روانشناسی

با این ۶ دشمن اصلی که استرس را به جانمان می اندازند آشنا شوید

حتما برای شما هم این سوال پیش آمده که این استرس مرموز که خیلی راحت و زیر پوستی به جنگ با بدن و روان ما می آید و ذره ذره ما را به سمت بیماری پیش می برد سر و کله اش از کجا می شود؟ این سوالی است که اگر بخواهیم استرسمان را مدیریت کنیم اول باید به دنبال پیدا کردن جوابی برای آن باشیم.

 

موسسه خانواده سلامت بنیان- مریم رجب وندی، در قسمت اول از مطلب استرس درباره علایمی که نشان از استرس شدید دارند با شما صحبت کردیم. در قسمت دوم قصد داریم به این موضوع بپردازیم که اصلا چرا یک انسان استرس می گیرد و چه دلایلی به وجود آورنده استرس هستند؟ در این مطلب هم با ما همراه شوید.

 

حتما برای شما هم این سوال پیش آمده که این استرس مرموز که خیلی راحت و زیر پوستی به جنگ با بدن و روان ما می آید و ذره ذره ما را به سمت بیماری پیش می برد سر و کله اش از کجا می شود؟ این سوالی است که اگر بخواهیم استرسمان را مدیریت کنیم اول باید به دنبال پیدا کردن جوابی برای آن باشیم.

 

دلایل زیادی برای ایجاد استرس وجود دارد که شایع ترین این دلایل در جوامع شهرنشین امروزی را می توانیم در چند دسته از جمله “انتظارات اجتماعی”، “رقابت”، “توانایی های مالی”، “تغییرات”، “روابط” و “ظاهر و قیافه” دسته بندی کرد.

 

انتظاراتی که جامعه از ما دارد

ما آدم ها در جامعه زندگی می کنیم و بخواهیم یا نخواهیم جامعه و انتظارات اجتماعی آدم ها روی ما تأثیر می گذارد. البته، این تأثیر روی بعضی ها کمتر و روی بعضی ها بیشتر است. هر اندازه میزان تأثیرپذیری ما از جامعه و محیط اطراف بیشتر باشد استرس ما هم بیشتر خواهد بود چون دائم تلاش می کنیم خودمان و زندگی مان را با استانداردهای دیگران وفق دهیم و این نگرانی را داریم که اگر در این کار موفق نباشیم چه اتفاقی برایمان می افتد.

 

ما امروزه در دنیایی زندگی می کنیم که به تسخیر رسانه ها و تبلیغات درآمده و این تبلیغات از هر راهی سعی می کنند روی ذهن ما تأثیر بگذارند تا بتوانند کالاها و خدمات خودشان را به ما بفروشند. برای همین است که مدام این احساس را در ما ایجاد می کنند که زندگی مان آن طوری که باید ایده آل نیست و باید روز به روز ایده آل تر از دیروز بشویم آن هم با خرید کالاها و خدماتی که آنها می خواهند به ما بفروشند.   

 

این مساله انتظارات ما از خودمان و انتظارات دیگران از ما را به شکل قابل توجهی افزایش می دهد و ما برای اول بودن و ایده آل بودن در هر زمینه ای فشار روانی زیادی را تجربه می کنیم که خود را به شکل استرس و اضطراب های زیاد نشان می دهد.

 

من باید از تو بهتر باشم!

حس رقابت اصلا حس بدی نیست و حتی خیلی از اوقات یک موتور محرکه بسیار قوی در جهت رشد و شکوفایی ماست. حتی این احساس می تواند نوعی از استرس را در ما ایجاد کند که استرس مخربی نیست مثل همان احساس شیرینی که موقع یک ملاقات تعیین کننده شغلی یا عاطفی داریم یا حس استرس سالمی که در هنگام شرکت در یک مسابقه درگیر آن می شویم. مشکل از جایی شروع می شود که این احساس رقابت به شکل بیمارگونه ای ما را به استرس برساند و تمام جنبه های زندگی ما را تحت تأثیر قرار دهد و اثر مطلوبی برای ما نداشته باشد.

 

مثلا حتما شما هم با کنکوری هایی آشنا هستید که تمام سال را به شکل بسیار جدی درس می خوانند و عطش بسیار زیادی برای کسب رتبه های بالای کنکور دارند. آنها روز و شب درس می خوانند تا بتوانند از بقیه جلو بزنند و استرس شدیدی را تجربه می کنند که جنبه های دیگر زندگی شان از جمله سلامتی و تفریح را هم مختل می کند. بسیاری از این افراد هم در هنگام آزمون عملکرد خوبی ندارند چون استرس شدیدی که برای رقابت دارند و ترس از ایده آل نبودن عملکرد آنها را دچار اختلال شدید می کند. در حالی که اگر استرس نداشتند می توانستند بسیار موفق تر باشند.

 

استرس کیف پول

در ادبیات گذشته ما حافظ از خدا می خواست که “دولت فقر” به او ارزانی کند و در جای جای امثال و حکم و ادبیات و موعظه های دینی ما و سایر کشورهای دنیا درباره فضیلت قناعت و ساده زندگی کردن صحبت می شد. اما در دنیای سرمایه داری امروز پول و توانایی های مالی مهمتر از هر چیز دیگری هستند و آدم ها براساس ثروتی که دارند، کالاهایی که می خرند و پول هایی که خرج می کنند مورد ارزیابی قرار می گیرند و حتی این معیار به قضاوت های اخلاقی ما هم راه پیدا کرده است. همین مساله استرس زیادی را برای بیشتر داشتن و بیشتر مصرف کردن و خریدن به آدم های دنیای مدرن وارد می کند.

 

حالا این مساله را در کنار بحران های اقتصادی قرار دهید که کشورهای مختلف دنیا به خصوص کشورهای توسعه نیافته یا کمتر توسعه یافته با آن دست و پنجه نرم می کنند و آدم ها نمی توانند برنامه ریزی اقتصادی درستی برای زندگیشان داشته باشند چرا که یک بحران در یک شب می توانند دارایی آنها را به به میزان قابل توجهی کاهش دهد. همین مساله در کنار انتظاراتی که برای کسب ثروت از طرف جامعه و رسانه ها وجود دارد می تواند استرس بسیار زیادی را به ما تحمیل کند.

 

تغییر می کنم پس هستم

برای خیلی از ما سازگاری با تغییرات سخت است و برای همین سعی می کنیم تا حد ممکن خودمان را در معرض تغییر قرار ندهیم. حالا این تغییرات می خواهد در مورد عوض کردن خانه یا محل کار یا تغییر رشته تحصیلی و … باشد به هر حال خیلی ها تا جای ممکن از تغییر اجتناب می کنند و اگر هم مجبور به تغییر باشند درگیر استرس های بسیار شدید می شوند. در واقع، تلاش برای سازگاری پیدا کردن و تطبیق با موقعیت های جدید باعث ایجاد استرس می شود. در دنیای امروز هم که ثبات بسیار کمی وجود دارد و روز به روز همه چیز در حال تغییر و تحول است این استرس بسیار بیشتر از گذشته دیده می شود.

 

این روابط پیچیده انسانی

روابط ما امروزه تنها محدود به خانواده و فامیل و گستره محدود اطرافیانمان نمی شود و هر یک از ما به ویژه اگر شاغل باشیم یا فعالیت های اجتماعی و تحصیلی داشته باشیم در طول شبانه روز درگیر روابط متعددی هستیم. در سال های اخیر روابط مجازی هم به روابط فضای واقعی اضافه شده و دیگر تمام شب و روز ما پر از روابط مختلف با آدم های متعددی است که حتی بسیاری از آنها را نمی شناسیم.

 

هر رابطه ای از رابطه درون خانوادگی گرفته تا رابطه های بیرون از خانواده، چالش ها و درگیری های خاص خود را دارند که می توانند باعث ایجاد استرس شوند. یکی از مهمترین نکاتی که می تواند روابط آدم ها را به چالش و استرس بکشاند تفاوت های اجتناب ناپذیری است که بین آنها وجود دارد و اگر مدیریت درستی در زمینه این تفاوت ها وجود نداشته باشد می تواند منجر به بروز تنش های فرسوده کننده، قهرهای طولانی مدت و حتی جدایی شود.

 

بکش و خوشگلم کن

طبق تحقیقات آلن کانر (Allen Kanner)، روانشناسی که روی موضوع استرس مطالعه می کند بیش از ۵۰ درصد از افرادی که او مورد مطالعه قرار داده بود از ظاهر و وزن خود ناراضی بودند و این موضوع برای آنها استرس زیادی ایجاد کرده بود.

 

اهمیت این مساله را زمانی در می یابیم که به تبلیغات رسانه ای نگاه می کنیم و می بینیم که بخش قابل توجهی از تبلیغات در تلویزیون، بیلبوردها، فضای مجازی و … روی مساله زیبایی و تناسب اندام مانور می دهند و روز و شب این نکته را به مخاطب خود القا می کنند که زشت است و باید در سریع ترین زمان ممکن به روش آنها زیبا شود! همین مساله استرس زیادی را به مخاطب وارد می کند و اگر تأثیرپذیری مخاطب بالا باشد وارد چرخه بی پایانی از اقدامات و عمل های زیبایی می شود که روح و روان و حتی سلامتی جسم و حتی کیف پول او را تحت تأثیر قرار می دهد!  

 

مطالب مرتبط: 

۱۰ نشانه جالب که شاید باورتان نشود اما نشان می دهد استرس شدید دارید

 

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن