6 علامت سقط جنین که همه زنان باردار باید آنها را بشناسند

سقط-جنین

بسیاری از زنانی که سقط جنین می‌کنند دچار علایمی می‌شوند که لازم است از قبل، این علایم را بشناسند.

 

موسسه خانواده سلامت بنیان – حمل یک موجود زنده در بدن، اصلا کار کوچکی نیست و به همین دلیل، بسیاری از زنان باردار، نگران سقط جنین هستند. طبق اعلام کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان ACOG، سقط جنین در حدود 10 درصد از بارداری‌های شناخته‌شده، رخ می‌دهد.

در اینجا به 6 علامت سقط جنین اشاره می‌کنیم که اگر در هنگام بارداری، آنها را مشاهده کردید، لازم است حتما با پزشک خود مشورت کنید.

  1. خونریزی بسیار شدید

یکی از علایم سقط جنین خونریزی است، اما این مساله بستگی به نوع خونریزی شما دارد. مثلا لکه‌بینی ممکن است کاملا طبیعی باشد.

خانم Kecia Gaither، پزشک متخصص زنان و زایمان می‌گوید: «هنگامی که تخمک بارور شده در رحم فرو می‌رود یا لانه‌گزینی می‌کند، ممکن است مقداری لکه‌بینی مشاهده شود. همچنین، شما می‌توانید خونریزی را در پشت جفت در حال رشد تجربه کنید. با این حال، خون قرمز روشن و خونریزی شدید، زنگ خطر را به صدا درمی‌آورد».

  1. مشاهده لکه‌های خونی و بافتی بسیار بزرگ

در حالی که ممکن است مقداری خونریزی و لکه‌بینی در دوران بارداری طبیعی باشد، اگر لخته شدن خون را از هر نوعی مشاهده کردید، باید با متخصص زنان تماس بگیرید. برخی از لخته‌ها حتی می‌توانند به بزرگی یک لیمو باشند.

گاهی هم ممکن است از واژن شما، یک بافت بزرگ به رنگ صورتی روشن، خارج شود. این مساله هم می‌تواند یکی از علایم سقط جنین باشد.

  1. دردها و گرفتگی‌هایی مانند PMS

بسیاری از زنان، چند روز قبل از قاعدگی، برخی از علایم PMS مانند دردها و گرفتگی عضلات را تجربه می‌کنند، زیرا در این دوران، رحم شروع به بزرگ شدن می‌کند.

به گفته خانم دکتر Gaither، پزشک متخصص زنان و زایمان، گرفتگی و درد عضلات، ناشی از انقباض رحم است که تلاش می‌کند حاملگی را دفع کند.

البته، خونریزی و گرفتگی عضلات ممکن است نشانه‌ای از سایر مشکلات بارداری مانند حاملگی خارج از رحم نیز باشد. بنابراین، اگر در دوران بارداری، این مشکلات را مشاهده کردید، حتما توسط پزشک خود معاینه شوید.

  1. کمردرد

برخی از زنانی که جنین خود را سقط می‌کنند، دچار کمردرد می‌شوند. این دردها از خفیف تا شدید می‌تواند متغیر باشد.

  1. پیدا نشدن ضربان قلب

گاهی اوقات، سقط جنین می‌تواند هیچ نشانه خاصی نداشته باشد. با این حال، وقتی پزشک شما را معاینه می‌کند، نمی‌تواند ضربان قلب جنین را پیدا کند. ممکن است به همین سادگی، دیگر باردار نباشید.

در برخی از موارد نیز، زنان می‌توانند “بارداری غیرقابل تحمل” یا “سقط جنین فراموش‌شده” داشته باشند. این حالت، زمانی اتفاق می‌افتد که بارداری پیشرفت نمی‌کند، به‌ویژه در سه‌ماهه اول.

دکتر Gaither می‌گوید: «در این شرایط، ممکن است متوجه شوید علایمی مانند حالت تهوع و غیره که قبلا احساس می‌کردید، ناپدید شده‌اند. البته، گاهی هم ممکن است سقط جنین کرده باشید، اما علائم بارداری تا زمانی که سطح هورمون کاهش نیابد از بین نرود».

  1. حاملگی شیمیایی

حاملگی شیمیایی یک سقط جنین بسیار زودرس است که معمولا قبل از هفته پنجم بارداری اتفاق می‌افتد. هنگامی که حاملگی شیمیایی رخ می‌دهد، جنین تشکیل می‌شود اما در اوایل بارداری، رشد خود را متوقف می‌کند. بسیاری از کسانی که حاملگی شیمیایی را تجربه می‌کنند، ممکن است ندانند که سقط کرده‌اند یا حتی باردار بوده‌اند.

طبق اعلام انجمن بارداری آمریکا، حاملگی‌های شیمیایی ممکن است 50 تا 75 درصد از تمام سقط جنین‌ها را تشکیل دهند.

نکته پایانی 

به خاطر داشته باشید که وجود برخی از علایم سقط جنین، ضرورتا به این معنا نیست که مشکلی وجود دارد و‌ جنین خود را از دست داده‌اید. اگر برخی از علایم سقط جنین را مشاهده کردید و نگران شدید، حتما با پزشک خود تماس بگیرید تا به شما بگوید که آیا نیاز به معاینه دارید یا خیر.

برگرفته از womenshealthmag.com

 

مطالب مرتبط

7 کار ممنوعه ای که در دوران بارداری نباید انجام دهید 

کتاب بارداری سلامت بنیان 

قبل از بارداری این کارها را نکنید اگر فرزندتان را دوست دارید 

اما و اگرهای سکس در دوران بارداری 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *