معرفی فیلم و کتاب

تحلیلی بر فیلم دوران عاشقی

متن زیر نقد فیلم دوران عاشقی ساخته علیرضا رئیسیان است که به قلم خانم محبوبه حبیبی پور کارشناس ارشد روانشناسی نگارش شده است.
فیلم دوران عاشقی ساخته علیرضا رئیسیان روایت تلخ خیانت و روابط فرازناشویی است. لیلا حاتمی در نقش وکیل ، پرونده های زنان قربانی این روابط را بعهده میگیرد و سعی میکند از حقوقشان دفاع کند زنان و دخترانی که بدلایل گوناگون مثل نیاز مالی ، تنهایی و عاشق شدن ناشی از خانواده نابسامان، وابستگی به مردهایی که در مسیر هوسرانی ، متاهل بودنشان را پنهان میکنند…و مهمتر از همه قربانیانی که باردار شده اند و حالا مرد آرزوهای کاذبشان حاضر نیست حضانت و سرپرستی بچه و حتی مادر را بپذیرد. تا اینکه پرونده ای ناشی از شکایت دختری باردار به دستش میرسد که مرد متاهلی با او قانونی عقد موقت کرده و حالا باردار شده و چون مرد معتقد است قبل از آشنایی وازکتومی کرده ، پس جنین متعلق به او نیست و معشوقه اش به او خیانت کرده همانطور که او به همسرش خیانت کرده و سعی میکند با فرافکنی خود را خلاص کند! خانم وکیل که تا کنون مدافع زنان قربانی بوده ، پس از این که از خیانت همسرش آگاه می شود ، به زن قربانی دیگری که برای گرفتن نفقه بخاطر فقر به او مراجعه کرده ، با تعرض از علت ورود آن زن به زندگی یک زوج سوال میکند!
شهاب حسینی بعنوان همسر لیلا حاتمی از موضوع مطلع میشود و سعی می کند برای همسرش توضیح دهد که وقتی لیلا حاتمی برای بررسی پرونده موکلش او را تنها گذاشته او به چنین خطایی رو آورده. دقیقا نیاز مردهای شرقی را که حضور فیزیکی زن در منزل برایشان مهمتر از حضور عاطفی است نشان میدهد. چون کاملا کارگردان نشان میدهد که تمام مسئولیت های زندگی بر دوش زن خانه است. لیلا حاتمی وکیل و حلال مشکلات دیگران در حل مشکل خود می ماند! و حالا در این بین اتفاقاتی هم که چاشنی فیلم است می افتد. آنچه مهم است اینکه لیلا حاتمی همسرش را خطاکار خطاب میکند و وقتی شهاب حسینی می فهمد که همسرش مدتهاست از خیانت وی آگاه است ولی بیان نمی کند ودر واقع از اصل مهم تغافل و تدبیر در روابط زناشویی استفاده کرده و فقط با زبان بدن اعتراض میکند ،و خطای مرد زندگیش را با بردن زیر ذره بین درشتنمایی نمی کند، سعی در جبران دارد . البته در فیلم سعی شده خانواده لیلا حاتمی بیانگر یک خانواده سالم با سلامت روان به تصویر کشیده شود تا رفتار و واکنش ثمره این زندگی یعنی لیلا حاتمی خیلی عجیب بنظر نیاید. لیلا حاتمی با پدرش مشورت میکند و شهاب حسینی کنج عزلت و خلوت را برمی گزیند. همان تفاوت همیشگی زن و مرد!
داستان فیلم با روش گریز و اجتباب معشوقه شهاب حسینی ، همان روشی که مادر آن دختر در سن جوانی با همسرش پیشه کرده، و با کلوز آپ چهره و بستن چشمهای لیلا حاتمی که نشانه آرامش است پایان می یابد. روایت فیلم و ظرافت و مهارت کارگردان بخوبی مخاطب را بدنبال خود کشیده و تحت تاثیر قرار می دهد.
با سپاس از هنرمندان خوب کشورمان.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن