ازدواج و خانواده

راهکارهایی برای کنار گذاشتن خود ارضایی

شکست در ترک خود ارضایی نشانه ضعف اعتماد به نفس و یا بی ارادگی نیست و فرد نباید به سرزنش و ملامت خود بپردازد بلکه باید تلاش کند تا بتواند موفق شود. اما بهترین راه اینست که فرد به دنبال شرایطی باشد که بتواند با یک ازدواج مناسب برای همیشه خود ارضایی را کنار بگذارد.

به گزارش موسسه خانواده سلامت بنیان، عمل خود ارضایی زمانی انجام می شود که شهوت فرد تحریک گردد. هر راهی که منجر به تحریک شهوت گردد وقتی فرد شرایط دفع شهوت به طور صحیح را نداشته باشد می تواند منجر به خود ارضایی شود. لذا کسی که می خواهد خود ارضایی را کنار بگذارد اولین کاری که باید انجام دهد جلوگیری از تحریک شهوت است.

جلوگیری از تحریک شهوت

دیدن فیلم ها و تصاویر محرک، شرکت در جمع های دوستانه و پارتی های مختلط، صحبت کردن در مورد مسایل جنسی و حتی فکر کردن به مسایل جنسی و رابطه جنسی یا جنس مخالف می تواند منجر به تحریک شهوت شود.  مصرف برخی مواد غذایی نیز به تحریک شهوت  منجر می گردد مثلا مصرف فلفل یا پیاز یا ادویه جات یا بادام زمینی میل جنسی را افزایش می دهند و مصرف مرکبات و خیار و کاهو میل جنسی را کاهش می دهد.

فکرتان را درگیر موضوعات دیگر کنید

دومین راه درگیر کردن فکر به مسایل دیگر است. انجام کارهای مختلف مثل ورزش، کارهای علمی و مطالعاتی، مشغول شدن به کار، مسافرت و تفریحات سالم باعث می شود فرصت کمتری برای فکر کردن به مسایل جنسی باشد و خود ارضایی کمتر انجام شود.

تنها نمانید

سومین راه پرهیز از تنهایی است. باید تلاش کرد تا اوقات تنهایی به حداقل ممکن تقلیل یابد. فرد عمل خود ارضایی را در زمان های تنهایی انجام می دهد و هر چه این موقعیت ها کمتر شود فرد کمتر به این عمل می پردازد.

موقعیت های که خود ارضایی می کردید را ترک کنید

چهارمین راه کمتر قرار گرفتن در موقعیت ها و مکان هایی است که خود ارضایی در آنها انجام شده است. مثلا فردی که در حمام این کار را انجام می دهد برنامه ریزی خود را به گونه ای تغییر دهد که مدت زمان ماندن وی در حمام کاهش یابد و فرصت خود ارضایی کمتر شود. یا کسی که در اتاق خود این عمل را انجام می دهد کمتر در اتاق شخصی خویش بماند تا کمتر به خود ارضایی فکر کند. یا اگر فردی در زمان های خاصی این کار را انجام می دهد سعی کند در آن زمان ها در موقعیتی قرار گیرد که امکان خود ارضایی را نداشته باشد. همچنین، افراد مذهبی می توانند با روزه گرفتن یا درگیری بیشتر به عبادات تلاش کنند از خود ارضایی اجتناب کنند.

خود را سرزنش نکنید

نکته دیگری که باید به آن توجه نمود این است که شکست در ترک خود ارضایی نشانه ضعف اعتماد به نفس و یا بی ارادگی نیست و فرد نباید به سرزنش و ملامت خود بپردازد بلکه باید تلاش کند تا بتواند موفق شود. اما بهترین راه اینست که فرد به دنبال شرایطی باشد که بتواند با یک ازدواج مناسب برای همیشه خود ارضایی را کنار بگذارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن