روانشناسیکودک و نوجوان

حل مشکل ADD(کمبود توجه) و ADHD(بیش فعالی)به وسیله نوروفیدبک

همانطور که قبلا گفنه بودیم
مشکلِ کمبودِ توجه و تمرکز ( ADD و ADHD ) به دو دلیل در بچه ها پیدا می شود
✔️ یک :
سیستمِ عصبی یا مغز آسیب دیده باشد که این آسیبِ سیستمِ عصبی یا مغز معمولاً می تواند نتیجه 5 اتفاق باشد که عبارتند از :
1 . زمینه ارثی
2 . بچه هایی که تولدِ بدی داشته اند .
3 . بچه هایی که گوش درد هایِ عفونی داشته اند که این گوش دردها تکرار می شده است .
4 . بچه هایی که بیش از یک روز تبِ 40 درجه داشته اند .
5 . بچه هایی که ضربه مغزی شده اند حتی اگر این ضربه فقط ناشی از افتادن از تختخواب باشدو به خاطرِ آن ضربه مغز آسیب دیده باشد .

✔️ دو :
مسائلِ روانی باعثِ این مشکل شده است مواردی مثلِ
اضطراب
افسردگی
احساسِ گناه
احساسِ شرم و خجالت
می توانند موجبِ پراکندگی و کمبودِ توجه و تمرکز در بچه ها بشود .

✔️ اما برای یک شخصِ بزرگسال یک احتمالِ سومی هم وجود دارد و آن این است که آن شخص به پراکندگیِ ذهن عادت کرده است .

بنابراین تکلیف مشخص است درست مثل وقتی که من متوجه می شوم خوب نمی بینم یا خوب نمی شنوم و احتیاج است که روی چشم یا گوشم یک آزمایشِ دقیق انجام شود و بعد از اینکه نتیجه آزمایش مشخص شد به دنبال درمان می روم در زمینه کمبودِ توجه و تمرکز همامروزه کاملاً می دانیم که راه هایِ ما برای اداره یا کنترل و یا معالجه چه هست .

دو راه برای درمان کمبودِ توجه و تمرکز ( ADD و ADHD ) وجود دارد
✔️ یک :
اینکه دارو تجویز شود فقط اشکال کار دارو در مورد کمبود توجه و تمرکز این است که معالجه صورت نمی گیرد و با داروها فقط این مشکل کنترل می شود درست مثل وقتی که چشمِ شما ضعیف است وعینک استفاده می کنید در نتیجه همه جا را خوب می بینید اما به محضِ اینکه عینک را برمی دارید دو مرتبه به حالِ قبلی بر می گردید

از طرفِ دیگر داروها در مسیرِ رشدِ بچه هایعنی بینِ 6 تا 22 سالگی یک مسائلی را به وجود می آورند و تأثیرات جنبی منفی دارند در نتیجه داروها در رابطه با مسئله کمبود توجه و تمرکز از یک طرف معالجه نمی کنند و از طرف دیگر روی بچه ها تأثیرات منفی خواهند داشت.

✔️ دوم :
راهِ دوم نوروفیدبک ( Neurofeedback ) است که حداقل در شهرهای بزرگ مراکزی که این کار را انجام می دهند فراوان وجود دارد . نوروفیدبک ( Neurofeedback ) در حقیقت نوعی بیوفیدبک ( Biofeedback ) است که در 40 تا 70 ، 60 جلسه از طریق یک مقدار بازی های کامپیوتری یا تماشای فیلم یا هر چیزی که برای این کار تنظیم شده است می توانند آن مهارتِ لازم برای تغییر در کمبودِ توجه و تمرکز یا بیش فعالیتی یا هر دو رادر فرد به وجود بیاورند . روشِ نوروفیدبک ( Neurofeedback ) به دو دلیلنسبت به دارودرمانی ارجحیت دارد اول اینکه در این روش معالجه صورت می گیرد چون یک مهارتی است که به سیستم عصبی و مغز می دهد و دوم اینکه این روش هیچ تأثیرِ جنبی و جانبی و بد و منفی ندارد .

درمان نوروفیدبک و بیش فعالی

نوروفیدبک در واقع نوعی یادگیری است، و مغز یاد میگیرد که چطور به تنظیم خود پرداخته و نقائص عملکردی خود را برطرف کند. مانند هر درمانی کامل کردن دورۀ درمان با نوروفیدبک بسیار مهم است .

در حقیقت مغز مهارت جدیدی به دست آورده است. البته برای داشتن یک درمان کامل، علاوه بر رعایت ترتیب جلسات و کامل کردن آنها، همکاری خانواده و عمل به کلیه دستورات و راهنماییهای درمانگر ضروری است.
در نوروفیدبک به مغز آموزش خود تنظیمی داده میشود، لذا هیچگونه عوارض و خطری به دنبال ندارد.

میدانیم که نتیجه مناسب گرفتن از درمان به شرایط گوناگونی بستگی دارد از آن جمله میتوان به نوع و شدت بیماری، زمان اقدام به درمان، میزان همکاری فرد و خانوادۀ او با تیم درمانی، رعایت تمام نکات مربوط به درمان صحیح از جانب فرد و درمانگر و …. اشاره کرد.

کسی که دچار کمبود توجه و یا بیش فعالی است امواجِ مغزی در سمت چپ مغزش به اندازه کافی نیست یعنی فعالیتِ بیوشیمیایی لازم را ندارد
با استفاده از روش نوروفیدبک که یک نوع بازی کامپیوتری است کمک میکنند فرد به تدریج امواج مغزی خود را بالا ببرد و از آن طریق تغییرات بیوشیمیایی لازم را به وجود می آورند.
در این روش علاوه بر این که مشکلِ ADD وADHD حل میشود بلکه معالجه خواهد شد اما زمانیکه از داروها برای رفع این مشکلات استفاده میکنیم فقط بیماری را کنترل میکنیم نه معالجه.
کمبودِ توجه و تمرکز ( ADD و ADHD ) ممکن استدر نهایت منجر به افسردگی شود پس باید موضوع را جدی گرفت به این دلیل که با گذشتِ زمانآسیبی که به بچه از نظرِ اعتماد به نفس و حرمت نفس می خورد بسیار سخت و سنگین است و خیلی از اوقات جبران آن مشکل است .

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن