معرفی فیلم و کتاب

سیانور؛ داستان تلخ انحراف حرکتی انقلابی

photo 2016 02 20 09 49 49 300x180 - سیانور؛ داستان تلخ انحراف حرکتی انقلابی
سیانور ساخته اقای شعیبی به روایت یک حرکت انقلابی در دوران پهلوی می پردازد. داستانی امنیتی اطلاعاتی با چاشنی عشق و عاشقی که به خوبی پیش می رود. این فیلم روایت جوانانی انقلابی است که درمسیر مبارزه مسلحانه با حکومت پهلوی به انحراف کشیده می شوند و درگیر اختلافات داخلی و تسویه حسابهای درون گروهی می شوند.
کارگردان داستان را به خوبی پیش می برد بگونه ای که مخاطب را جذب داستان می کند. روند معماگونه اتفاقات به خوبی طراحی شده است. ماجرای عاشقانه افسر پلیس با یکی از چریکهای انقلابی نیز بخوبی در درون داستان جای گرفته است و گره گشایی آخر داستان نیز که ساواک را طراح این انحراف و اختلاف درون گروهی معرفی می کند به جذابیت داستان می افزاید. بازی خوب بازیگران و خلق فضای مناسب در دوران قبل از انقلاب نیز کمک می کند تا فیلم به دل مخاطب بنشیند. صحنه آرایی چنین فیلمهایی که در بستر تاریخی گذشته روایت می شوند به دلیل تغییرات شگرف جامعه بسیار سخت است ولی کارگردان به خوبی از پس آن بر می آید.
اما داستان شاید به خوبی به کالبد شکافی جریان گروههای سیاسی انقلابی می پردازد. گروهک مجاهدین خلق هدف اصلی فیلم است که با استعانت از مذهب شروع کرد ولی با انحراف به سمت مارکسیست ساختاری انحرافی به نام مارکسیست اسلامی خلق کرد و بسیاری از جوانان را جذب خود نمود. سطحی بودن تفکرات و تکیه بر هیجانات سطحی افراد، در کنار ساختار تشکیلاتی پیچیده و منسجم باعث شد این گروهک مسیر انحرافی را شروع نماید. هنگامی که این گروهک با استعانت از مذهب کار خود را شروع کرد بسیاری از جوانان مومن و انقلابی جذب ان شدند که بعدها به دلیل انحراف ان از چارچوبهای مذهبی از آن بریدند. انسجام تشکیلاتی باعث می شد بسیاری از افراد در سیر این انحراف باقی بمانند و جرات جدا شدن نداشته باشند. برخوردهای خشن این سازمان با اعضای بریده یا جدا شده نیز باعث ماندگاری برخی از اعضا می شد.
نداشتن رهبری قدرتمند فکری یکی دیگر از ضعفهای این گروهک بود که اسیب پذیری آنرا بیشتر و زمینه انحراف انرا فراهم کرد بگونه ای که بعدها این سازمان که ادعای پیگیری خواسته های خلق را داشت دست به ترور شخصیتهای مردمی و مورد اعتماد مردم زد و یا در جنگ ایران و عراق بعنوان بازوی رژیم بعثی عمل کرده و در جنگ علیه هموطنان خود مشارکت جست.
داشتن هدف والا و شاخصهای درست برای سنجش حرکت در مسیر رسیدن به این هدف والا باعث به نتیجه رسیدن یک جنبش انقلابی است. ضمن اینکه موقعیت شناسی و داشتن مطالعه گسترده و تفکر عمیق از دیگر ویژگیهای لازم برای موفقیت است.
این فیلم بخوبی این انحرافات را به تصویر می کشد و نقش ساواک در به انحراف کشیدن آنرا هویدا می کند. در مجموع فیلم موفق است و بخوبی و طی یک داستان جذاب جریانات انقلابی و سیر انحراف آنها را کالبد شکافی می کند.
دکتر علی شیخ الاسلامی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا