روانشناسی

ازدواج سپید

متنی که پیش رو دارید توسط آقای دکتر علی شیخ الاسلامی ، مدیر عامل مؤسسه خانواده سلامت بنیان ، در ارتباط با رواج ازدواج سپید ، دلایل و عوارض شیوع آن به رشته تحریر درآمده است:
رواج ازدواج سفید در ایران، دلایل و عوارض شیوع این موضوع به کشورهای دیگر باز می‌گردد. با بررسی‌های انجام شده در آمریکا و اروپا دیده می‌شود که علی‌رغم آزادی در روابط جنسی موضوع ازدواج سفید یا هم باشی گسترش پیدا کرده است.
در سال ۱۹۷۰ حدود ۵۰۰ هزار ازدواج سفید وجود داشت در حالی که آمار در سال ۱۹۹۸ به حدود چهار میلیون زوج رسید که به شکل غیر رسمی با یکدیگر زندگی می‌کنند.

ازدواج سفید در آمریکا، راهکاری برای دور زدن قوانین سختگیرانه
علت رواج این نوع ازدواج در آمریکا سختگیری‌های مربوط به طلاق و مسائل قانونی مربوط به آن بود به این دلیل که در این کشور با طلاق باید نصف اموال بین زوج تقسیم می‌شد و دیگر این‌که قوانین سختگیرانه‌ای برای طلاق وجود داشت و اجازه طلاق به راحتی به این افراد داده نمی‌شد.

ازدوج سفید‌ ازدواجی عاشقانه‌ نیست
ازدواج سفید به دلیل گذر یک جامعه از سنت به مدرنیته رخ می‌دهد، علت این موضوع بیشتر تعهد نداشتن است؛ باید بدانیم که در مثلث عشق یک ضلع تعهد، یک ضلع اشتیاق و یک ضلع آن صمیمیت است کسانی که وارد این نوع رابطه می‌شوند تعهدی به طرف مقابل ندارند پس این نوع ازدواج‌ نمی‌تواند ازدواج‌ عاشقانه‌ای باشد به این دلیل که همیشه این نگرانی درباره طرفین رابطه وجود دارد که ممکن است طرف مقابل رابطه را ترک کند.
در این نوع ارتباط در ابتدا افراد یک هیجان زودگذر و احساس صرف نسبت به یکدیگر دارند و به محض کوچکترین سختی طرفین به راحتی می‌توانند از یکدیگر جدا شود و یکدیگر را رها کنند؛ در صورتی که در عشق تعهد وجود دارد این‌که فرد حاضر است به دلیل عشقی که به طرف مقابل دارد خود را به سختی بیاندازد.

هم باشی به دنبال فرار از تعهد شکل می‌گیرد
یکی از دلایلی که افراد سراغ ازدواج سفید می‌روند به این دلیل است که تعهدی نسبت به یکدیگر نداشته باشند، معمولا افراد برای فرار از تعهد قانونی حاضر به ازدواج قانونی نیستند وگرنه در صورت تعهد داشتن دیگر تفاوتی میان این نوع ازدواج با ازدواج شرعی و قانونی وجود ندارد.
جامعه ایران در حال گذار است و از سنتی به سمت مدرنیته در حال حرکت است؛ در جامعه سنتی ایران نقش زن و مرد کاملا شفاف بود و نقش خاص خود را داشتند اما امروزه نقش‌ها در حال تغییر است و فقط مردان نان آور خانه نیستند.
در این شرایط برابر خواهی گسترش پیدا کرده است پس وقتی برابرخواهی ایجاد شود عده‌ای برای فرار از قوانین به ازدواج سفید روی می‌آورند.

سختگیری‌های خانواده‌های ایرانی عاملی برای ازدواج غیرمتعهدانه
میزان انتظارات دلیل دیگر ایجاد ازدواج سفید است ، خانواده‌های دختر و پسر حاضر نیستند شرایط یکدیگر را بپذیرند و در این مورد چون برای دو نفر راهی وجود ندارد که از طریق روال سنتی در درون خانواده به هم برسند پس به ازدواج سفید یا با هم باشی روی می‌آورند.
موضوع دیگر انتظاراتی است که دخترها در موضوع ازدواج دارند؛ تا زمانی که با پسر رابطه دوستانه دارند هیچ انتظاری از پسر وجود ندارد و در این حد که نیاز عاطفی دختر پاسخ داده شود مشکلی وجود نخواهد داشت اما به محض این‌که موضوع ازدواج مطرح می‌شود انتظارات بسیار زیادی از پسر به عنوان نان‌آور خانواده شکل می‌گیرد.
باید بر روی انتظارات جامعه کار کنیم و دختران انتظارات خود را تعدیل کنند،در این حالت ازدواج آسان شکل می‌گیرد و در این حالت نیازی به هم باشی نیست به این دلیل که هدف از ازدواج سفید نیز همان ازدواج است، این‌که دو نفر از یکدیگر آرامش دریافت کنند و تنها تفاوت موجود این است که در ازدواج تعهد اخلاقی و قانونی بیشتری وجود دارد که در هم باشی این تعهد وجود ندارد.

زنان ایرانی قربانی ازدواج سفید
وقتی دو نفر بدون تعهد قانونی در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند به هر دلیلی که رابطه به اتمام برسد خانم در این شرایط هیچ حق و حقوقی ندارد و نمی‌تواند مطالبه حق و حقوق کند.
در جامعه ما وقتی دختری بدون هر گونه حمایت قانونی و رسمی همسر مردی شود در صورت خیانت مرد، وی هیچ گونه پناهی برای حمایت شدن ندارد و و در صورت شکست، زن متضرر خواهد شد.

تمایل بیشتر مردان به ازدواج سفید
در ازدواج سفید مرد از حق و حقوق قانونی که باید بپردازد فرار می‌کند و نفع خود را از این موضوع می‌برد، هرچند از نظر روانی نیز شکستی را تجربه می‌کند و عوارض و پیامدهایی را برای وی به همراه دارد اما به دلیل هزینه‌های کمتر مالی و قانونی مردان تمایل بیشتری دارند که در زندگی چنین سبکی را در پیش بگیرند.
در کشورهای اروپایی قوانینی را برای این نوع ازدواج در نظر می‌گیرند تا به نوعی این ازدواج را به رسمیت بشناسند یعنی به این شکل که اگر زوجین سال‌ها با هم زندگی کردند در هنگام جدایی بتوانند حق و حقوقی را مطالبه کنند تا به این شکل راه بی‌تعهدی بسته شود.

اثرات سودمند ازدواج دایم در مقایسه با هم باشی
بالارفتن سن ازدواج در رواج بیشترهم باشی در ایران مزید بر علت است . وقتی شرایط ازدواج سخت باشد و امکانات مناسب برای ازدواج وجود نداشته باشد افراد به این شیوه ازدواج روی می‌آورند که پس از آن نیز دیگر تمایلی به ازدواج ندارند به این دلیل که چیزی را که از ازدواج می‌خواهند به دست آورده‌اند اما غافل از این موضوع هستند که ازدواج رسمی و قانونی در دراز مدت ثمرات قابل توجهی دارد که این‌گونه ازدواج‌ها با خود به همراه ندارد.

مسئله اصلی که باعث جذب افراد به ازدواج سفید می‌شود اشتباه محاسباتی در فایده و ضرر این موضوع است، در تحقیقی در کشور آمریکا پنج شیوه تفاوت ازدواج رسمی را با روابط جنسی آزاد بررسی شد کسانی که ازدواج قانونی و دایم دارند طول عمر بیشتری در مقایسه با باقی گروه‌ها دارند، کسانی که به طور رسمی ازدواج کرده‌اند سبک زندگی سالم‌تر و روابط جنسی رضایت‌مندانه‌تری دارند و دارای توان اقتصادی و مالی بیشتری نیز هستند.

فرزندان در ازدواج دایمی شخصیت سالم‌تری دارند
خانواده‌های با حضور والدین فرزندان از لحاظ شخصیتی سالم‌تر و پخته‌تر از باقی افراد هستند.

فرزندان حاصل از هم باشی معضلی برای جامعه خواهند بود
اگر ازدواج سفید به داشتن فرزندی منجر شود آن فرزند دارای حقوق قانونی نیست و عملا این مسئله برای جامعه معضل است، در این حالت مشخص نیست که چه آینده‌ای برای کودکان حاصل از ازدواج سفید وجود خواهد داشت و مراجع قانونی باید فکری برای حل این مسئله کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا