خانه » کارگروه ها » ازدواج و خانواده » صفر تا صد انتخاب همسر در طرح همسرگزینی موسسه خانواده سلامت بنیان
همسرگزینی

صفر تا صد انتخاب همسر در طرح همسرگزینی موسسه خانواده سلامت بنیان

زهرا رضی، کارشناس طرح همسرگزینی موسسه خانواده سلامت بنیان گفت: ملاقات در محل موسسه بیشتر به این دلیل است که امنیت خاطری برای خانم‌ها ایجاد می‌کند که مطمئن می‌شوند اینجا موسسه معتبری است و هیچ‌گونه امکان سوءاستفاده‌ای از آنها وجود نخواهد داشت چون فردی که در اینجا ثبت‌نام کرده هویت مشخصی دارد.

موسسه خانواده سلامت بنیان در حوزه های مرتبط با خانواده به ارایه خدماتی مانند خدمات مشاوره و روانشناسی می پردازد. یکی دیگر از فعالیت های این موسسه طرح همسرگزینی است که در راستای هدف شکل گیری ازدواج آگاهانه و استحکام خانواده ها انجام می شود. به همین منظور با زهرا رضی، کارشناس طرح همسرگزینی این موسسه گفتگو کردیم.

او در رابطه با ویژگی‌های طرح همسرگزینی گفت: موسسه ما جزو موسسه‌هایی است که مجوز رسمی فعالیت دارد و در این حوزه به‌صورت علمی کار می‌کند. عده‌ای به‌عنوان واسطه‌ها یا معرف‌های ازدواج هستند که تجربیاتی در این حوزه دارند اما به‌صورت علمی کار نمی‌کنند به‌طوری که شناخت کاملی از دو طرف ندارند و شناخت آنها بسیار کلی است این در حالی است که موسسه ما به‌صورت علمی فعالیت دارد و علاوه بر آن، کارشناسان و مشاوران ما در این حوزه صاحب تجربه هستند.

فرایند اجرای طرح همسرگزینی

او با اشاره به فرایند انجام این طرح بیان داشت: فرایند اجرای طرح به‌ این صورت است که ابتدا ثبت‌نام اولیه‌ای از افراد داریم که در آن بیوگرافی شخصی از خود فرد و خانواده او گرفته می‌شود. همچنین، یک تست شخصیت داریم که ویژگی‌های شخصیتی هر فرد را مشخص می‌کند. بعد از جلسه ثبت‌نام، با افراد تماس می‌گیریم تا برای جلسه مشاوره در موسسه حضور پیدا کنند. در این جلسه صحت مواردی مانند هویت فردی، مدرک تحصیلی یا وضعیت شغلی که در فرم‌ها به آنها اشاره شده بررسی می‌شود. همچنین، در مورد وضعیت اعتقادی افراد سوالاتی می‌پرسیم تا ببینیم آیا مواردی که در فرم‌ها قید شده صحت دارد یا خیر.

کارشناس طرح همسرگزینی افزود: در این جلسه ویژگی‌های شخصیتی مراجع مشخص می‌شود و اگر مشاور حس کند که این فرد ممکن است مشکل روانشناختی داشته باشد تست‌های تکمیلی از او گرفته می‌شود. اگر مشکلی وجود داشته باشد بررسی‌های بیشتر انجام خواهد شد اما اگر مشکلی نباشد و ببینیم موردی مناسب ایشان از نظر شخصیتی، تحصیلی، خانوادگی و فرهنگی وجود دارد آنها را به هم معرفی می‌کنیم. اگر هم در حال حاضر مورد مناسبی نداشته باشیم پرونده ایشان در موسسه فعال است و به‌عنوان عضو موسسه شناخته می‌شوند و اگر در ثبت‌نام‌های آتی موارد مناسبی وجود داشته باشد به آنها معرفی خواهد شد.

امکان سوءاستفاده از خانم‌ها وجود ندارد

رضی خاطرنشان کرد: بعد از این که افراد به هم معرفی شدند برای آنها جلسات ملاقات در موسسه تنظیم می‌کنیم. ملاقات در محل موسسه بیشتر به این دلیل است که امنیت خاطری برای خانم‌ها ایجاد می‌کند که مطمئن می‌شوند اینجا موسسه معتبری است و هیچ‌گونه امکان سوءاستفاده‌ای از آنها وجود نخواهد داشت چون فردی که در اینجا ثبت‌نام کرده هویت مشخصی دارد.

او در ادامه گفت: افراد می‌توانند در موسسه به‌صورت رو در رو با یکدیگر صحبت کنند. البته، تماس افراد با هم تنها از طریق کارشناسان موسسه است و حتی اگر در جلسه اول هم به نتیجه برسند باز هم پیگیری از طریق موسسه خواهد تا ببینیم در صورت مثبت یا منفی بودن جواب، دلایل آن چیست. اگر مشکل خاصی وجود داشته باشد سعی می‌کنیم آن مشکل را برطرف کنیم تا این روند ادامه پیدا کند. چون در بسیاری از مواقع مشکلی که مطرح می‌شود چندان مهم نیست و شاید معیارهای سخت پسندانه افراد باشد که مشکل را ایجاد کرده است.

کارشناس طرح همسرگزینی اظهار داشت: بعد از پیگیری اگر مشکل برطرف شد جلسه دوم را برای آنها تنظیم می‌کنیم که این جلسه هم در موسسه برگزار می‌شود و صحبت‌های تکمیلی را انجام می‌دهند. اگر نیاز به شناخت بیشتری وجود داشته باشد باز هم جلسات را ادامه می‌دهیم. مدت زمان جلسات ۴۵ دقیقه تا یک ساعت است اما اگر افراد وقت بیشتری بخواهند این وقت در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

رضی افزود: اگر در جلسه دوم هم  مشکلی وجود نداشت و دو طرف یکدیگر را پسندیدند به آنها پیشنهاد می‌دهیم که یک جلسه بیرون از موسسه ملاقات کنند تا در محیط بیرونی ارزیابی دقیق‌تری از یکدیگر داشته باشند. اگر در جلسه سوم هم به نتیجه برسند یک جلسه مشاوره پیش از ازدواج برای آنها خواهیم داشت که در این جلسه بررسی‌ها موشکافانه‌تر خواهد بود و اگر در آن جلسه هم مشکلی نباشد این روند به خانواده‌ها انتقال پیدا می‌کند و آنها هم ارزیابی‌های لازم را انجام می‌دهند. ما هم گام به گام روندی که در خانواده‌ها طی می‌شود را پیگیری می‌کنیم تا به مشکلی برنخورند.

بعد از ازدواج هم همراه خانواده‌ها خواهیم بود

او بیان داشت: بعد از ازدواج هم اگر مشکلی وجود داشته باشد زوجین در جلسات مشاوره حضور پیدا می‌کنند. در واقع، روند کار موسسه به این صورت است که سعی می‌کنیم ازدواج‌ها را پیگیری کنیم. یعنی با افراد تماس می‌گیریم تا اگر در زندگی آنها مشکلی وجود داشت آن را حل کنیم تا ازدواج شکل گرفته، پایدار بماند.

هزینه طرح همسرگزینی

کارشناس طرح همسرگزینی با اشاره به هزینه شرکت در این طرح گفت: هزینه ثبت‌نام، انجام تست و مشاوره اولیه ۲۰۰ هزار تومان است. برای هر یک از جلسات ملاقات حضوری  نیز افراد مبلغ ۵ هزار تومان پرداخت می‌کنند. مزیت موسسه ما از نظر هزینه‌ای نسبت به موسسه‌های دیگری که در این حوزه کار می‌کنند این است که ما محدودیت زمانی نداریم. یعنی افراد تا زمانی که به ازدواج موفق برسند همان هزینه اولیه را پرداخت خواهند کرد. این در حالی است که موسسه‌های دیگر این هزینه را هر دو ماه یک‌بار تمدید می‌کنند.

رضی افزود: مزیت دیگر موسسه ما این است که در معرفی افراد محدودیت نداریم. برخی از موسسه‌ها می‌گویند با هزینه‌ای که شما پرداخت کردید فقط دو یا پنج مورد به شما معرفی می‌کنیم و پس از این موارد اگر بخواهید مورد دیگری به شما معرفی شود باید هزینه را تمدید کنید اما در موسسه ما این محدودیت وجود ندارد و تا زمانی که ازدواج موفق شکل بگیرد هزینه همان هزینه اولیه خواهد بود.

او اظهار داشت: روند دیگری هم داریم که مشخصات کلی افراد مثل سن، شرایط شغلی، شرایط تحصیلی و ویژگی‌های ظاهری یعنی قد و وزن را در قالب کد در کانال تلگرامی ازدواج سلامت بنیان به آدرس @salamatbonyanezdevaj قرار می‌دهیم که افراد همدیگر را انتخاب می‌کنند و به ما اطلاع می‌دهند و ما پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهیم.

جلسات معارفه ازدواج

کارشناس طرح همسرگزینی در پایان گفت: جلسات معارفه هم در موسسه داریم به این صورت که افراد در این جلسات حضور پیدا می‌کنند و همدیگر را می‌بینند و صحبت‌های کارشناسی در مورد ازدواج و انتخاب همسر مطرح می‌شود. اگر در این جلسات مواردی مورد نظر آنها باشد به ما انتقال می‌دهند و ما زمینه ملاقات آنها را فراهم می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.