

بر اساس راهنمای تشخیصی اختلالات روانپزشکی زنان مبتلا به این اختلال، بعد از مرحله طبیعی برانگیختگی جنسی بطور مستمر یا مکرر در رسیدن به ارگاسم تاخیر دارند یا اصلا به ارگاسم نمی‌رسند. با در نظر داشتن تنوع زیاد در نوع و شدت تحریک که ارگاسم را در زن ایجاد می‌کند، این تشخیص فقط مناسب مواردی است که در آن‌ها قابلیت ارگاسم زن با توجه به سن او، تجربه جنسی، کفایت تحریک جنسی، کمتر از حد معقول باشد.

.jpg - همه چیزهایی که باید درباره به ارگاسم رسیدن زنان بدانید

این اختلال باید موجب پریشانی و مشکل قابل ملاحظه در روابط میان فردی شده باشد. همچنین این اختلال نباید بوسیله اختلال دیگر یا بیماری جسمانی و یا مصرف مواد ایجاد شده باشد. از سوی دیگر، این اختلال می‌تواند دایمی یا اکتسابی، فراگیر یا موقعیتی و ناشی از عوامل روانی یا آمیزه‌ای از عوامل روانی و جسمانی باشد.

عوامل روانی مرتبط با ارگاسم در زنان

عوامل روانی بیشماری با اختلال ارگاسم یا اوج لذت جنسی در زنان مرتبطند. ترس از رابطه جنسی، ترس از حاملگی، ترس از طرد شدن از جانب شریک جنسی، انگاره بدنی نامطلوب در مورد اندام تناسلی، احساس خصومت نسبت به مرد‌ها و احساس گناه در مورد تکانه‌‌های جنسی عمده‌ترین دلایل این اختلال در زنان هستند

انتظارات فرهنگی و محدودیت‌های مربوط به جامعه نیز در این زمینه حایز اهمیت می‌باشند. اضطراب شدید در حین سکس یا ابتلا به اختلال افسردگی اساسی از دیگر دلایل این اختلال در زنان هستند.

در جامعه ما به دلیل نبود آموزش‌های لازم افراد اطلاعات کافی در مورد چگونگی انجام رابطه جنسی ندارند و به همین دلیل بسیاری از مردان توانایی تحریک مناسب را ندارند و لذا اصول صحیح سکس رعایت نمی‌شود و همین باعث می‌شود این اختلال بیشتر نمود یابد.

وقتی زنان نقش لذت بردن را بازی می‌کنند

مشکلی که وجود دارد این است که زنان به دلیل حیا در رابطه جنسی مشکل خود را بیان نمی‌کنند و بعضی از آن‌ها بر خلاف آنکه در رابطه ارضا نمی‌شوند یا مشکلاتی دارند با نمایش بازی کردن بگونه‌ای رفتار می‌کنند که گویا اصلا مشکلی نیست و نهایت لذت را از رابطه جنسی می‌برند. این نقش بازی کردن خود باعث تشدید مشکل عدم ارگاسم می‌شود.

وقتی زنی بر خلاف واقعیت به همسرش پیام می‌دهد که از رابطه کاملا راضی است و نهایت لذت را می‌برد در واقع مرد را گمراه می‌کند. مرد هم که فکر می‌کند روش درستی در سکس دارد همین روش را ادامه می‌دهد و مشکل زن نه تنها حل نمی‌شود که به مرور مشکل وی تشدید می‌شود زیرا به تدریج  به علت عدم رضایت از رابطه جنسی و ایجاد و تقویت این تفکر که در رابطه جنسی فقط مرد است که لذت می‌برد، نسبت به سکس بی رغبت می‌شود و تمایلی به انجام سکس ندارد و این موضوع باعث نارضایتی مرد می‌شود و در روابط میان فردی هر دو مشکلاتی ایجاد می‌کند.

همچنین وقتی زنی از رابطه راضی نیست بهانه‌گیر شده و به شکل دیگری در صدد آزار مرد و یا انتقام بر می‌آید و این مساله مشکلات بیشتری را در روابط زناشویی ایجاد می‌کند.

رابطه سکس و ارتباط عاطفی

مقدمه یک سکس خوب رابطه عاطفی مناسب است و یک سکس خوب می‌تواند مقدمه یک رابطه عاطفی خوب باشد. زمانی که مشکلی در رابطه وجود دارد و زن با نقش بازی کردن این مشکل را پنهان می‌سازد به تدریج رابطه عاطفی نیز خدشه دار می‌شود و این خود تاثیر بدی بر رابطه جنسی مشکل دار خواهد داشت و این چرخه معیوب به مرور طرفین را به سمت جدایی عاطفی و طلاق سوق خواهد داد. لذا توصیه می‌شود اگر مشکلی وجود دارد خیلی صریح و بدون تعارف به شریک جنسی گفته شود و اقدامات مناسب برای حل مشکل بصورت مشترک صورت گیرد.

راه‌های درمان اختلال ارگاسم

برای درمان این مشکل ابتدا باید ارزیابی کاملی از نظر جسمی صورت گیرد تا در صورتیکه مشکلی وجود دارد این مشکل مرتفع شود. گاهی اوقات برانگیختگی پایین، خشکی مخاط مجرا و درد حین رابطه مانع ارگاسم در زن می‌شود. استفاده از ژل‌های لوبریکانت می‌تواند کمک کند تا مشکل درد تا حدود زیادی برطرف شود و زن نیز بتواند به ارگاسم برسد.

گاهی اوقات عفونت وجود دارد و عفونت مانع ارضا می‌شود که با درمان مناسب عفونت برطرف می‌شود. گاهی اوقات ضعف عضلات پوبوکوکسیژئال باعث عدم ارگاسم شده است که در اینصورت ورزش کگل بسیار کمک کننده است و باعث می‌شود تا با تقویت این عضلات مشکل عدم ارگاسم در زن حل شود. این ورزش با انقباض عضلات ناحیه پرینه، ناحیه بین مقعد و آلت تناسلی در زن، صورت می‌گیرد.

women orgasm - همه چیزهایی که باید درباره به ارگاسم رسیدن زنان بدانید

همچنین گاهی مصرف دارو‌ها باعث تاخیر در ارضا یا عدم ارضا می‌شوند که در اینصورت با تغییر دارو‌ها می‌توان کمک کرد تا مشکل ارگاسم فرد حل شود. دارو‌های ضد افسردگی مثل فلوکستین، سرترالین، سیتالوپرام و … از داروهایی هستند که می‌توانند تاخیر در ارگاسم یا عدم ارگاسم بدهند.

حدود 90 درصد علل عدم ارگاسم در زنان علل روانی هستند

باید توجه داشت که حدود 90 درصد علل عدم ارگاسم در زنان علل روانی هستند. گاهی اوقات نداشتن اطلاعات درست باعث چنین مشکلی است لذا در این موارد با آموزش فردی یا آموزش زوجین به ایشان کمک می‌کنیم بر این مشکل غلبه کنند. گاهی اوقات تصورات غلطی نسبت به اندام خود یا کلا مسایل جنسی وجود دارد و نیاز به شناخت درمانی می‌باشد تا افکار نادرست فرد نسبت به خودش یا نسبت به رابطه جنسی اصلاح شود.

در بسیاری از زنان دارای مشکل ارگاسم یک اضطراب یا ترس از رابطه جنسی وجود دارد که همین ترس باعث ممانعت از برانگیختگی جنسی در رابطه و یا در صورت برانگیختگی ممانعت از ارگاسم می‌شود. در چنین مواردی با یک برنامه حساسیت‌زدایی تدریجی به فرد کمک می‌کنیم تا به تدریج بر اضطراب‌هایش غلبه کند و مشکلات را حل کند.

نکاتی که در مورد رضایت از رابطه جنسی در زنان باید مدنظر قرار داد عبارتند از اینکه زنان در رابطه لزوما به ارگاسم نمی‌رسند و رضایت از رابطه جنسی منوط به ارگاسم شدن نیست. همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد بین 7 تا 10 درصد زنان هیچگاه ارگاسم را تجربه نمی‌کنند در حالیکه می‌توانند روابط جنسی رضایت بخشی داشته باشند. برای زنان با هم گفتگو کردن، نوازش شدن، مورد توجه و علاقه بودن بسیار اهمیت دارد و اگر مردی این موارد را رعایت کند زن حتی اگر ارگاسم نشود از رابطه رضایت لازم را خواهد داشت.

انواع ارگاسمی که زنان تجربه می‌کنند

زنان دو نوع ارگاسم را تجربه می‌کنند یکی ارگاسم کلیتورال که با تحریک کلیتوریس اتفاق می‌افتد و بدون دخول نیز امکان وقوع دارد و دیگری ارگاسم واژینال که با تحریک مجرا و با دخول صورت می‌گیرد. برخی زنان از طریق واژینال زودتر ارگاسم می‌شوند و برخی از طریق کلیتوریس. لذا اگر در رابطه جنسی این نکته مدنظر قرار گیرد و تحریک کلیتورال نیز به حد کفایت صورت گیرد احتمال وقوع ارگاسم افزایش می‌یابد. نکته دیگر اینکه زنانی که دفعات رابطه جنسی بیشتری دارند، احتمال بیشتری برای تجربه ارگاسم دارند.

زن و مردی که رابطه عاطفی بهتری دارند و در رابطه جنسی اصول رابطه صحیح شامل بهنگام بودن، دوسویه بودن، پیش نوازش طولانی و دخول با طمانینه را رعایت می‌کنند رضایت بیشتری از رابطه جنسی داشته و ارگاسم را بهتر و بیشتر تجربه می‌کنند.

در احادیث دینی داریم که زن و شوهر باید در هنگام رابطه جنسی لباس حیا را از تن به در کنند و بعد از رابطه مجددا این لباس را به تن کنند. زن و مردی که در رابطه جنسی با هم صمیمی‌تر هستند و احساس راحتی بیشتری دارند و مسایل را راحت‌تر با هم مطرح می‌کنند و برای هم نقش بازی نمی‌کنند، مشکلات کمتری را تجربه خواهند کرد و رضایت بیشتری از رابطه جنسی خویش خواهند داشت. در واقع صمیمیت بیشتر در رابطه سبب کاهش اضطراب در رابطه (که علت اختلال است) می‌شود و کمک به درمان مشکل می‌کند.

در همین زمینه بخوانید:

زنان و مردان چه تفاوت هایی در رفتارهای جنسی دارند؟ 

تاثیر انگاره بدنی در مورد اندام های جنسی در رضایت زنان و مردان از رابطه جنسی

اختلال برانگیختگی جنسی چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

‫3 نظر

  • گلسا گفت:

    از اینکه مطالب خوبی در زمینه جنسی منتشر می کنید تشکر و قدردانی می کنم و امیدوارم با آگاهی رسانی به جامعه کمک کنید مشکلات جنسی که بسیاری از خانواده ها را در معرض اسیب قرار داده اند رفع شوند

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *