روانشناسی

پرده بکارت (ها یمن)

مطلب زیر در مورد پرده بکارت می باشد که توسط خانم زهرا کابلی کارشناس مامایی و کارشناس رسمی قوه قضاییه و عضو هیات مدیره موسسه خانواده سلامت بنیان نوشته شده است:
در مدخل واژن وابتدای مجرای تناسلی زنانه ،پرده ی لطیف مخاطی دولایه وجود دارد که پس از پاره شدن به صورت زوائدی نامنظم در سوراخ واژن دیده می شود.
هایمن معمولا به صورت چینی عروقی و نازک از غشای مخاطی است که از لحاظ شکل وضخامت انواع مختلفی دارد.این پرده دارای یک سوراخ مرکزی ست که اشکال گوناگونی داردکه عبارتند از:
۱)پرده بدون منفذ که دختران تا هنگام بلوغ متوجه وضع خود نمی شوند ولی بعد از بلوغ به علت تجمع خون قاعدگی در واژن ودرد ناشی از ان به پزشک مراجعه می کنند.
۲)پرده بکارت مثلثی
۳)پرده بکارت حلقوی
۴)پرده بکارت هلالی
۵)پرده بکارت غربالی و………..
وحتی عدم وجود پرده بکارت به صورت طبیعی .
ازاله ی بکارت
ساییدگی ،خراشیدگی و پارگی پرده بکارت را که توام با تورم وخونمردگی و جاری شدن خون است ازاله ی بکارت می نامند.
باید توجه داشت که خونریزی شرط ازاله ی بکارت نیست وهمچنین عدم خونریزی در هنگام دخول به معنای ازاله ی بکارت در گذشته نیست .
پارگی پرده بکارت یا از بین رفتن ان از نظر علمی نقص عضو محسوب نمیگردد ولی در قوانین مجازات در همه کشورها ازاله بکارت ،در موارد جنسی که موجب شکایت گردد، مجازات سنگینی دارد. جریمه ی ازاله بکارت در موارد غیر جنسی، مانند تصادفات یا حوادث نیز در قوانین مجازات اسلامی پیش بینی شده است.
تعیین ارش البکاره
با توجه به موازین شرعی و قانونی ارش البکاره برابر یک مهر المثل است که در تمام موارد با نظر کارشناس تعیین می گردد.
اگر میزان مهرالمثل بیش از دیه ی کامل زن باشد،بیشتر از یک دیه ی کامل تعلق نمیگیرد ومحاسبه نخواهد شد.
تفاوت ارش و دیه
دیه مالی است که در قبال صدمه وارد به جسم وجان انسان باید از طرف عامل و مسبب صدمه به اسیب دیده پرداخت گردد ونوع ومقدار ان برای هر یک از اندام های بدن معین است وشارع ان را تعیین نموده است.
در حالیکه مقدار ارش را شارع تعیین نکرده وقاضی مکلف است حسب مورد راسا با جلب نظر کارشناس مقدار ان را تعیین نماید.
دیه بر حسب گاو و گوسفند وشتر و درهم و دینار تعیین میگردد در حالیکه ارش بر اساس پول رایج مملکت مشخص می گردد.
قاضی اختیاری در کم وزیاد کردن دیه ندارد ولی میزان ارش را می تواند با نظر کارشناس و بعضی موارد که فانون اجازه می دهد راسا تعیین نماید.
البته تفاوتهای دیگری نیز وجود دارد که از موضوع بحث خارج است.

دکتر شیخ

دکتر علی شیخ الاسلامی پزشک عمومی فارغ التحصیل دانشگاه تهران و دکترای روانشناسی دارند. ایشان بعنوان مشاور خانواده و ازدواج و درمانگر مشکلات و اختلالات جنسی از سال 1386 فعالیت دارند. سایت www.doctorsheikh.com سایت شخصی ایشان می باشد که در آن به آموزش مسایل جنسی و پاسخ به سوالات جنسی می پردازند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا