روانشناسی

۱۰ راهکار برای جلوگیری از خیانت در روابط زناشویی

تهیه و تنظیم: مرضیه قهرمانی

خیانت در روابط زناشویی یک پدیده است که احتمال وقوع دارد. اما چرا؟ در پاسخ به شما چندین روش خیانت و سپس چگونگی برخورد با آنها را آموزش می‌دهیم. اما در ابتدا کمی از آمار و ارقام می‌گوییم. میزان طلاق در ایالات متحده در ازدواج اول حدود ۵۰ درصد  است و اگر ازدواج های دوم و سوم را نیز در نظر بگیریم این رقم بالاتر هم می‌رود. الزاما خیانت در تمامی این موارد طلاق مشترک نیست ولی این دو با هم مرتبط هستند. خیانت گاهی دلیلی برای طلاق است و در دیگر مواقع نشانه‌ای از یک رابطه تضعیف شده است. در یک بررسی مشخص شد که نیمی از همسران به همسر خود خیانت می‌کنند. اگر دیگر انواع روابط تعهدی را در نظر بگیریم، این درصد افزایش نیز می‌یابد.

۱- توافق داشته باشید

دکتر استن تاتکین، نویسنده کتاب خلق شده برای عشق، درباره اهمیت توافق صریح و روشن می‌نویسد. او می‌گوید «هر آنچه که فرض می‌شود الزاما وجود ندارد». توافقات باید شفاف بوده و باید این موضوعات را در برگیرنده این موضوعات باشد که چگونه با پیشرفت‌های دیگران برخورد کنیم، چه اطلاعاتی به اشتراک گذاشته می‌شوند (جذابیت برای دیگران)، و اینکه تا چه‌حد سریع به یکدیگر درباره تجربیات عاشقانه خود می‌گویید. از آن‌جایی که در ابتدا همسران ممکن است اتفاق نظر نداشته باشند، باید درباره هر آنچه که خیانت محسوب می‌شود با یکدیگر  گفتگو کنند. ممکن است یکی از همسران بیرون رفتن با همکار جنس مخالف خود و صرف شام با وی را عادی بداند ولی برای طرف مقابل این قبیل رفتارها جزئی از خطوط قرمز باشند. همسران می‌تواند عقاید بسیار متفاوتی درباره آنچه رابطه احساسی است داشته باشند و این نظرات درباره خیانت هم می‌تواند متفاوت باشد.

۲- ستاره باشید

بهترین دفاع در برابر خیانت، داشتن یک رابطه عالی است. وقتی که نیازهای احساسی و جسمانی ما به بهترین وجه برآورده شوند، تمایلی به جستجوی آنها در مکان‌های دیگر نداریم. برآورده‌سازی نیازها و خواسته‌های همسر و نیازهای خود را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که نواحی ضعف را مرتفع ساخته و درباره آنچه برای احساس رضایت و شادمانی نیاز دارید، صادقانه رفتار کنید.

۳- به کارهای خود توجه ویژه داشته باشید

کارهایی که به رشد هم خود و هم همسرتان کمک می‌کند را با هم انجام دهید. همگی ما با افزایش سن، تغییر می‌کنیم. پس کنترل رابطه برای طولانی مدت کافی نخواهد بود. بنابراین چگونه می‌خواهید با نظرات، تفکرات، عقاید و تمایلات رو به تغییر همسران خود روبرو شوید؟ با هم کتاب بخوانید، در سمینارهای شرکت کنید و یا یک برنامه آموزش روابط زناشویی آنلاین مناسب پیدا کنید تا رابطه خود را رو به پیشرفت و بهبودی قرار دهید چون به این ترتیب مداوما در حال شناخت بهتر یکدیگر خواهید بود.

۴- همسر خود را درک کنید

ساده به نظر می‌رسد. ولی اصلا ساده نیست. همسر شما انواع تفکرات مخفی و احساسات پنهان را در خود دارد که از آنها نه با شما و نه با هیچ‌کس دیگری صحبت نمی‌کند. آنقدر باید ایمن باشید که بتوانید کاملا به این افکار و احساسات نفوذ کنید. اما چگونه؟ صداقت را با محبت و بدون هیچ قضاوتی تبلیغ و ترویج کنید. مواردی را درباره همسر خود پیدا کنید که کسی درباره آنها چیزی نمی‌داند. از این اطلاعات برای هر روز «نزدیک شدن» در تجربیات او در روابط‌، در محل کار و با خود او استفاده کنید. چیزهایی را سعی کنید بدانید که حتی مادر و نزدیکترین دوستان او هم نمی‌دانند. این اطلاعات شما را آنقدر ارزشمند می‌سازد که شاید تعداد اندکی بتوانند با شما برابری کنند.

۵- حسادت نکنید، بهتر عمل کنید

اگر ظنین شده‌اید که توجه همسر شما به جای دیگری معطوف شده است، اگر عصبانی شوید و از او خرده بگیرید، این توجه عمیق تر خواهد شد. حسادت حسی طبیعی است، اما تلاش کنید تا توجه همسرتان را بیشتر به استعدادها و توانایی‌های خود جلب کنید. به همسرتان چیزی بیشتر از یک دلیل برای دوست داشتن و ارزش گذاشتن به خود بدهید. ناراحت بودن از آنها شاید کمی آنها را به صورت مقطعی بترساند و محتاط‌تر شوند ولی یک راهبرد طولانی مدت نبوده و گاهی حتی در کوتاه مدت نیز کارایی ندارد. شما نمی‌توانید همسر خود را با شادمانی و حس اعتماد با استفاده از تهدید و ترس در کنار خود حفظ کنید. تنها دلایل مثبت برای باهم بودن مانند چسب عمل می‌کند که شما را از ورود فرد دیگر در صحنه محافظت خواهند کرد.

۶- از مشاوره‌های دوره‌ای استفاده کنید

اکنون در قرن بیست و یکم به سر می‌بریم. تابوی ملاقات با مشاور همسران سال هاست که از بین رفته است. یک مشاور خوب و توانا پیدا کرده و با آنها برای بهره‌برداری از حمایت‌های «مثبت و فعالانه» در روابط خود دیدار و ملاقات داشته باشید. به تعویق انداختن این امر اغلب برای کاملا موثر بودن این مشاوره‌ها دیر خواهد بود. همگی ما در برخورد با دیگران دچار نقاط کوری هستیم. بعضی از این نقاط کور از سابقه خانوادگی ما نشات می‌گیرند، مانند کارهایی که والدین ما در روابط خود با دیگران انجام داده‌اند و یا مهمتر کارهایی که آنها در این روابط انجام نداده‌اند. نقشه رابطه ایمن و سلامت ما اغلب به خوبی همان چیزی است که برای بار اول آن را دیده و تجربه کرده‌ایم. چندین جلسه مشاوره می‌تواند در تدوین نقشه‌ای جامع‌تر از چگونگی حفظ رابطه با همسر خود و تقسیم شادمانه تر زندگی با یکدیگر کمک رسان باشد.

۷- حضور خود را اثبات کنید

شما باید کسی باشید که همسر شما به او مراجعه می‌کند. اگر نیازهای عاطفی، جسمانی و معنوی را به خوبی برآورده نسازید، همسر شما به دنبال آنها نزد دیگران خواهد رفت. و البته باید این کار را انجام دهد. به عبارت دیگر، همگی ما به دنبال تامین نیازهای خود هستیم و اگر همسر ما نتواند آنها را برآورده سازد، دیگران را جایگزین خواهیم کرد. این دیگران گاهی پایه‌ای برای آغاز یک رابطه عاشقانه یا پیوند عاطفی می‌شوند که جایگزین همسر ما شده و یا انرژی را از این رابطه که نیاز به رشد دارد، می‌گیرد. فرض کنید که یک به عنوان یک همسر، مانند شخصی هستید که می‌خواهید هر روز برای کاری پذیرفته شوید. چرا باید همسرتان شما را نگه دارد و اخراجتان نکند؟ چه کاری انجام می‌دهید که دیگران نمی‌توانند به راحتی آن را به جای شما انجام دهند؟ آن قدر باید خوب باشید که کسی نتواند با شما برابری کند. این مهمترین رازی است که از جدایی‌ها و به پایان رسیدن رابطه‌ها جلوگیری می‌کند و بسیار بیشتر از ترس و احساس گناه کارایی دارد.

۸- چرا نباید خیانت کنیم؟

چرا باید صادق و وفادار بمانیم؟ باید دلایل عالی و محکمی برای متعهد ماندن وجود داشته باشد. این دلایل چه چیزهایی هستند؟ در کل، بخش شهوت جسمانی مغز با غریبه ها، عجیب بودن و تک بودن فعال می‌شود و این بخش از مغز روی تمایل به  دیگران در کنار همسر واقعی فرد اثر می‌گذارد. به فواید تعهد فکر کنید: یک همسر که بهتر از هر کس دیگر شما را می‌شناسد؛ کسی که با وی خاطرات و گذشته زندگی خود را سهیم می‌شوید؛ کسی که می‌توانید روی آن تکیه کنید؛ کسی که زمانی که زیبایی، جوانی، سلامتی و توانایی‌های شما از بین رفت،  همچنان می‌خواهد با شما باشد و زندگی‌اش را با شما به اشتراک بگذارد؛ کسی که با او پیر می‌شوید. تمامی همسران باید دلایل تعهد را به خود گوشزد کنند تا بخش حیوانی مغز بدون کنترل عمل نکند.

۹- فرصت‌ها را محدود سازید

خیانت و داشتن روابط نامشروع مسئله‌ای است که در اصل با قدرت و رضایت ما از روابط فعلی‌مان ارتباط دارد، پس بهتر است پیش از سرزنش شرایط و افراد به آن نگاهی بیاندازیم. اما در جایگاه دوم، فرصت یک مقصر مساعدت‌کننده است. خیانت و داشتن روابط نامشروع معلول یک فرصت هستند. سفر با یک همکار، تا دیر وقت در مهمانی‌ها بودن بدون حضور همسر، گذراندن زمان‌های تنهایی بسیار، مصرف زیاد مشروبات الکلی، یا داشتن فعالیت‌ها و روابط اجتماعی فراوان مستقل می‌توانند ایجادکننده این فرصت‌ها باشند. پس چه باید کرد؟ توچه ویژه به این گونه موقعیت‌ها داشته باشید. سعی کنید کارها را با یکدیگر انجام دهید تا دیگران فرصت پیدا نکنند. در طول روز با هم در ارتباط باشید، و اگر یکی از شما تا دیروقت بیرون منزل است، به او پیامک بزنید. در طول سفر از همسر خود خبر بگیرید و بسته‌های عاشقانه همراه او بفرستید تا در طول سفر احساس ارتباط و اتصال با شما داشته باشد. اگر کسی یا کسانی تماس‌های زیاد با همسر شما پیدا کرده‌اند، از او بخواهید تا برای رابطه میان خودتان زمان و انرژی بیشتری صرف کند.

۱۰- به فراتر از استانداردها فکر کنید

مکرر و گشاده درباره مسائل جنسی، شادی‌ها و تمایلات خود صحبت کنید. سرگرمی‌های جدید را با هم امتحان کنید تا همه چیز را شاد و هیجان‌انگیز حفظ کنید. با هم بخندید و کشتی بگیرید. به یک کلاس غیرمعمول بروید. برنامه‌های جدید تلویزیونی را انتخاب کنید که تا به حال با هم آنها را تماشا نکرده‌اید. از دوستان خود درباره تجربیات سفر و مکان‌های محلی بپرسید که انها از آن لذت برده‌اند. از موقعیت‌ها و چیزهای جدید در اتاق خوابتان استفاده کنید. چیزهایی را امتحان کنید که کمی برایتان شرم‌آور هستند ولی همچنان در حیطه راحتی شما قرار می‌گیرند. فعالیت‌های هیجان‌انگیز جدید را علی‌الخصوص در حیطه نزدیکی‌های جسمی و احساسی تجربه کنید که به هیجانات و تقویت پیوند شما کمک می کنند.

بهترین محافظ در برابر خیانت و روابط نامشروع این است که اطمینان حاصل کنید که رابطه شما بسیار با حرمت از آن است که کسی وارد آن شود. هر روز جذاب بودن برای همسر خود بسیار کارآمدتر از ترس، احساس گناه یا تهدید برای حفظ تعهد به رابطه شما خواهد بود. تازه و جدید نگه داشتن همه چیز در دوستی و زندگی عاشقانه شما به طور فزاینده‌ای مغز فرد را به سمت حفظ توجه در رابطه اصلی‌اش با شما ترغیب می‌کند. و اگر به این امر ظنین هستید که همسر شما دنبال رابطه‌ای عاشقانه در جای دیگر است، به جای آنکه به سرزنش و تهدید بپردازید، در این بازی وارد شوید. گاهی لحظات مورد علاقه در دیگر افراد و تجربیات به شما ایده می‌دهند که در کدام نقطه باید موتورهای جت خود را به عنوان یک همسر روشن کنید. برای ارتقا و بهبود روابط خود باید ثابت قدم باشید. تمرکز خود را روی قوی‌تر ساختن خود قرار دهید و خیلی نگران دیگران و جهان خارج نباشید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن