7 نوع استراحت که اجازه نمی‌دهد دچار فرسودگی شغلی شوید

فرسودگی-شغلی

اگر دچار فرسودگی شغلی شده‌اید، خواب یا مسافرت به شما کمک نمی‌کند. شما باید 7 نوع استراحت مختلف داشته باشید تا از این حالت دور شوید.

 

موسسه خانواده سلامت بنیان – خانم Lina DaSilva که اهل تورنتو است در سال 2019 بیزینس خود را راه‌اندازی کرد، اما پس از یک سال کار طاقت‌فرسا این احساس به او دست داد که دچار فرسودگی شغلی شده است.

او می‌گوید: «فرسودگی شغلی برای من مانند سایه‌ای بود که به‌تدریج و در عین حال به‌طور مداوم در وجود من رخنه کرد. من احساس می‌کردم ماشینی هستم که با باتری کم کار می‌کند. احساس خستگی دائمی، نه فقط از نظر فیزیکی، بلکه از نظر احساسی و ذهنی نیز وجود داشت.»

به همین دلیل، او تصمیم گرفت برای تعطیلات دو هفته به طبیعت پناه ببرد و خود را از تماس‌ها و ایمیل‌های مداوم دور کند. اما وقتی از تعطیلات به خانه برگشت هنوز خسته بود و احساس می‌کرد مسائل اساسی زندگی او حل نشده باقی مانده‌اند.

بهتر است بدانید که آمارهای جهانی شرکت McKinsey & Co نشان می‌دهد به‌طور متوسط از هر 4 کارمند، یک نفر علائم فرسودگی شغلی را تجربه می‌کند.

شغلی1 - 7 نوع استراحت که اجازه نمی‌دهد دچار فرسودگی شغلی شوید

به گفته خانم Megan Rafuse، روان‌درمانگر، فرسودگی شغلی می‌تواند به شکل احساس مزمن افسردگی، ناامیدی، اجتناب، انتقاد، فقدان بهره‌وری و خستگی ذهنی و عاطفی ظاهر شود.

اگر شما هم دچار این مشکل هستید و احساس خستگی دائمی دارید، بهتر است بدانید که راهکارهایی مانند خواب زیاد یا حتی مسافرت رفتن نمی‌تواند حال شما را بهتر کند.

انواع استراحت

استراحت فقط به این موارد محدود نمی‌شود و 7 نوع مختلف استراحت وجود دارد که هر فردی به آنها نیازمند است. انواع استراحت شامل موارد زیر می‌شود:

  1. استراحت جسمی
  2. استراحت ذهنی
  3. استراحت عاطفی
  4. استراحت حسی
  5. استراحت خلاق
  6. استراحت اجتماعی
  7. استراحت معنوی

استراحت فیزیکی

معمولا وقتی حرف خستگی و فرسودگی شغلی به میان می‌آید، بیشتر مردم به استراحت فیزیکی فکر می‌کنند و سراغ کارهایی مثل اطمینان از خواب کافی و انجام ورزش‌های ملایم مانند یوگا و مدیتیشن می‌روند. البته، این نوع از استراحت بسیار تاثیرگذار و عالی است، اما کافی نیست و نمی‌تواند به تنهایی احساس خستگی را از شما دور کند.

استراحت ذهنی

استراحت ذهنی به این معنی است که به خود اجازه می‌دهید از فشار خارج شده و ذهن خود را پاک کنید.

برای این که این نوع استراحت را تجربه کنید، لازم است نگرانی‌های خود را روی کاغذ بنویسید و بعد هم کاغذها را پاره کنید. این کار باعث می‌شود ذهن شما از نگرانی‌ها و استراحت‌هایی که در آن انباشته شده، تخلیه شود.

استراحت حسی

این نوع از استراحت بیشتر به آنچه مصرف می‌کنید و آنچه در اطراف شما می‌گذرد مربوط می‌‌شود. برای استراحت حسی لازم است محرک‌های حسی که می‌توانند ذهن شما را خسته و شلوغ کنند، را کاهش دهید. مثلا برای این کار بهتر است هنگام شب محرک‌های حسی مانند تلویزیون، کامپیوتر و مهمتر از همه موبایل را کنار بگذارید و به احساسات خود استراحت بدهید.

.jpg - 7 نوع استراحت که اجازه نمی‌دهد دچار فرسودگی شغلی شوید

استراحت خلاقانه

وقتی چیز ارزشمندی خلق می‌کنید که به شغل یا سایر وظایف شما ربطی ندارد، اما حس خوبی به شما می‌دهد، می‌تواند نوعی استراحت خلاقانه باشد. کارهایی مانند خیاطی کردن، شعر نوشتن، رسیدگی به گل و گیاه و از این قبیل، نوعی استراحت خلاقانه محسوب می‌شوند.

استراحت عاطفی

استراحت عاطفی یکی از مهمترین انواع استراحت است که مردم اغلب آن را فراموش می‌کنند.

شما باید به روابط با افرادی که بیشترین وقت خود را با آنها می‌گذارید فکر کنید و سعی کنید کسانی را در دایره ارتباط خود نگه دارید که باعث می‌شوند از نظر عاطفی احساس بهتری داشته باشید. این نوع استراحت عاطفی باعث می‌شود فرسودگی شغلی، کمتر شما را آزار دهد.

استراحت معنوی

استراحت معنوی به ما کمک می‌کند فراتر از دنیای فیزیکی و ذهنی برویم و با دنیای دیگری در ارتباط باشیم.

فرقی نمی‌کند شما مذهبی باشید، یا مدیتیشن انجام دهید یا سراغ جنبه‌های دیگر مربوط به معنویت بروید، استراحت معنوی به شما کمک می‌کند به چیزی خارج از خودتان متصل شوید.

به طور کلی، درک انواع مختلف استراحت کمک می‌کند، قبل از این که خستگی‌های شما به فرسودگی شغلی تبدیل شود از استرس عبور کنید و سلامت خود را در اولویت قرار دهید.

برگرفته از سایت theglobeandmail.com

مطالب مرتبط

تاثیرات شگفت آور طبیعت درمانی در بهبود بیماری های روحی و روانی 

7 روش ساده که می تواند سگ سیاه افسردگی را از شما دور کند 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *