کودک و نوجوان

با این تکنیک ها به نوجوانان کمک کنید تا با استرس هایشان مقابله کنند

به طور کلی استرس به دو نوع “حاد یا کوتاه مدت” و “مزمن یا بلند مدت” تقسیم می شود و معمولاً دختران  نوجوان مضطرب‌تر از پسران هستند اگرچه اختلاف معنی‌داری بین اضطراب آن‌ها وجود ندارد، اما با توجه به این‌که پسران کمتر از دختران ترس‌های خود را بروز می‌دهند نمی‌توان به یقین در این مورد حرفی زد.

موسسه خانواده سلامت بنیان، سمیرا فرزان؛ دوران نوجوانی یکی از حساس‌ترین و در واقع مهم‌ترین نقطه زندگی هر فردی است، در این دوران شخصیت و سبک زندگی افراد تحت‌تأثیر عوامل بسیاری قرار می‌گیرد و دگرگونی‌هایی در آن ایجاد می‌شود که ممکن است باعث احساس گیجی و سردرگمی و در نتیجه استرس نوجوان شود، به خصوص اگر والدین و اطرافیان آگاهی کافی از تغییرات دوره نوجوانی نداشته باشند.

دوران بلوغ که روانشناسان از آن به‌عنوان دوران بحران یاد می‌کنند چه از  نظر جسمی و چه از نظر روانی می‌تواند برای نوجوان استرس‌زا باشد. در دوران بلوغ، فرد بسیار کنجکاو شده و می‌خواهد همه چیز را بداند. همچنین در این دوران، احساس آگاهی نسبت به وضعیت جسمانی، جنسیت، هویت و سایر خصوصیات نیز در نوجوان شکل می‌گیرد.

نیاز به ارتباط با جنس مخالف و استقلال طلبی

ارتباط با جنس مخالف، یافتن هویت و استقلال‌طلبی از دیگر عوامل ایجاد استرس در نوجوانان هستند و نوجوان به اقتضای تغییرات فیزیکی و روانی جدیدش، به شدت نسبت به رابطه با جنس مخالف در خود احساس نیاز می‌کند اما از طرفی ترس از مطلع شدن خانواده از این امر، استرس را در فرد ایجاد می‌کند.

سوالاتی مانند من کیستم؟ از کجا آمده‌ام؟ آینده‌ام چگونه خواهد بود؟ و بسیاری دیگر از سئوالات وجود دارند که فرد در دوران نوجوانی از خود می پرسد و در تلاش است برای یافتن هویت خود برای هرکدام از این سوال ها، جواب خاصی پیدا کند، هم‌چنین نوجوان در این دوران تمایل شدید به استقلال‌طلبی دارد و از امر و نهی‌های والدین و دیگران بیزار است. بنابراین سعی در اثبات خود دارد که این مساله نیز به نوعی استرس‌زاست.

تفاوت دختران و پسران در ابتلا به استرس

دختران نوجوان بیشتر از پسران در معرض ابتلا به استرس هستند و اضطراب در دختران محسوس‌تر است. به طور کلی استرس به دو نوع “حاد یا کوتاه مدت” و “مزمن یا بلند مدت” تقسیم می شود و معمولاً دختران مضطرب‌تر از پسران هستند اگرچه اختلاف معنی‌داری بین اضطراب آن‌ها وجود ندارد، اما با توجه به این‌که پسران کمتر از دختران ترس‌های خود را بروز می‌دهند نمی‌توان به یقین در این مورد حرفی زد.

استرس در نوجوانان می‌تواند عوارض جدی و مهمی در روح، روان و جسم فرد نوجوان داشته باشد، اضطراب با توجه به این‌که یک احساس ناخوشایند و مبهم بوده و از همه مهم‌تر منشاء آن ناشناخته است و در واقع یک نوع دلواپسی بوده که به طور ناگهانی به سراغ فرد می‌آید، می‌تواند عوارض روانی و جسمانی زیادی برای نوجوان از جمله عدم اطمینان، درماندگی و برانگیختگی فیزیولوژیکی داشته باشد.

بهترین راه برخورد با استرس نوجوانان

هرگز وقتی نوجوان از عوامل اضطراب خود سخن می‌گوید شروع به نصیحت کردن و پند و اندرز نکنید، به حرف‌های او با اشتیاق گوش کنید و اجازه دهید مشکلات خود را بیان کند، تجربه‌های پرخطر خود را که قبلاً داشته‌اید به او انتقال دهید. ورزش، موسیقی و دیگر فعالیت‌های گروهی راهنمایی برای تسکین اضطراب هستند، عکس‌العمل‌های سالم و متناسب را شناسایی کرده و به او کمک کنید آن‌ها را جایگزین کارهای ناسالم کند و هرگز نوجوان را به خاطر اضطرابش تحقیر نکنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا