آیا دیدن تصاویر جنسی باعث تحریک یا عدم تحریک جنسی افراد می‌شود؟

رابطه-جنسی

غیر از مقوله ژنتیک که ایجادکننده میل جنسی است، سبک فرهنگی، تربیتی و آموزش‌هایی که فرد می‌بیند نیز بر میل جنسی و تحریک او تاثیرگذارند.

موسسه خانواده سلامت بنیان- دکتر علی شیخ‌الاسلامی، سکس‌تراپیست؛ اخیرا آقای مطهری نماینده سابق مجلس در کلاب هاوس صحبت‌هایی جنجالی داشتند. مهمترین گزاره‌های این صحبت‌ها که به مسائل مربوط به سکس ارتباط داشت به شرح زیر بود:

 • اگر کسی کنار دریا تحریک نمی‌شود بیمار است
 • خدا خواسته ما تحریک شویم؛ مرد باید تحریک شود
 • اینکه جوان ما با دیدن دست یک خانم تحریک می‌شود، خوب است.
 • الان در اروپا مشکل دارند با این مسئله و تحریک نمی‌شوند.
 • مردهای اروپایی تحریک نمی‌شوند و زن‌های آنها رو می‌آورند به مردهای آفریقایی!

اینکه آقای مطهری برخلاف سایر سیاستمداران، عقاید و باورهای خود را بدون بزک کردن و به دور از ریا و پنهان‌کاری بیان می‌کند از دید من اقدامی پسندیده است  و با نقد آن می‌توان کمک کرد برخی از این دیدگاه‌های اشتباه اصلاح شود. راجع به صحبت‌های اخیر ایشان انتقاداتی دارم که لازم می‌دانم بیان کنم.

نگاه آقای مطهری به مقوله غریزه جنسی، نگاهی جنسیت‌زده و غیرعلمی است

آقای مطهری متاسفانه نگاهی جنسیت‌زده و غیر علمی به مقوله سکس و غریزه جنسی دارند و صحبت‌های ایشان در مقوله حجاب و سکس، نشان از این نگاه نادرست و به زعم من غیر انسانی دارد که متاسفانه سال‌هاست در کشور ما وجود دارد و ذهن بسیاری از افراد را درگیر خود ساخته است.

به نظر می‌رسد آقای مطهری، خود قربانی سیستمی است که در آن آموزش علمی و درست مسائل جنسی تابوست و جایگاهی ندارد.

صرف دیدن تصاویر جنسی باعث تحریک نمی‌شود  

تا قبل از بلوغ نگاه یک کودک به بسیاری از پدیده‌هایی که از دید بزرگسالان جنسی است، نگاهی ساده و غیرجنسی است. بعد از بلوغ که تحت تاثیر ژنتیک در هر فرد متفاوت با دیگری است پدیده‌ای به نام میل جنسی در فرد شکل می‌گیرد که حتی در افراد نابینای مادرزاد هم وجود دارد و ارتباطی با دیدن صحنه‌های تحریک‌کننده ندارد بلکه وجود این میل باعث می‌شود نگاه به بسیاری از پدیده‌ها، جنسی گردد. لذا حرف‌هایی از این دست که دیدن تصاویر زنان لخت یا ماهواره باعث بلوغ زودرس می‌شود نیز کاملا غیر علمی و مردود است.

دیدن زیاد تصاویر محرک جنسی هم باعث عدم تحریک مرد یا ضعف او در تحریک نمی‌شود بلکه به‌طور معمول کسانی که میل جنسی بالاتری دارند گرایش به دیدن تصاویر تحریک‌کننده بیشتری دارند تا پاسخی به میل خویش بدهند. این موضوع زن و مرد هم ندارد. در واقع، دیدن تصاویر تحریک‌کننده یا جستجوی چنین محرک‌هایی پیامد میل جنسی است.  

سبک فرهنگی و تربیتی بر میل جنسی و تحریک تاثیرگذار است

نکته دیگر اینکه غیر از مقوله ژنتیک که ایجادکننده بلوغ جنسی و میل جنسی است، سبک فرهنگی، تربیتی و آموزش‌هایی که فرد می‌بیند نیز بر میل جنسی و تحریک او تاثیرگذارند. اگر آموزش‌های صحیح و مناسب به افراد داده شود و آنها اجازه یابند پاسخ درست و مناسبی به میل خویش دهند و نگاه انسانی نسبت به افراد به‌جای نگاه جنسیت‌زده، ترویج شود قطعا بسیاری از رذالت‌های اخلاقی در حوزه مسائل مربوط به سکس از جامعه دور خواهد شد و جامعه از این نظر سالم خواهد بود.

جای خالی آموزش‌های رسمی و علمی در حوزه مسائل مربوط به سکس

در علم روانشناسی ما پدیده‌ای داریم به نام «اصل تقدم» که بیان می‌دارد اولین اطلاعات راجع به هر موضوعی در ذهن از قدرت بیشتری برخوردار بوده و به راحتی تغییر نمی‌کند.

به همین دلیل، وقتی در جامعه‌ای آموزش‌های غیررسمی غلط در مقوله مسائل جنسی با استفاده از فیلم‌های غیر واقعی و پر عارضه‌ای مثل پورن، جایگزین آموزش‌های رسمی و درست می‌شود طبیعی است که آثار و پیامدهای آن اثر بسیار زیادی در فرآیند رفتارهای جنسی افراد خواهد داشت و حتی آموزش‌های درست بعدی نیز نمی‌تواند تاثیر مخرب آموزش‌های قبلی را به‌طور کامل از بین ببرد.

به نظر من بجای شماتت آقای مطهری بابت این بیانات اشتباه، باید از ایشان و سایر مسئولین و دست‌اندرکاران خواست تا فرآیند آموزش‌های رسمی در مقوله مسائل جنسی را تسهیل کنند تا جلوی بسیاری از ناهنجاری‌ها در این حوزه گرفته شود. قطعا ممانعت یا چشم‌پوشی از آموزش‌های رسمی و درست در این حوزه نه تنها کمکی به رفع مشکلات نمی‌کند بلکه خود به مرور به مشکلاتی بزرگ ختم می‌گردد که هیچ راهکار حکومتی برای آن وجود نخواهد داشت و می‌تواند سلامت جامعه را نیز به خطر بیندازد.

‫2 نظر

 • محمد گفت:

  مساله اینجاست که آقای مطهری دیگه سمتی نداره تا بتونه آموزش‌ها رو تسهیل کنه

  • سلام
   سپاسگزارم از توضیحات علمی و مبتنی بر شواهد جناب آقای دکتر شیخ الاسلامی
   مشکل اینجا است که طیف فکری جناب آقای مطهری تا بجای عقاید شخصی به یافته های علمی و تخصصی اعتقاد نداشته باشند، وقتی پست و میزی هم در اختیار دارند، فقط چوب لای چرخ کارهای مثبت می گذارند!

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *