می‌خواهید کودک شما هوش اجتماعی بالایی داشته باشد؟ 5 راهکار مناسب

هوش-اجتماعی-کودک

هوش اجتماعی بالا کمک می‌کند افراد نه تنها زندگی شخصی بهتری داشته باشند، بلکه از نظر حرفه‌ای نیز موفق‌تر باشند. پس باید از کودکی روی هوش اجتماعی فرزند خود کار کنید.

 

موسسه خانواده سلامت بنیان – والدینی که می‌خواهند فرزندان موفقی داشته باشند، باید علاوه بر بهره هوشی IQ، به هوش اجتماعی کودک نیز اهمیت دهند. از آنجایی که کودکان امروز با تکنولوژی‌های دیجیتال و اینترنت بزرگ شده‌اند، آموزش این که چگونه از نظر اجتماعی باهوش باشند، به همان اندازه بهره هوشی، اهمیت دارد.

والدین با آموزش مهارت‌های اجتماعی، هوش هیجانی و همدلی به فرزندان خود از سنین پایین، می‌توانند آنها را برای موفقیت در مدرسه، کار و زندگی آماده کنند.

هوش اجتماعی چیست؟

با این توضیحات شاید برای شما این سوال ایجاد شود که وقتی از هوش اجتماعی کودک صحبت می‌کنیم، دقیقا درباره چه چیزی حرف می‌زنیم.

هوش اجتماعی در ابتدایی‌ترین شکل خود، به معنای درک دیگران و تعامل موثر با آنهاست. افرادی که دارای هوش اجتماعی بالایی هستند، این درک را دارند که مردم چگونه فکر و عمل می‌کنند، و چگونه با دیگران برای رسیدن به نتیجه دلخواه خود ارتباط برقرار می‌کنند.

هوش اجتماعی - می‌خواهید کودک شما هوش اجتماعی بالایی داشته باشد؟ 5 راهکار مناسب

هوش اجتماعی در اوایل کودکی شروع به رشد می‌کند، زیرا کودکان یاد می‌گیرند چگونه احساسات دیگران را بشناسند و احساسات خود را بیان کنند. آنها با افزایش سن در خواندن نشانه‌های غیرکلامی مانند زبان بدن و حالات چهره، عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند و همچنین، شروع به تفسیر مقاصد پشت سخنان و اعمال دیگران می‌کنند.

چرا باید به هوش اجتماعی کودک اهمیت بدهیم؟

تعامل موثر با دیگران یک مهارت ضروری در زندگی است که نه تنها در دوران کودکی و نوجوانی برای فرزند شما لازم است، بلکه کمک می‌کند او در بزرگسالی نیز فرد موفقی باشد.

افرادی که هوش اجتماعی بالاتری دارند، بهتر با دیگران ارتباط می‌گیرند و راحت‌تر دوست پیدا می‌کنند. آنها بهتر می‌توانند استرس‌ها و چالش‌های زندگی را مدیریت کنند، در محیط کار، همکاری بهتری با دیگران دارند و حتی می‌توانند تیم‌ها را رهبری کنند. در واقع، کسانی که از نظر اجتماعی هوش بالایی دارند، نه تنها در زندگی شخصی، بلکه در محیط‌های شغلی و حرفه‌ای نیز موفقیت بیشتری کسب می‌کنند.  

اجتماعی - می‌خواهید کودک شما هوش اجتماعی بالایی داشته باشد؟ 5 راهکار مناسب

روش های بالا بردن هوش اجتماعی کودک 

آموزش هوش اجتماعی باید از همان دوران کودکی آغاز شود تا بچه‌ها راحت‌تر بتوانند مهارت‌های اجتماعی کسب کنند. والدین می‌توانند با فراهم کردن محیط مناسب و امن، به افزایش هوش اجتماعی کودک کمک کنند. در ادامه به برخی از روش‌های انجام این کار اشاره شده است.

  1. شرکت در برنامه‌های تابستانی

برنامه‌های تابستانی می‌توانند به کودکان این امکان را بدهند که در مورد هوش اجتماعی و عاطفی بیشتر بیاموزند. کودکان می‌توانند دوست‌یابی، حل تعارضات و ایجاد همدلی را از طریق ورزش‌های گروهی، اردوهای تابستانی و سایر رویدادهای گروهی تمرین کنند. در نتیجه، مهارت‌های اجتماعی آنها افزایش پیدا می‌کند.

  1. دادن فرصت‌های تمرین به کودک

به فرزندان خود فرصت دهید تا مهارت‌های اجتماعی را در موقعیت‌های واقعی تمرین کنند. مثلا آنها را برای شام بیرون ببرید، به آنها اجازه دهید با بچه‌های دیگر بازی کنند و آنها را تشویق کنید که به باشگاه‌ها یا فعالیت‌هایی که شامل کار با دیگران است بپیوندند. این به آنها یاد می‌دهد که چگونه با موقعیت‌های جدید برخورد کنند، با افراد مختلف تعامل داشته باشند و احساسات اطرافیان خود را درک کنند و به طور کلی، هوش اجتماعی بالایی داشته باشند. 

  1. آموزش مهارت‌های اجتماعی

آموزش آداب برخورد با دیگران، به کودک کمک می‌کند تاثیر مثبتی روی همسالان و بزرگترها بگذارد. این آموزش‌ها شامل موارد ضروری مانند معرفی خود هنگام ملاقات با افراد جدید، برقراری تماس چشمی در حین صحبت کردن، استفاده از کلمات مودبانه مانند «لطفا» و «متشکرم» و احترام به احساسات دیگران است.

  1. درک احساسات

برای اینکه کودکان هوش اجتماعی بالایی داشته باشند، باید احساسات خود و دیگران را درک کنند. آموزش دادن به کودکان در مورد احساسات به آنها کمک می‌کند احساسات خود را شناسایی کنند و بهتر بتوانند همان احساسات را در دیگران‌ تشخیص دهند.

  1. پرورش همدلی

همدلی یک مهارت ضروری است که همه کودکان باید آن را بیاموزند تا از نظر اجتماعی به افرادی باهوش تبدیل شوند. آموزش همدلی به کودک به این معناست که به او یاد بدهیم مسائل را از دیدگاه دیگران ببیند، و درک کند که چگونه رفتارهای او بر اطرافیانش تاثیر می‌گذارد.  

برای پرورش همدلی در کودک می‌توانید با او در مورد سناریوهای مختلفی که او باید به احساس یا فکر فرد دیگری فکر کند و رفتار دلسوزانه‌ای داشته باشد، صحبت کنید.

نکته پایانی

به این نکته توجه داشته باشید که تربیت کودکان باهوش از نظر اجتماعی، نیازمند زمان و تلاش است، اما ارزشش را دارد. با آموزش مهارت‌های اجتماعی، هوش هیجانی و همدلی به فرزندان خود از سنین پایین، آنها را برای موفقیت در مراحل بعدی آماده خواهید کرد. این کار کمک می‌کند فرزندان شما تبدیل به افراد مهربانی شوند که می‌توانند با دیگران همدردی کنند و همچنین، موقعیت‌های اجتماعی دشوار را به راحتی پشت سر بگذارند.  

برگرفته از سایت teachinctrl.org

مطالب مرتبط

بهترین زمان برای انجام تست هوش کودکان و استعدادیابی چه زمانی است؟ 

هوش هیجانی چیست و چه کمکی به ما می کند؟ 

6 راهکار طلایی برای بالا بردن هوش هیجانی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *